The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:06 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 13, 2010 10:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 28, 2009 5:47 am
Mesaje: 87
Valfar scrie:
Nu le auzi dar cica au efect. O iei cu capu' :lol: .


Mda.. inalte mega pufoase, matasoase , orgasmice si alte denumiri dinastea de audiofili care isi baga p../\ in porturile BR de la boxele lor de mii de euro :lol: :lol:

In ziua de azi domeniul Hi-fi a devenit un rahat.... forme cat mai ciudate. culori cat mai sclipitoare , preturi de te sperii.... ca bijuteriile.... fara nici un scop anume .. doar asa sa te dai mare cu ele

Si cum Animalu( adica omul ) crede ca orice e mai scump si mai frumos colorat , stralucitor , e si mai bun .. automat crede ca aude 32khz si suna bine niste boxe de genul


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 13, 2010 10:09 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Da, asta spun.. nu inteleg ce fel de specificatii sunt, nici nu inteleg pt. cine? (pt. liliaci :lol: ) Prostie, asa cum este.. :? Dar pe multe produse asa scrie:20Hz-20Khz..sau 25Hz-50Khz..si boxa este dotat cu 2 buc. woofere de 5" sau 6" + un tweeter de 2 lei..

Am facut teste si cu o lada de la DB Technologies , nu stiu ce model , cva 12", active-band pass. Ma uitam la manualul de instructiune scrie max:SPL :122dB. 8) ..pai nu stiu cum, dar a facut mai multe galagie decat sunet la puteri mari. Si astea sunt profesionale..pt . cine? :lol:

Later Edit: TIP: SUB12 , si nu 122dB..127dB :lol: :arrow: Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 11, 2010 8:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Buna tuturor!

Azi am cumparat un sistem Divoom Comet D2


Niste pareri personale: Este full..sunetul. (la volum de 20% simti basul in burta) Ce design: Subwooferu e ok, sateliti mai lasa de dorit..

Cea ce nu inteleg, cum draq coboara wooferu ala de 8" , (nu glumesc) dar se pare ca reda si frecventele in zona 30Hz-35Hz.. este vorba de un singur woofer de 8"/ 205mm , (sasiu:220mm la acest model) cu bobina de 1, 5" .

In atlier am 2 boxe 12" full range si nu coboara asa jos ..ca in frecventa.

Cum sunt proiectate aceste boxe, sau unde e vrajeala..ca sun asa de bine?

Am desfacut.. se pare ca e o constructie masiva, ca si partea de electronica.

Cineva dintre voi,care a avut sistem asemantor? Rog pareri! Ms.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 11, 2010 9:19 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Da.. e ft ok si asta!

Dar! ca design .. :(

Am uitat pe Y -tube. Uitate Divoom u linga asta. Ca design..functii..etc.

Mai doresc un sistem 2.1 , probabil va fie careva dintre Logitech z series.

Edit: sunt mai multe Logitech -uri seriaZ . Asta e cel mai tare model(prezentat catre tine)
Wooferu e mai puternic si cam atat! Nu's dca coboara mai bine..decat Divoom-u. :roll: Eu doresc un sistem elegant/ futuristic , luxurios.. sa zic asa.
Imagine VS.Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 11, 2010 9:47 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Pai boxele hi-fi au o sensibilitate mai mica, un driver de bass fie el si de 8" cu membrana de cauciuc evident, are un gd mai mare si sensibilitate in jur de 90 db, depinde de model. Sunt sisteme audio hi-fi pentru acasa mai bune ca Z5500 de la Logitech. Pentru mai multe detalii cititi Hi-fi Magazine, parca asa se numeste... o sa ma uit unde sa incarc niste reviste in format pdf despre sound.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 11, 2010 10:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Hmm..citesc pareile/teste pe net despre Logitech Z5500. Este un sistem ft.ok. Cea ce nu-mi place e designu! Nici nu doresc un sistem asa puternic(dupa specificatiile pe net) , pt . ca nu stii sa folosesti , eu stau in apartament la etaju 4, am cumparat sistemu ca sa ascult cva muzica + pt filme bineinteles, la un volum medie(pana cand simti basul in burta) + am dorit un sunet placut, basul sa duduie frumos, inaltele sa sune cristaliu,imagine stereo no.1..ce mai trebe? ! Cred ca s-a rezolvat problema. (Nu ma intereseaza de loc sistemele full-scumpe, parerea mea ca nu se merita ca pret/performanta) .Am ales un sistem din categoria medie cu un sunet ft. placut! :roll: Dca cineva mai are sistem Divoom 2.1 sau 5.1 va rog sa ma contacteze.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 11, 2010 10:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 05, 2007 9:24 pm
Mesaje: 204
Cine are chef de citit mai multe pareri despre Z5500 poate trage o privire si aici (is vreo 100 de pagini :? ): http://forum.computergames.ro/168-audio ... z5500.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 12, 2010 8:14 am 
Z5500 mi se pare o porcarie de sistem !
Pentru filme e super, mai ales ca are si intrare optica si coaxiala, dar la muzica e destul de prastie.
Satelitilor le lipsesc inaltele si suna metalic, iar subwooferul are kick da subbas nema oriunde l-as fi pozitionat.

Il recomand pentru filme !
Mpro pentru muzica incearca sa asculti ce ti-am recomandat z-cinema. Asta daca asculti de la pc ca preia semnal prin usb.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 12, 2010 10:32 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
pufuletz scrie:
Z5500 mi se pare o porcarie de sistem !
Pentru filme e super, mai ales ca are si intrare optica si coaxiala, dar la muzica e destul de prastie.
Satelitilor le lipsesc inaltele si suna metalic, iar subwooferul are kick da subbas nema oriunde l-as fi pozitionat.

Il recomand pentru filme !
Mpro pentru muzica incearca sa asculti ce ti-am recomandat z-cinema. Asta daca asculti de la pc ca preia semnal prin usb.


pentru o auditie absoluta si la filme ai avea nevoie de subbass ... daca analizam ceea ce ai spus, Z5500 nu e bun nici pentru filme daca vrei sa apreciezi coloana sonora la cele mai ridicate standarde :))

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 12, 2010 11:07 am 
Pe muzica kick-ul mascheaza subbasul , dar la filme pe explozii si alte chestii de genul ala se aude altfel. Oricum lucrand la service si stiind cum sunt facute nu mi-as cumpara un sistem din asta.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 12, 2010 8:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iul 28, 2009 10:58 am
Mesaje: 61
Localitate: Tg-Mures
Din cate stiu eu este amplificat cu TDA7294 in punte subwoferu! La ce pret are eu zic ca nu se merita! Asta e parerea mea nu e nevoie sa o luati in calcul!
Numa bine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 12, 2010 9:44 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 11, 2010 9:53 am
Mesaje: 196
Localitate: Bucuresti
Logitech Z5500 dupa parerea mea este bun pentru jocuri si filme , din pacate este compus din "piese" de proasta calitate , am intalnit mai multe sisteme cu diverse defecte: difuzor subwoofer care sa deslipit conul de voce coil (cred ca este cel mai des intalnit ) , difuzoarele de la sateliti se prajesc in draci ( aici intervine si guta la blana :lol: ) , toroidale subdimensionate (arse binenteles) ...etc!

Pentru muzica eu zic ca aruncati banii pe geam!

Eu sincer as merge pe "Creative GigaWorks S750" pentru filme!
Parere personala! :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 4:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Despre marca Hunday CJC ce parere aveti?Are cineva?Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 8:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:37 pm
Mesaje: 373
Localitate: Cluj
mely17 scrie:
Din cate stiu eu este amplificat cu TDA7294 in punte subwoferu! La ce pret are eu zic ca nu se merita! Asta e parerea mea nu e nevoie sa o luati in calcul!
Numa bine


e full tda la amplifuri....am pun backplate de amp pe aici pe undeva si e full de 7294


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 15, 2010 8:16 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iul 28, 2009 10:58 am
Mesaje: 61
Localitate: Tg-Mures
light_man scrie:
mely17 scrie:
Din cate stiu eu este amplificat cu TDA7294 in punte subwoferu! La ce pret are eu zic ca nu se merita! Asta e parerea mea nu e nevoie sa o luati in calcul!
Numa bine


e full tda la amplifuri....am pun backplate de amp pe aici pe undeva si e full de 7294

Si atunci ce zici merita sa dai bani pe asa ceva? Daca stam si calculam un pic cu 100Ron iti faci partea de amplificare! 7XTDA7294 sa zicem cu un pret de 10 Ron buc( in caz ca iti cumperi niste ic chinezesti mai de calitate ca gasesti si la 7 Ron ) iti iese 70Ron + piese necesare pentru a functiona te ajung undeva pe la 30-40Ron plus un traf subdimensionat ca la logitech te ajunge undeva pe la 150Ron! Repet inca odata asta e opinia mea, nu vrea sa jignesc pe nimeni cu ea!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România