The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:19 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 3:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Noi 05, 2012 7:59 pm
Mesaje: 13
cam exigenti dealer-ii.....
oricum dovada o pot face,avand aceste boxe,cumparate din thoman.de.
daca mi se strica cutia de viteze la o masina de cateva zeci de mii,nu cred ca tre sa fac dovada ca e stricata.pe vanzator il interesaeaza sasi vanda produsul(parerea mea!!!!)
dar in fine.....fiecare casa cu legile ei.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 6:46 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 25, 2009 1:58 am
Mesaje: 517
viewtopic.php?f=6&t=21929


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 7:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
-Manole cu cine ai luat legatura? Nu incerca sa iei legatura cu vreo firma din Romania...ca Romania tot Romania e....
-Ia legatura direct cu firma mama Dynacord. Ca fapt divers un prieten si-a cumparat niste boxe turbosound txd 151, a cerut o informatie la importatorul din romania , iar acesta la intrebat daca sunt cumparate de noi si sa faca dovada. Prietenul ia raspuns ca sunt cumparate SH, iar importatorul nici nu a vrut sa mai vorbeasca cu el.

-Apoi le-am trimis un email celor de la Turbosound , si in nici 24h am avut schema filtrelor cu toate detaliile , de la componente pana la grosimea si lungimea cablurilor.
-Acest tip de informatii l-am obtinut si de la alte firme gen Ecler, DAS, Beyma, Precision device, Tannoy etc.

-Deci in concluzie nu te complica si daca vrei ceva vorbeste cu firma mama. Lasa importatori si intermediarii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 9:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Noi 06, 2014 4:36 pm
Mesaje: 39
Localitate: CLUJ NAPOCA
eu nu inteleg o treaba
de ce unele produse nu se pot vinde numai daca se face dovada produsului ?
la o adica intermediari le inporta pentru a le vinde , nu sa le tina pe rafturi parerea mea
ma gandesc ca uni inportatori se tem pentru a nu se face copii ?
acesta e motivul care rezulta in respingerea clietilor care nu fac dovada produsului ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 10:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
-Asta se intampla doar in ROMANIA!!! Pot da foarte multe exemple in care am cerut ajutor unor fime mari, si nu mi-au cerut dovada ca am acel produs.
-Inca in ROMANIA predomina mentalitatea de meltean, comunista!

-De exemplu am apelat la Canton, tannoy, B&W, KEF , DAS si altele pentru piese de schimb din filtre sau chiar filtre....nu am intampinat nici o problema.

-Plus ca am schema de la un amplificator care sunt doar 10 in lume......Am primito prin amabilitatea firmei.....iar aceea schema este facuta in asa fel , de iti da mura in gura daca apare vreo problema.

-Plus ca anul trecut am trait ceva inedit. Am cumparat un amplificator hifi pe lampi Balanced audio technology vk 60, la care un canal avea o problema....dupa ce nu ia dat de cap nici un meserias.... am apelat la Victor Khomenko , care este proiectantul seriei Vk. Am schimbat mai mult de 100 de emailuri cu el....Super amabil. Mia dat scheme si tot suportul de care am avut nevoie. Nici asa nu iam dat de cap problemei. Atunci mi-a spus simplu sa scot modulele din amplificator si sa le Trimit in Statele unite, unde e firma. Le-am trimis , iar dupa o luna am primit module NOI FARA NICI UN COST. Doar cel de transport. Si nu sunt singurul caruia i sa intamplat asta. Deci despre ce vorbim? Firma care se respecta.

-Iar ziele trecute am cerut schema filtrelor , boxelor Turbosound txd 151 ...si am primito fara nici un fel de problema. Din nou despre cevorbim? In prealabil sa vorbit cu intermediarul roman...care mi-a dat flit cand a auzit ca sunt boxe SH.

-Exemplele pot continua cu siteurile de vanzari de afara .....unde se pot cumpara produse la jumatate de pret din cel din Romania...si asta in fiecare an in perioada de reduceri....de exemplu acuma pe site din afara sunt difuzoare RCF care o pereche costa aproximativ cat un difuzor vandut in romania.......

-Nu denigrez Romania....pentru ca si in tara sunt oameni de calitate printre care si DAN NITA.....care ma ajutat cu niste diafragme pentru 2 drivere Turbosound txd 121. Despre acest boxe pot sa spun ca ma surprins ...in mod placut. Au un timbru foarte placut , apropiat de Hifi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 10:18 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Vasile Nicolaie scrie:
-Manole cu cine ai luat legatura? Nu incerca sa iei legatura cu vreo firma din Romania...ca Romania tot Romania e....
-Ia legatura direct cu firma mama Dynacord. Ca fapt divers un prieten si-a cumparat niste boxe turbosound txd 151, a cerut o informatie la importatorul din romania , iar acesta la intrebat daca sunt cumparate de noi si sa faca dovada. Prietenul ia raspuns ca sunt cumparate SH, iar importatorul nici nu a vrut sa mai vorbeasca cu el.

-Apoi le-am trimis un email celor de la Turbosound , si in nici 24h am avut schema filtrelor cu toate detaliile , de la componente pana la grosimea si lungimea cablurilor.
-Acest tip de informatii l-am obtinut si de la alte firme gen Ecler, DAS, Beyma, Precision device, Tannoy etc.

-Deci in concluzie nu te complica si daca vrei ceva vorbeste cu firma mama. Lasa importatori si intermediarii.


Aici este o problema mai complicata. Tine atat de mentalitatea cumparatorilor cat si de cea a dealerilor combinata cu vanzarile scazute.

Piata din Romania este in opinia mea una dintre cele mai spurcate de pe fata pamantului. Sunt o multime de "priceputi" cu o mentalitate de tipul "clientul nostru stapanul nostru" indiferent de situatie. Genul asta de oameni sunt obisnuiti sa li se dea dreptate de fiecare data , indiferent de cat de mari tampenii debiteaza. Am intalnit o multime in cei 12 ani de cand ma ocup de vanzari de echipament audio.

In opinia lor, tu ca si vanzator ai 0 drepturi si trebuie sa te faci pres in fata lor si sa ii servesti de fiecare data gratis daca se poate si cu orice fel de carpeala le debiteaza mintea.

De exemplu daca ai frecat la cap un dealer cu diverse cereri de oferte si idei de configuratii ca in final sa iti cumperi ceva SH de afara iar apoi sa ceri din nou sfaturi gratuite cand iti iei tzeapa cu un produs defect, inteleg perfect atitudinea dealerului de a-ti da cu flit. In final oamenii aceia au de platit niste taxe la stat si niste angajati care trebuie sa puna pe masa mancare pentru familiile lor. asta pe langa utilitati, chirii si alte chestii.
Nu poti sa iti platesti oamenii cu multumiri.

Partea a doua este urmatoarea. Multi cer diverse scheme de service (patesc saptamanal asta). Acele scheme NU SE OFERA utilizatorilor finali. Acele scheme le primeste un dealer in urma semnarii unui contract de confidentialitate si sunt destinate depanarii produselor aflate in garantie sau trimise la dealer pentru servisare.
Service-ul este o sursa de venit pentru un dealer. Da un telefon la reprezentanta Workswagen si cere-le un manual de service si vezi daca ai sa primesti. La fel si aici.

Este decizia producatorului daca iti da sau nu acea schema NU a dealerului. Dealerul stie ca prin contract nu are voie, te refuza politicos , apoi te invita sa trimiti produsul in service la el.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 10:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
- Te rog fa o proba la un magazin din Spania....futei pe romaneste capul cat timp vrei , apoi cumpara ceva SH si ai sa vezi ca nu se supara si nu iti da flit! Nu se pune problema de clientul nostru stapanul nostru.....doar ca in ziua de maine acelui om caruia ia-i dat sfaturi gratuite ....va veni si iti va cumpara marfa, pentru ca fost tratat cu amabilitate nu cu FLIT!
-Eu nu i pot intelege pe Romani dece mai cumpara ceva din tara??? Pana ce magazinele romanesti nu isi schimba atitudinea de superioritate si scarba fata de client.

- In romania va trebui sa vina oameni care au trait in strainatate cu alta mentalitate, si atunci va fi ok.
- Numai in romania sfaturile se platesc. Eu nu am vazut asa ceva in Germania, si Spania, si o spun pentru ca am invartit ceva marfa si am contact cu multe firme..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 10:31 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
adrian sandor scrie:
eu nu inteleg o treaba
de ce unele produse nu se pot vinde numai daca se face dovada produsului ?
la o adica intermediari le inporta pentru a le vinde , nu sa le tina pe rafturi parerea mea
ma gandesc ca uni inportatori se tem pentru a nu se face copii ?
acesta e motivul care rezulta in respingerea clietilor care nu fac dovada produsului ?


raspunsul este foarte simplu

in Republica Bananiera Romania clonatul boxelor este sport national. (orice cotetz este o clona dupa ceva , de obicei Dynacord)

Un importator de Dynacord, de exemplu , care vinde niste boxe de tip VL nu o sa fie niciodata de acord sa vanda filtre catre cei care ii vor copia boxele, de obicei cu diverse difuzoare chinezesti. Nimeni nu vrea sa ajute la falsificare produselor proprii, mi se pare perfect normal sa trebuiasca sa faci dovada ca produsul respectiv exista si ca are o problema reala.

Clonele in 99% din cazuri sunt niste cotetze care arata si suna ca dracu'. Asta afecteaza atata vanzarile cat si brandul Dynacord.
De ce mi-as taia singur craca de sub picioare ca si dealer? :?

Piesele de schimb in general se vand fara adaos sau cu adaos comercial foarte mic. Nu este rentabil sa se tina pe stoc asa ceva. Nu este interesul unui dealer sa stea cu bani blocati in piese de schimb. Mai ales ciudatenii gen filtre care nu prea se pot defecta. 99.99% din cererile de filtre de VL sunt pentru a face clone.

Aceeasi poveste si cu achizitia de sigle. In Romania daca s-ar vinde sigle Dynacord la dealerul oficial, s-ar vinde de o valoare mai mare/an decat toate boxele.

Eu am facut o singura data greseala de a avea incredere intr-un client caruia i-am trimis 4 sigle de inlocuit pentru Nexus-Acoustics ca apoi sa aflu intamplator de la alt colaborator ca siglele au ajuns pe niste cotetze de 2x18" traforate in garaj care aratau de parca erau asamblate de maimute.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 10:34 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Vasile Nicolaie scrie:
- Te rog fa o proba la un magazin din Spania....futei pe romaneste capul cat timp vrei , apoi cumpara ceva SH si ai sa vezi ca nu se supara si nu iti da flit! Nu se pune problema de clientul nostru stapanul nostru.....doar ca in ziua de maine acelui om caruia ia-i dat sfaturi gratuite ....va veni si iti va cumpara marfa, pentru ca fost tratat cu amabilitate nu cu FLIT!
-Eu nu i pot intelege pe Romani dece mai cumpara ceva din tara??? Pana ce magazinele romanesti nu isi schimba atitudinea de superioritate si scarba fata de client.

- In romania va trebui sa vina oameni care au trait in strainatate cu alta mentalitate, si atunci va fi ok.
- Numai in romania sfaturile se platesc. Eu nu am vazut asa ceva in Germania, si Spania, si o spun pentru ca am invartit ceva marfa si am contact cu multe firme..


pentru ca in Spania exista 20% oameni care te freaca la cap si 80% care cumpara. in Romania procentul e undeva la 90% idioti care te fut la icre desi nu au nici o intentie sa cumpere ceva si 10% oameni care doresc sa achizitioneze ceva pe bune si chiar au posibilitatea.

De asta.

Cand Romanii o sa se civilizeze vor primi aceleasi servicii ca si intr-o tara civilizata.


genul asta de oameni se numesc "tire kickers" in Marea Britanie. Iar Romanii sunt experti in asta

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 10:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
-Eu nu vorbesc de clonat! Eu vorbeam strict de amabilitatea firmelor si a magazinelor din afara!
-Treaba cu clonatul ma depaseste. Cu clonatul mai greu. Pentru ca mi-e greu sa cred ca cineva poate clona 100% un produs. Orice abatere va da cu virgula si va fi un dezastru.
-Cand clonezi ceva trebuie sa ti cont de tot. De tipul materialului din care e incinta, grosimea, toate unghiurile, toate ranforsarile ( nimic in plus sau in minus) . Apoi tipul materialului fonoabsorbant , cantitatea lui si distributia lui. Apoi filtrele cat si cablurile de conectie....orice abatere iar va da cu virgula si va fi un esesc.
-Gandestete ca in pdf-ul de la turbosound pe care mi l-au trimis....specifica si cat de groase sunt cablurile , ce material, cat si lungimea!

- Apoi ca pe unele boxe am facut experimente schimband ceva .....de la materialul fonoabsorbant si cabluri....iar rezultatul a fost oribil. In concluzie la o boxa toate sunt calculate si nimic nu este lasat la voia intamplari

Ps:Printre idioti Romani fac si eu parte.......asta nu se uita!

Apropo nu sti tu cum sta treaba aici in spania!!! Nu inseamna ca daca comercializezi Ecler ai habar.
Spanioli sunt mai fututi la icre decat romanii. Romanii sunt parfum!!! Eu cred ca mai idioti ca majoritatea spaniolilor nu exista pe pamant!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 10:52 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Printre cei care freaca la cap te-ai aflat si tu. Te-am ajutat de fiecare data cu sfaturi gratis in legatura cu proiectul tau cu difuzoarele 2450 cumparate second hand. Am stat si mi-am batut capul, am facut simulari, te-am sfaturi am stat si la telefon si ti-am dat indicatii, desi eram inafara programului si eram in weekend.

Ca si multumire te-ai apucat sa te legi de preturile produselor practicate de noi in Romania, care sunt fixate PRIN CONTRACT!
De cumparat nu tin minte sa fi cumparat vreodata ceva de la Poweraudio.

Eu spun ca cel mai bine ar fi sa te uiti mai bine in ograda ta si abia apoi sa te apuci de comentat in legatura cu altii :roll:
zic numa... :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre vl 212
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 6:28 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Vasile Nicolaie scrie:
Ps:Printre idioti Romani fac si eu parte.......asta nu se uita!

Noroc ca nu ai uitat de unde ai plecat ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România