The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:56 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebare pentru un amplificator
MesajScris: Dum Iul 23, 2023 7:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 23, 2023 2:08 pm
Mesaje: 5
Am nevoie de un amplificator pentru 4 boxe (2 basi si 2 medii+inalte).

Eu m-am gandit la asta - https://www.noiz.ro/amplificator-4-canale-4x100w-multiroom-power-dynamics-pv240bt/

Puterea difuzoarelor :
Bass - 2 x 8 ohm / 350 W
Medii cu Inalte - 2 x 8 ohm / 200 W cu 2 x 8 ohm / 80 W

Cum sa le leg mai bine?
Fiecare boxa pe cate un canal, sau basii in paralel (2 cabluri pe -, 2 cabluri pe +) si mediile cu inaltele pe alt canal.


E ok amplificatorul?

Multumesc anticipat.


Fişiere ataşate:
Untitled-1.png
Untitled-1.png [ 2.44 MiB | Vizualizat de 1392 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru un amplificator
MesajScris: Lun Iul 24, 2023 8:51 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
MariusT scrie:
Am nevoie de un amplificator pentru 4 boxe (2 basi si 2 medii+inalte).

Eu m-am gandit la asta - https://www.noiz.ro/amplificator-4-canale-4x100w-multiroom-power-dynamics-pv240bt/

Puterea difuzoarelor :
Bass - 2 x 8 ohm / 350 W
Medii cu Inalte - 2 x 8 ohm / 200 W cu 2 x 8 ohm / 80 W

Cum sa le leg mai bine?
Fiecare boxa pe cate un canal, sau basii in paralel (2 cabluri pe -, 2 cabluri pe +) si mediile cu inaltele pe alt canal.


E ok amplificatorul?

Multumesc anticipat.



Salut. Depinde ce ai de gand; daca doresti muzica ambientala, este ok. Varinta aleasa de tine este subamplificata.
Daca vrei sa poti scoate tot ce pot dizuzoarele tale cauta ceva mai puternic, cel putin 350w/8Ohm.
Ca fapt divers, tot ce ai acolo sunt doar chinezarii, greu de spus daca specificatiile lor sunt reale.
Pentru legarea boxelor pe 3 cai, ai nevoie de filtre, daca folosesti doar un amplificator 2x350w de ex.
Daca vrei sa mergi bi/tri amplificat, ai nevoie de 4 sau 6 canale + un crossover pe 2/3 cai.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru un amplificator
MesajScris: Lun Iul 24, 2023 10:07 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 23, 2023 2:08 pm
Mesaje: 5
Salut.

Multumesc frumos de raspuns.
Boxele sunt deja facute, deci probabil mediile cu inaltele au deja crossoverul facut.

Ele pana acum erau in serie: boxa mica (medii cu inalte) mergea in bass, si de acolo in amplificator.

Ma gandesc ca e mai ok in paralel ca sa nu pierd atat de mult din potential.

Ultima intrebare, poate stupida:
Daca merg de exemplu pe 350W/8Ohm, si pe un canal am doar boxa mica (medii cu inalte), nu o arde? Cele mici fiind 8Ohm dar 200 W respectiv 80 W ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru un amplificator
MesajScris: Lun Iul 24, 2023 3:02 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
MariusT scrie:
Salut.

Multumesc frumos de raspuns.
Boxele sunt deja facute, deci probabil mediile cu inaltele au deja crossoverul facut.

Ele pana acum erau in serie: boxa mica (medii cu inalte) mergea in bass, si de acolo in amplificator.

Ma gandesc ca e mai ok in paralel ca sa nu pierd atat de mult din potential.

Ultima intrebare, poate stupida:
Daca merg de exemplu pe 350W/8Ohm, si pe un canal am doar boxa mica (medii cu inalte), nu o arde? Cele mici fiind 8Ohm dar 200 W respectiv 80 W ?


Din ce ai zis mai sus inteleg ca nu ai filtre in boxe. Uite o discutie, ca sa iti dai seama cu ce se mananca.
https://diy-audio.ro/portfolio-item/imago-v-boxa-pe-3-cai/

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru un amplificator
MesajScris: Mar Iul 25, 2023 8:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 23, 2023 2:08 pm
Mesaje: 5
Matei Topciov scrie:
MariusT scrie:
Salut.

Multumesc frumos de raspuns.
Boxele sunt deja facute, deci probabil mediile cu inaltele au deja crossoverul facut.

Ele pana acum erau in serie: boxa mica (medii cu inalte) mergea in bass, si de acolo in amplificator.

Ma gandesc ca e mai ok in paralel ca sa nu pierd atat de mult din potential.

Ultima intrebare, poate stupida:
Daca merg de exemplu pe 350W/8Ohm, si pe un canal am doar boxa mica (medii cu inalte), nu o arde? Cele mici fiind 8Ohm dar 200 W respectiv 80 W ?


Din ce ai zis mai sus inteleg ca nu ai filtre in boxe. Uite o discutie, ca sa iti dai seama cu ce se mananca.
https://diy-audio.ro/portfolio-item/imago-v-boxa-pe-3-cai/



Ce am vrut sa zic cu "boxele sunt deja facute", ma refer ca ele pana acum au functionat, aproape 1 an, cu un amplificator super vechi. Probabil a fost un scurt sau o tensiune pe undeva ca nu mai merge amplificatorul. Dimineata a mers, seara nu se mai aprindea (asta dupa 1 an de folosinta, de cand le-am luat eu).

Si boxele, din ce am vazut au filtrele deja (boxa cu medii si inalte avea in interior acea placuta cu legaturi). O sa fac maine poze si postez.
De aceea am zis ca boxele sunt deja facute, functionale, nu cred ca mai trebuie eu sa umblu la ele... doar sa gasesc un amplificator care sa le duca la "valoarea lor".

Amplificatorul asta vechi de cand lumea (fac poza si la el) avea 2 canale, nu scria pe nicaieri cati wati (sau n-am vazut eu), si scria min 4 ohm pe fiecare canal. Probabil de asta erau legate in serie si boxele (boxa de inalte+medii pleca in boxa bass, si de acolo in statie, acelasi lucru cu perechea cealalta de boxe).

Mersi fain de ajutor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru un amplificator
MesajScris: Mie Iul 26, 2023 6:36 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Asteptam pozele sa vedem. As recomanda sa ne faci o schema electrica cum sunt legate difuzoarele si filtrele, ca sa intelegem mai bine ce este pe acolo. Poze detaliate ar ajuta mult.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru un amplificator
MesajScris: Mie Iul 26, 2023 10:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 23, 2023 2:08 pm
Mesaje: 5
Matei Topciov scrie:
Asteptam pozele sa vedem. As recomanda sa ne faci o schema electrica cum sunt legate difuzoarele si filtrele, ca sa intelegem mai bine ce este pe acolo. Poze detaliate ar ajuta mult.



Am adaugat pozele cu amplificatorul vechi fata/spate, si ce era in interiorul boxei de "inalte+medii". Sper sa fie de folos, eu nu ma pricep.


Ca si "schema" de legare, pana acum (1 an+ fara probleme) a fost asa:

Boxa medii+inalte -> cablu bagat in mufa din spatele boxei -> capatul celalalt bagat in mufa boxei bass -> din aceeasi mufa bass, alt cablu ce mergea in amplificator . Eu din asta inteleg ca erau cuplate in serie. In poza cu amplificatorul, acest cablu final intra in Output 1.

La fel cu cealalta pereche, intra in Output 2.

Pozele cu interiorul sunt de la boxa cu medii+inalte.


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Boxele in sine. Cea de jos e bass-ul.
boxe.jpg
boxe.jpg [ 144.07 KiB | Vizualizat de 1323 ori ]
20230726_181803.jpg
20230726_181803.jpg [ 296.35 KiB | Vizualizat de 1323 ori ]
20230726_181750.jpg
20230726_181750.jpg [ 141.04 KiB | Vizualizat de 1323 ori ]
Comentariu fişier: Interior boxa "medii+inalte"
schema boxa.jpg
schema boxa.jpg [ 422.63 KiB | Vizualizat de 1323 ori ]
Comentariu fişier: amplif vechi partea din spate
20230726_181448.jpg
20230726_181448.jpg [ 466.15 KiB | Vizualizat de 1323 ori ]
Comentariu fişier: amplificator vechi partea din fata
20230726_181342.jpg
20230726_181342.jpg [ 429.39 KiB | Vizualizat de 1323 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru un amplificator
MesajScris: Joi Iul 27, 2023 3:04 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
In cazul tau, boxa de bass nu este ok sa se lege in serie cu boxa satelit - daca am inteles bine.

Mai verifica ceva: daca condensatoarele alea din boxa sunt in serie sau in paralel cu difuzorul de medii.

https://www.elforum.info/uploads/monthly_01_2013/post-1-139829560609.jpg

Asta este schema care ar trebui sa o ai tu: https://www.tehnium-azi.ro/uploads/monthly_02_2010/post-8054-1266431824.gif
Din care in subwofer ai o parte, restul in boxa. Dar legarea trebuie facuta in paralel!

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru un amplificator
MesajScris: Joi Iul 27, 2023 3:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 23, 2023 2:08 pm
Mesaje: 5
Matei Topciov scrie:
In cazul tau, boxa de bass nu este ok sa se lege in serie cu boxa satelit - daca am inteles bine.

Mai verifica ceva: daca condensatoarele alea din boxa sunt in serie sau in paralel cu difuzorul de medii.

https://www.elforum.info/uploads/monthly_01_2013/post-1-139829560609.jpg

Asta este schema care ar trebui sa o ai tu: https://www.tehnium-azi.ro/uploads/monthly_02_2010/post-8054-1266431824.gif
Din care in subwofer ai o parte, restul in boxa. Dar legarea trebuie facuta in paralel!



Mersi fain.
Oricum ar fi eu planuiesc sa le leg in paralel.

Acum, din ce am mai citit si eu, primul subwofer postat de mine (cel pe care vroiam sa il iau) e prea "slabut" ca si numar de W, pe cat pot duce boxele.

Adica el zice ca e 4x100 W dar el in sine poate duce doar vreo 200 W+.
Deci m-as indrepta spre un amplif cu ceva mai multa putere.

Iar schema, cum ma gandesc eu sa le leg (ca sa am si o plaja de siguranta), e:
bass+bass in paralel. Asta inseamna ca ma duc in 4ohm (din 2x8, in paralel stiu ca se injumatateste)
celelalte 2 boxe (medii cu inalte) la fel in paralel,tot in 4ohm.

Ar fi corect?
Am gasit intre timp ampliful asta -> https://www.a2t.ro/sisteme-de-sonorizare/amplificator-sonorizare-x480w-4-ohmi.html
Dar sunt banana la ce calitate e, sau ce ar fi recomandat.
Bineinteles ca si banii sunt "problema" ca as vrea ceva sub 1000 de lei.


Voi verifica si ce ai scris tu mai sus.
Multumesc mult de ajutor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru un amplificator
MesajScris: Vin Iul 28, 2023 9:18 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
In bugetul tau mi-as lua sh si de calitate decat chinezaria respectiva.
In bugetul tau ~650RON, te incadrezi cam la 2x300w/4Ohm: Crown XLS 202, Ecler DPA600 XPA3000, + altele

https://www.olx.ro/d/oferta/crown-xls-202-IDhfa13.html?reason=seller_profile

Acesta este cam vechiut, dar pare best buy:
https://www.olx.ro/d/oferta/amplificator-de-putere-ecler-pam-1400-IDhajQF.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=4

Il legatura cu legarea in paralal, as recomanda sa pui pe un canal satelitii si pe celalat basul - daca nu pui filtre.
Astfel veo putea controla puterea aplicata pe fie care set de boxe - dar vei merge mono.
Ai avea nevoie de un procesor de sunet pentru performante maxime, un crossover gen CX2310 behringer sau ceva similar.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România