The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:42 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Filtru universal
MesajScris: Sâm Iun 16, 2007 3:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 18, 2006 7:34 pm
Mesaje: 277
Localitate: Suceava
In mare parte filtrele facute de mine pana nu demult (pana sa ajung si eu pe forum :) ) erau mai mult decat simple, si anume un condensator inseriat cu inaltele. Dupa putin studiu si cercetari pe forum se pare ca problema nu e chiar asa de simpla si poate ca asta e si cauza repetatelor cazuri in care mi-a iesit fum din tweetere.

Pot sa zic chiar ca am ramas putin in ceata la unele scheme, chiar daca am ceva cunostinte elementare de electronica. Mai mult de-atat, pentru realizarea unui filtru cat de cat profesional se pare ca ai nevoie de generator de frecventa, osciloscop etc, instrumente care inca nu au ajuns in "laboratorul meu de cercetare" :) iar pe deasupra fiecare model de tweeter sau driver ar trebui sa aiba propriul sau filtru, calculat special pentru aplicatia respectiva.

In magazine am vazut filtre profesionale de la RCF care cica ar satisface o gama variata de tweetere (n-am zis eu...). Atunci mi-ea venit si mie ideea de a incerca sa sustrag esentialul din schemele studiate si sa obtin un filtru cat de cat mai universal. M-am consultat cu o persoana ce are ceva mai multa experienta decat mine si am ajuns la concluzia ca un filtru care sa acopere ceritele esentiale ar fi cel din imaginea de mai jos.

Imagine

Acum, daca candensatorul si rezistorul au valori scrise in clar care se pot ajusta chiar dupa ureche, nu la fel sta treaba si cu bobina. Si aici vroiam sa ajung de fapt: Cam ce parametri ar trebui sa aiba o bobina care sa fie cat mai adaptata la schema mea de filtru? (ma refer la grosimea sarmei, diametrul mosorului, numarul de spire etc)

Aceasta schema am implementat-o in boxele mele prezentate la sectiunea DiY si pot sa zic ca nu am avut pana acum prob cu inaltele (numai ca bobina am luat-o gata facuta de pe doua filtre rusesti fara sa stiu ce inductanta are)

PS: Nu garantez ca schema este neaparat buna, chiar astept ca voi sa-mi sugerati imbunatatiri.

mersi

_________________
Unde muzica nu e, nimic nu e ...


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 16, 2007 10:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Salut din cate stiu si condensatorul si bobina sunt calculate dupa frecventa de taiere, ce ai desenat tu acolo e un filtru de 12 db/ octava dupa cum vad eu. Grosimea sarmei depinde de puterea difurilor in cazul inaltelor poti folosi mai subtiri dar oricum e indicat o sarma cat mai groasa, diametrul mosorului tu il dai (eu de obicei folosesc de 2 cm diametru x 3 cm inaltime dar mai difera) iar numarul de spire il calulezi dupa inductanta iesita din calcul. Eu zic ca daca vcrei sa faci un filtru universal frecventa de taiere o pui cam la 6-7 Khz in caz in care folosesti numai drivere la piezo ideal ar fi de la 10 Khz in sus insa aici merge si numai condensator. Dupa parerea mea nu prea exista filtru universal acesta depinde de difurile folosite altfe risti sa ai o gaura in redare. La filtrele de 12 db/ octava inaltele trebuiesc legate invers din cauza defazajului de 180 grade.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România