The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:41 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 17, 2005 8:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Salut.

Am si eu o intrebare in legatura cu masurarea unei bobine. Sper sa nu postez offtopic. :oops:
Exista vreo metoda de a masura inductanta unei bobine cat de cat mai precis fara o punte LC?
M-am gandit ca as putea folosi fenomenul de rezonanta intr-un circuit RLC serie. Sa folosesc un condensator si o rezistenta cunoscute, placa de sunet ca generator de frecventa si un multimetru. Daca variez frecventa pana cand am cadere maxima de tensiune pe rezistenta teoretic as putea sa deduc inductanta bobinei.
Daca folosesc principiul de mai sus cam la ce precizie pot sa ma astept, exista vreo metoda mai buna ?

Multumesc.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 17, 2005 9:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
cRED CA ar trebui sa alegi un circuit cu factor de calitate mare....si ai grija sa nu arzi ceva cu supratensiunile care o sa apara.

Sau ai putea sa te folosesti de formula XL=jwL, rezistenta o poti considera nula, dar problema in cazul asta e cu ce masori caderea de tensiune la frecventre mari


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 17, 2005 11:29 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
http://www.hi-end.ro/discutii/viewtopic ... 2600#72600


poate te ajuta si asta..inca nu am incercat sa vad cum este..dar..cat de curand..

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 18, 2005 7:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Merci de ajutor.
Am sa incerc metoda din link. Din pacate nu am o bobina etalon ca sa vad cat de mari sunt erorile la tipul asta de masurare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 19, 2005 1:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
Vad ca sa discutat mai mult de filtre pe 2 cai de un anumit ordin dar cele pe 3 cai , am citit undeva ca tweterul trebuie pus invers pt ca semnalul este defazat,chiar am incercat si eu si nu sunt multumit de ele la sunet si din cauza asta mam tot ferit de ele, si nu inteleg la ele modul de calculare a impendantei totale ,mai ales cand faci un filtru pe 3 cai nu am intodeanuna toate difuzoarele pe aceeasi impendanta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 19, 2005 2:18 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
nyx scrie:
Vad ca sa discutat mai mult de filtre pe 2 cai de un anumit ordin dar cele pe 3 cai , am citit undeva ca tweterul trebuie pus invers pt ca semnalul este defazat,c


poate intelegi mai bine dece trebuie si la care tip de filtru trebuie citinde de aici:

http://www.audioholics.com/techtips/aud ... sovers.php

la cele de ordin 2 trebuie sa ledi fiful invers, ca ai o defazare cu 180 grade
Citat:
si nu inteleg la ele modul de calculare a impendantei totale ,mai ales cand faci un filtru pe 3 cai nu am intodeanuna toate difuzoarele pe aceeasi impendanta.

in general e considerat impedanta totala impedanta la diful de basi, pt ca pe medii si pe inalte puterea este mult mai mica

iar mai greu de calculat, nu vad de ce ar fii..eventual sa alegi frecventele de sepaare,asta e mai dificil,mai ales daca nu ai graficul de raspuns al difuzoarelor, dar filtrele se calculeaza normal, nu e nimic special

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 20, 2005 8:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
cam asta nu inteleg eu :
ai 3 difuzoare ficare pt frecventa lui Bass,Medii si Inalte
La filtru poti sa conectezi cele 3 difuri in paralel cu bobinele si condesatoarele lor, daca impedanta aprox la fiecare dif este de 8 ohmi ce impendanta toatala are sistemul ?um se calculeaza?.ca de exemplu diful de inalte poate sa nu aibe 8 ohmi ci 4 ohmi iar celelalte difuri sa aibe 8 .
Eu stiu ca impendanta mai creste odata cu frecventa ,iar diful de joase da impendanta sistemului unde chiar este si cea mai mica,de celelalte difuri netinandu-se cont.Si depinde si modul de legare al difuzoarelor,am vazut legat diful debass cu cel de medii in serie sau diful de bass legat in paralel
cu cel de medii care la randul lui este legat in serie cu tweterul. :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 20, 2005 9:43 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
pe scurt , si pe intelesul tuturor, impedanta boxei va fi egala cu impedanta sectiunii de bass

in realitate impedanta finala a boxei este influentata de mai mult factori, dar infuentele sunt neglijabile :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 21, 2005 12:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 05, 2005 10:04 pm
Mesaje: 41
nyx scrie:
Si depinde si modul de legare al difuzoarelor,am vazut legat diful debass cu cel de medii in serie sau diful de bass legat in paralel cu cel de medii care la randul lui este legat in serie cu tweterul. :?

:shock: :shock:
Unde ai vazut asa ceva? :lol:

_________________
www.proaudiosystems.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 21, 2005 12:34 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
titro scrie:
nyx scrie:
Si depinde si modul de legare al difuzoarelor,am vazut legat diful debass cu cel de medii in serie sau diful de bass legat in paralel cu cel de medii care la randul lui este legat in serie cu tweterul. :?

:shock: :shock:
Unde ai vazut asa ceva? :lol:



:shock: :shock: hai ca asta ii tare :wink:

o fii vazut fix inainte sa arda vrun dif sau 2.... :D

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 23, 2005 2:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
Nu trebuie sa razi mai bine imi explicai f.simplu ca nu se poate conecta asa(fiind curent alternativ) cum am zis eu iar prin faptul cand am zis ca am vazut ma referit ca am vazut o schema care bineinteles nam citit-o bine :D ,Esti exact ca fratemiu numai el cand il intreb ceva si spun prostii rade de mine dar nu explica( ca doar face boxe de ani de zile), ca pana la urma de aceea este forumul nu?.Sper sa ajungi csl1131 ca un dif legat in serie :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 23, 2005 4:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
acel mod de conectare e posibil.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 10:22 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 24, 2005 9:55 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
ai dreptate sharky chiar asa sunt si schemele care le am eu sunt difurile in serie dar eu nam inteles bine cand mam uitat si m-am exprimat si grasit( le gasiti in cartea Memoratorul Radiotehnicianului edit. Junimea).Chiar am facut un filtru de proba sa vad daca sare difuzorul si cred ca a fost o minune de Craciun :D nu sa ars deloc nici Midbass nici tweterul iar filreul functiona f.bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 29, 2006 12:19 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Dec 06, 2005 6:56 pm
Mesaje: 150
Localitate: Bucuresti sau Pitesti?
Am facut si eu niste bobine dar nu am reusit sa pun sarma chiar patalel una langa alta (mi-au iesit un pic cam naspa) influenteaza cu ceva ?

_________________
Nu stiu dar nici nu mi-e frica sa imi dau cu parerea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 29, 2006 12:29 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
las' ca mere-asa :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România