The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:50 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor filtru HP-15W cu PHT-408 !!!
MesajScris: Lun Dec 18, 2006 11:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 05, 2006 9:15 pm
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Salut am si eu o problema cu procurarea unor componente pentru filtrele propuse de domnul DNA, cele cu protectia cu becuri etc. In primul rand nu ma pricep deloc la asa ceva, sunt tufa in ceea ce priveste electronica, norocul meu ca am gasit un prieten care se mai pricepe si ma ajuta.
Problema mea care este, nu am gasit in bucuresti (la academiei, si pe maica domnului la magazinele de pe acolo) decat condesatori MKT de 2,2 si de 4,7, restul nu si nici rezistente de 17w 22ohmi.
Am in schimb vreo 24 de rezistente de 5w si 22 ohmi...le pot folosii pe acestea? (are ceva daca as pune in loc de 17w, 15 sau 20?).
Trebuie neaparat toti condesatorii sa fie MKT? am gasit de 3,3uF si 5,6uF nepolarizati dar nu sunt MKT.
Stie cumva cineva unde as gasii sigur de cumparat in bucuresti (mi-ar mai trebui de 3,3uF, 5,6uF si de 22uF cu 160 V)? Sau are cineva de vanzare asa ceva? (platesc bine :D)
Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 18, 2006 11:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 24, 2006 3:49 pm
Mesaje: 858
Localitate: onesti
pai daca nu te prea pricepi la filtre si componentele sunt greu de gasit , mai bina ai da o comanda de filtru de la userul shambala


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 18, 2006 11:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 05, 2006 9:15 pm
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Sincer mi s-au parut cam scumpe avand in vedere ca bobinele nu ma prea costa nimica, becurile au costat 60 de mii, si restul cat mai dau pe piese,nu cred sa depaseasca 700 de mii cu totul...deci montajul am cine sa mi-l faca, ideea e ca eu trebuie sa-i procur componentele si sa ii zic exact ce vreau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 19, 2006 6:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:52 pm
Mesaje: 430
Localitate: Iasi
De aceea exista DiY, ca sa nu te coste scump lucrurile de-a gata :lol:

Daca bobinele te costa 'mai nimica', te-ai scos cu 60% din filtru. Pe mine sarma ma costa 35-37 lei/kg.


Bobina de joase trebuie facuta cu sarma de 1,5mm - preferabil 1,6mm si minimum 1,2mm. Cele de inalte se pot face cu 0,8mm.

Condensatorii pot fi neelectrolitici chiar si ne-mkt, dar sa fie la tensiune mai mare - 250V, preferabil 630V, si minim 160V.
Valorile care nu se gasesc se pot realiza prin legarea serie sau paralel a valorilor avute. (Pe cat posibil e preferabil a se evita legarea serie, dar asta e mai important in Hi-Fi decat in Pro)

Rezistentele pot fi realizate din exemplare de 5W, prin legari serie-paralel. Important este sa se ajunga la valoarea din schema si la un wataj egal sau superior celui recomandat (Atentie la repartizarea puterii pe fiecare rezistenta!). Nu e o solutie stralucita, dar va functiona.

Dupa asamblare, componentele se lipesc cu silicon de cablaj.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România