The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 3:12 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: CER AJUTOR la filtre boxe...explicatii...lamuriri
MesajScris: Dum Dec 24, 2006 5:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:11 pm
Mesaje: 11
Ce diferentza este intre fitrele de diferite ordine ??? cu ce sunt unele mai bune ca altele...si pe care ar trebui sa le alegem???....daca stie cineva sa explice chestia cu defazajul de 90 grade 180 grade etc....


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 24, 2006 7:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Salut. prima data ce este ocatvul: ocatvul este acel interval de frecventa unde frecventa se dubleaza sau scade la jumatate. Diferentza intre filtrele de diferite ordine este ca la filtrele de 6db / octav inaltele primesc prea mult din frecventele joase si basii primesc prea multa frecventa inalta.
La filtrele de 12db/octav exista o mica problema deoarece la frecventa de taiere dinter inalte si basi o compresia o sa ti-se ridica cu 3 db. De acesta difurile trebuiesc legate cu polaritate inversa.
Si la filtrele de 18 db/octav se vor lega difuzoarele in polaritate inversa isa aici basi nu vor doar basi, inaltele doar inalte. Aceste filtre sunt cele mai folosite in sisteme de 2 cai.
Filtrele de 24/octav sunt realizate prin legarea a doua filtre de 12 db /oct la aceste filtre este interzis legarea inversa a difuzoarelor deoarece in cazul in care aceste sunt legate in polaritate inversa semnalele vor stinge unul pe altul. Aici in mod normal inaltele se vor monta putin mai in spate decat basii si distanta dintre difuzoare trebuie sa fie cat mai mica.
Sper ca ai inteles. Si inca ceva cu cat cresti ordinea filtrelor cu atat este mai mare distorsiunea grupala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 26, 2006 9:29 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
Citat:
La filtrele de 12db/octav exista o mica problema deoarece la frecventa de taiere dinter inalte si basi o compresia o sa ti-se ridica cu 3 db. De acesta difurile trebuiesc legate cu polaritate inversa.


Asta nu stiu cum ai dedus-o :roll: , in schimb tw-ul se leaga cu polaritatea inversa din cauza defazajului de 180g introdus de piesele filtrului


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 26, 2006 11:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:11 pm
Mesaje: 11
mersi mult ...mai astept pareri...eu am facut doua incinte cu cate un difuzor de 15''la bass si un driver la inalte...basii merg de la 50Hz-3000Hz si driverele de la 800-22000Hz...pentru ele vreau sa fac filtre


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 26, 2006 12:45 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
le tai la cel putin 12dB/octava la 2-2,5Khz

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 26, 2006 3:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Salut.Fixvid asa e le legi in polaritate inversa din cauza defazajului de 180 grade si la frecventaza de taiere semnalele o sa se aduna si ti se va creste compresia la aceasta frecbventa cu 3 db iar daca le legi normal din cauza defazajului vei avea o stingere la aceasta frecvanta si vei avea o gaura. Sper ca ai inteles ce vroiam sa spun


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 27, 2006 11:58 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
bine zici tu, dar si tipul filtrului conteaza
tu ai exemplificat un butterworth
in cazul unui filtru L-R, insumarea filtrelor la Ft rezulta 0db, raspunsul in frecventa fiind liniar


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 27, 2006 4:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
asa e


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 27, 2006 5:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 11, 2005 10:01 am
Mesaje: 466
Localitate: Cluj - Napoca
Am o boxa cu e10-150 si pht 413, am facut filtru ala simplu la ea si citind pe-aci m-am gandit sa leg invers tweeteru si se aude mult mai incet.. e normal?

filtrul e cel de aici
http://forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=36


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România