The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:24 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Mar Aug 30, 2016 9:19 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Buna !

Caut pe cineva care realizeaza 10 buc filtre pt. niste topuri line array 12"+ 1,5"

Niste informatii :

~ 450 w rms( woofer+driver) , 2 cai , fx : 1200Hz , Woofer 8 ohm, High Freq 8 ohm . Incinta bassreflex , 70litri . Acordaj : 62Hz

~ Woofer : 12" 350w rms, Bobina : 3" , Magnet : 80oz , 96dB/m , Fs : 52 Hz , Vas: 121 Lit ,Re: 6 ohm ,Qms :8,8 , Qes: 0,9 ,Qts: 0,8 . Freq: 55Hz - 3Khz .
~ Driver : Throat : 1,5" ,100w rms , Bobina 3" , Magnet : 70 oz ,107dB/m . Fs : 620hz ,Freq: 800Hz-18Khz

Prin mesajeria privata astept oferte , dau si schema ! Nu e o urgenta ,am cu ce sa ocup, vreau ceva bun la un pret rezonabil!

Am nevoie de asa ceva : http://www.ebay.ch/itm/231250129333?clk ... rmvSB=true

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Mie Aug 31, 2016 2:25 pm 
Poti posta schema ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Mie Aug 31, 2016 2:35 pm 
La 30 euro bucata, nu cred ca va gasi cineva sa ti le scoata mai ieftin, cu componente de calitate acceptabila, exclus recuperari, caramele si no-name-uri. Dar macar daca se potriveau pe difuzoarele tale, pentru ca presupun ca stii cum se fac filtrele pasive, iar fenomenul line-array ingreuneaza si mai mult sarcina de proiectare.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Mie Aug 31, 2016 8:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Pot sa trimit si un proto type , cu difuzoare , pt masuratori ! Nu e problema .

Dar vreau sa stiu, in prim rand , cineva ..un membru de la forum , are posibilitate ca sa realizeze asa ceva? Are un atelier/experienta ca sa finalizeze? Cum am pus un link/poza ~ Ebay . Sau , sa trimit comanda (iarasi) in china?
Nu se poate rezolva in Ro? Nu-mi vine sa cred... :roll:

Ofer : 120 ron maxim 150 ron - buc. )La pret de 95ron vad pe okazii, un filtru putin mai complicat , dupa cum vad e din piese.. Cond 250V , bobine mari. (Nici un High End nu arata mai ok !, dupa cum vad ! )

Daca nu e posibil , rezolv cu chinezii.. dar dca se poate , doresc si ceva produs romanesc !

Mai astept oferte , daca se poate cu poze , descriere , Cu cond. tip Bennic , sau cu alte Spirit sau stiu si eu , am nevoie de - 10 buc , 2 cai , cu frecventa de taiere : 1200 Hz /12dB oct

_________________
Imagine


Ultima oară modificat de Milan Gheorghe pe Mie Aug 31, 2016 8:42 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Mie Aug 31, 2016 8:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Ion Ionut scrie:
La 30 euro bucata, nu cred ca va gasi cineva sa ti le scoata mai ieftin, cu componente de calitate acceptabila, exclus recuperari, caramele si no-name-uri. Dar macar daca se potriveau pe difuzoarele tale, pentru ca presupun ca stii cum se fac filtrele pasive, iar fenomenul line-array ingreuneaza si mai mult sarcina de proiectare.


Trebuie un filtru la 1200hz/12dB oct , restul rezolv cu procesoare !

Fenomenul Line-Array depinde de horn-medii/inalte in prim rand . Folosesc un model dedicat pt. topuri line array 10" sau 12" sau dual 10"/12" . Throat : 1,5" , ft ft masiv , grosimea materialului cam 1cm , 280 x 278mm , cu adancimea de 315mm. Mai mare si mai masiv n-am gasit nici in china . Mai exista un model cu inaltimea de 345 sau 355mm iar asta e dedicat pt . woofere 15" sau dual 15"- topuri array > monstru :roll:

Am vazut mai multe filtre si Nexo, si alte, nu e o chestie atat de complicata..dar trebuie rezolvat !

_________________
Imagine


Ultima oară modificat de Milan Gheorghe pe Joi Sep 01, 2016 7:20 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 7:00 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Cred ca asta e super..

https://www.okazii.ro/filtru-de-boxe-pr ... a183974372

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 7:06 am 
Nu poti concura cu pretul chinezilor, sau al sh-ului. Exista si in Romania oameni capabili, poti oricand sa comanzi filtre la Mircea sau Shambala, ori ceilalti care mai lucreaza, nu dau nume, DAR nu la 120 lei bucata. De ce? Sa-ti dau un exemplu, sa zicem ca vrei sa realizezi un filtru minimalist gen Nexo ps15r2 si restul sa-l faci din procesare. Iti trebuie va-sa-zica 2 condensatori si 2 bobine, plus o placa de circuit imprimat. Acestea costa insumat circa 27 euro fara transport, conform link-urilor de mai jos (daca imi este permis):
https://www.intertechnik.com/Shop/Cross ... ,64,123938
https://www.intertechnik.de/Shop/Cross- ... n,62,46266
https://www.intertechnik.com/Shop/Cross ... ,275,46851
https://www.intertechnik.com/Shop/Cross ... ,275,46853
https://www.intertechnik.com/Shop/Cross ... n,12,47200

Socoteste atunci daca un filtru gen DNA XPRO2 costa mult sau are un pret justificat.

Concluzia este simpla, vrei ieftin, comanda la chinezi, rezultatele pot fi pe masura.

Cat priveste filtrul de pe okazii, cu toata procesarea nu cred ca o sa se potriveasca pt cazult tau, uita-te la urmatoarele specificatii:

- Intersect Frequency: 3200 Hz

- Max Power: 350 W


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 7:28 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Da am vazut frecventa de taiere (3200hz) . Am dat numai un exemplu , ca se poate si la un pret real .

Doresc un lucru frumos , nu DIY - Home Made .

Nici nu vreau , adica nu conteaza Brand-ul. (Nu platesc 10Euro/ bobina !) Si este vb de 10buc. filtre nu de 2 buc. ! :roll:

Ce sa fac acuma.. :roll:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 7:39 am 
Nu am inteles ce te retine sa cumperi aceste filtre http://www.ebay.ch/itm/231250129333?clk ... rmvSB=true
Au exact specificatiile de care ai nevoie:

Max. Power: 650 Watts
Impedance: 8 Ohm
Crossover Frequency: 1.2K Hz

Se potrivesc de minune pe difuzoarele tale, citez:

Woofer : 12" 350w rms, Bobina : 3" , Magnet : 80oz , 96dB/m , Fs : 52 Hz , Vas: 121 Lit ,Re: 6 ohm ,Qms :8,8 , Qes: 0,9 ,Qts: 0,8 . Freq: 55Hz - 3Khz .
~ Driver : Throat : 1,5" ,100w rms , Bobina 3" , Magnet : 70 oz ,107dB/m . Fs : 620hz ,Freq: 800Hz-18Khz

PS: Ma scarpin mereu in cap cand vad cuvintele "magnet oz" si nu realizez ce semnificatie au in contextul dat.

PS2: 10 bucati inseamna serie mica spre f mica.


Ultima oară modificat de Ion Ionut pe Joi Sep 01, 2016 7:45 am, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 7:44 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Ion Ionut scrie:
Nu am inteles ce te retine sa cumperi aceste filtre http://www.ebay.ch/itm/231250129333?clk ... rmvSB=true


Credeam ca se poate rezolva si in Ro :) (Am vazut filtrul ala , exista 2-3 variante) . Asta e perfect pt mine ca si pret ca si design , si ceva boxe am mai avut cu piese MKT . Sint bune si astea.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 8:21 am 
Topicul asta spune multe despre felul in care o sa sune sistemul tau de sunet. Un filtru nu ai cum sa il faci decat cu boxa in fata dupa mai multe serii de masuratori si teste. Degeaba procesezi sistemul pt ca fara masuratori lucrezi orbeste. Urechea se pacaleste foarte usor si dupa un timp oboseste. Cand zici de design la filtre te referi la felul in care arata? Ce conteaza asta ? Filtrul se afla in boxa, nu il vede nici dracu.

Le: pentru ce vrei sa faci tu mai bine lucrezi cu filtre active, dar din nou fara masuratori e foarte greu, daca nu aproape imposibil.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 8:35 am 
Mihai Cimpoeru scrie:
Cand zici de design la filtre te referi la felul in care arata? Ce conteaza asta ? Filtrul se afla in boxa, nu il vede nici dracu.


Va conta, cand boxele vor fi la rubrica "Vanzari"


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 8:57 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Mihai Cimpoeru scrie:
Topicul asta spune multe despre felul in care o sa sune sistemul tau de sunet. Un filtru nu ai cum sa il faci decat cu boxa in fata dupa mai multe serii de masuratori si teste. Degeaba procesezi sistemul pt ca fara masuratori lucrezi orbeste. Urechea se pacaleste foarte usor si dupa un timp oboseste. Cand zici de design la filtre te referi la felul in care arata? Ce conteaza asta ? Filtrul se afla in boxa, nu il vede nici dracu.

Le: pentru ce vrei sa faci tu mai bine lucrezi cu filtre active, dar din nou fara masuratori e foarte greu, daca nu aproape imposibil.


Am facut simulari .. mai urmeaza ft multe teste de auditie , cu diferite setari cu 2buc cu 3buc , cu 5 buc/parte- boxe , legat serial , serial + pararel etc etc , filtrele raman la faza finala . Probail trebuie L-Pad poate nu .. o vedem .
Probabil ca trebuie frecventa de taiere mai joasa ( 1050hz-1100Hz ) pt. medii mai pufoase...cine stie .
Mai intai sa terminam cu incintele.

In legatura cu design , tin mult de aspect , am vazut filtrele realizate de catre Shambala , a facut calculele sint bune ( cred?!) dar cum arata..oo man :| Sincer eu nu as folosi in boxe asa ceva . Raman atunci cu filtru/procesare activa :roll:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 9:18 am 
Ce simulari ai facut?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 9:29 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
filtrele pasive sunt mai scumpe pe masura ce sunt mai jos taiate.

Noi cerem 280 de lei pe bucata , iar pretul acesta de multe ori este sub costurile noastre de productie. Uneori se sta si 2-3 zile pana dezvoltam o schema pentru o configuratie data de client.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România