The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 25, 2024 3:01 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 05, 2006 8:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 07, 2006 10:13 pm
Mesaje: 81
Nu merge asa :( ca n-ar avea nici o precizie...
Corect ar fi cam asa :
1. Genereaza 20Hz
2. Start conversie A/D
3. Citire rezultat si memorare
4. Mareste frecventa cu 20Hz
5. Iar conversie, iar citire iar next 20Hz......


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 05, 2006 9:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 07, 2006 10:13 pm
Mesaje: 81
mai , dar PC Speaker-u nu are tot forma de unda sinusoidala curata la fel ca placa audio ?
Ca ii trag niste fire atunci , ca e mai simplu de generat ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 05, 2006 10:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Pune un osciloscop pe pc speaker, sa vezi ce semnal curat ai. :shock:


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 08, 2009 9:18 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 06, 2006 7:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 07, 2006 10:13 pm
Mesaje: 81
man, pe cuvintu meu ca nu merge cu wave :?
trebuie sa schimb 1000 de frecvente in mai putin de 1s

Offtopic :
stiu programe de care zici, le si am , deci partea cu "lenes" cade
nici nu stii cit ma zbat cind e vorba de ceva care imi doresc, si wobbleru asta chiar mi-l doresc.

PS: poate imi spune si mie cineva cum sa pun poze aici ca sa va arat niste lucruri interesante


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 06, 2006 12:55 pm 
www.tinypic.com

ai un buton de upload, selectezi poza si dupa ce ai facut uploadu, iti arata linkul catre poza respectiva :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 06, 2006 1:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
De ce trebuie sa le schimbi in mai putin de o secunda?
Era doar o gluma faza cu lenesul :)
Bafta la proiect!


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 08, 2009 9:19 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 06, 2006 2:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 07, 2006 10:13 pm
Mesaje: 81
pai pe graficul wobblerului sint 1000 de puncte la care le corespunde la fiecare cite o masuratoare .... hai sa zicem ca luam .... 5s pt. o masuratoare (cum vrei tu) : 5s x 1000 masuratori = 5000s pt. un grafic => 1 ora si 23 min. :lol: ... ai astepta atit sa vezi un grafic ? :lol: :lol: :lol:
... hai sa nu fiu nici io ridicol cu "sub 1s" .... hai sa zicem 10s maxim sa dureze tot graficu :D
Am facut un Wobbler (pt. RF) la care graficul se schimba instantaneu ... si de aici am rams cu impresia " sub 1s", cum puneam un condensator la filtrul masurat imediat se schimba si graficul.
O sa fac in asa fel incit la frecventele joase sa fie citeva perioade acolo chiar daca ia mai "mult" timp , iar la inalte sa pun mai multe perioade ca sa ajunga timpu pt. conversia A/D .... :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 06, 2006 6:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Nu am zis ca e musai sa ti pauza intre pasi constanta.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 08, 2009 9:19 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 07, 2006 7:46 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 07, 2006 10:13 pm
Mesaje: 81
cred ca o sa fac un geerator separat cu AD9851 :( ca vreau sa fac wobbleru anu asta ....
era mai simplu cu placa de sundet dar .... daca nu stie nimeni .....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 10, 2006 7:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 05, 2006 10:46 pm
Mesaje: 18
Localitate: Constanta
Am si eu o propunere pentru acest proiect: nu putem folosi tot intrarea audio a placii de sunet pentru citirea datelor? M-am gandit si eu la intrarea seriala (nu sunt programator, asa ca nu stiu prea multe), dar m-am gandit apoi ca are o banda limitata, care poate fi cu mult depasita de convertorul analog digital al placii de sunet care poate face sampling chiar si pana la 96KHz si cel mai important (cel putin la aplicatia la care ma gandeam eu), o poate face pe doua canale. Astfel ar putea avea mai multe utilizari: folosind un transformator de semnal putem compara semnalul de intrare in lantul audio si cel de iesire in functie de frecventa (adica distorsiunile aproximative din lantul audio); putem compara linearitatea dintre tensiune si curent (avand o idee asupra calitatii filtrelor); putem regla limita de clip, si multe altele fara a necesita o investitie prea mare(oricum cui ii place sa asculte muzica de calitate nu cred sa o faca pe orice placa audio). Programele cu care se poate face acest lucru deja am gasit, m-am impotmolit insa la transformatoare (care trebuie sa includa si o protectie a placii audio). Ar putea face cineva o asemenea schema? Adica doua transformatoare de tensiune cu mai multe nivele de iesire (100/1, 10/1, 1/1), si doua de curent-tensiune. Ce parere aveti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 11, 2006 1:28 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
pfai...sa stii ca ai dreptate! :D


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 08, 2009 9:19 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 11, 2006 1:34 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 07, 2006 10:13 pm
Mesaje: 81
Cica !... se poate folosi placa audio si pe intrare si pe iesire. Numai ca nu se stie cum. :lol: E cam complicata treaba asta, dar am de gind sa o duc la capat pentru ca nu am de ales. Cum ziceam eu cu AD9851 sa genereze frecventa nu merge ca are semnal prea mic in spectru audio (2mV :( ), iar ADC-ul din PIC nus' ce dracu are ca imi tot da amplitudini aiurea la un semnal constant la care multimetrul (obisnuit DT-830B) arata cum trebuie, adica o amplitudine constanta. Asa ca tot spre placa audio o sa ma indrept.
Pina acum am reusit sa generez frecvente, dar nu in modul cum ma asteptam eu. Nu poti sa-i dai o frecventa si sa o genereze ea asa... ca pe PC Speaker. Trebuie sa-i faci manual tabelul cu sample-uri, in forma de unde dorita , si pe urma sa-l redea ca pe un wav. Toata treaba asta ia prea mult timp... Nustiu daca mai poti sa schimbi frecventa de 2 ori pe secunda ...
Daca vrea cineva sa contribuie :D , documentatie se gaseste in revista Elektor nr. 4, 5 si 6 din 2005 (i le dau eu).
Poate pricepe cineva mai bine.... oricum eu o sa continui sa ma chinui sa inteleg ce scrie acolo.
Adrian, nustiu ce vrei sa zici cu transformatoarele alea (nu pot sa mai ma concentrez la nimic pina nu fac wobblerul asta), nu ma pricep, imi pare rau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 11, 2006 1:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 07, 2006 10:13 pm
Mesaje: 81
pfai de mine frate ce in urma sint pe linga RMAA-ul ala :lol:
...si mai e si rusesc :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 11, 2006 9:45 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 05, 2006 10:46 pm
Mesaje: 18
Localitate: Constanta
Sharky, nu intrarea de microfon deoarece in primul rand este mono (din cate stiu eu), iar in al doilea rand pe intrarea de microfon bagi semnal mai mic care apoi este amlificat in placa de sunet (astfel vei avea mai putin db la dispozitie si mai mult zgomot). Nu este perfecta intrarea de auxiliary?n Scuza-ma daca gresesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 11, 2006 9:55 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 07, 2006 10:13 pm
Mesaje: 81
te referi la LINE IN ? :?


Ultima oară modificat de marus_rockeru pe Mar Dec 12, 2006 12:35 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România