The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:45 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 07, 2008 8:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:52 pm
Mesaje: 430
Localitate: Iasi
Sorry, nu este asa. Daca ar scadea L, s-ar modifica frecventa de acord a filtrului. Ori nu asta se intampla, ci doar apar distorsiuni (uneori majore) in semnalul transferat.
Si eu am facut aceeasi greseala in prima clipa, apoi am corectat postul (pe el-forum).


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 08, 2008 1:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Sharky scrie:
Ma rog, am fost si eu confuz in exprimare. Fenomenul e ceva mai complicat si am vrut sa dau o explicatie simplista in 3 cuvinte pe intelesul tuturor. Nu e prea corect sa spun ca L scade, dar efectele sunt asemanatoare.


depinde de perspectiva.
Oricum asta e o conventie cu L-ul. E o notiune care are sens cand vorbim de zona liniara de functionare, cand trecem pe saturari lucrurile trebuie privite altcumva, nu le putem simplifica.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 15, 2009 8:45 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 04, 2009 12:04 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Trebuie privit in detaliu partea cu alesul tensiunilor maxime pt piese.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 15, 2009 9:46 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 25, 2009 11:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:52 pm
Mesaje: 430
Localitate: Iasi
DNA scrie:
...Uneori, poti avea niste difuzoare excelente, dar daca filtrul este prost facut ( in sensul ca nu se potriveste cu difuzoarele ), se alege praful de sound-ul boxei respective.
Nu este o exagerare.
Multa oameni nu dau importanta la filtre si de aceea au mari insatisfactii, sau chiar pot strica difuzoare scumpe.


De unde axioma : "Un filtru bun nu va face niciodata niste difuzoare proaste sa sune bine, dar cu un filtru prost chiar si difuzoare bune vor suna prost."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 26, 2010 1:47 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iul 26, 2010 1:34 am
Mesaje: 7
Localitate: Calafat
.


Ultima oară modificat de Matei pe Mar Aug 03, 2010 11:19 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Mic tutorial pentru realizarea filtrelor.
MesajScris: Lun Iul 26, 2010 8:54 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Matei, acolo ce ai mai jos e un filtru pe 3 cai.
Cand spui ca sunt bune, sau ne intrebi pe noi acest lucru...la ce te referi? Unde vrei sa le folosesti? cu ce difuzoare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 26, 2010 11:07 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:52 pm
Mesaje: 430
Localitate: Iasi
Daca filtrul se face EXACT cum este desenat in schema prezentata - cu corecturi cu tot - din prima fractiune de secunda aproape ca va pune amplificatorul in scurtcircuit.
Eliminarea L-padului de pe joase trebuie facuta intrerupand si nu strapand R paralel.


Schema pare facuta din bucati/fragmente - exact ce scriam ieri ca NU se face.
TOATE frecventele de taiere si ordinele filtrelor sunt alese gresit !

Pe joase nu este necesar filtru de ord. 3, si nici stralucit aleasa frecventa de taiere.
Pe medii la fel de neinspirata alegerea unor filtre de ord. 3 si 1 (18 + 6dB/oct.). In plus, aproape sigur trebuie o atenuare (simpla R serie sau L-pad) si foarte probabil un Zobel pt stabilizarea impedantei difuzorului la frecvente mari.
Un filtru de ord. 1 pe tweeter este un compromis jalnic in cazul de fata - cu L-pad si Notch pe el si cu filtre de ord. 3 pe joase si medii ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 26, 2010 6:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iul 26, 2010 1:34 am
Mesaje: 7
Localitate: Calafat
.


Ultima oară modificat de Matei pe Mar Aug 03, 2010 11:19 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 26, 2010 6:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iul 26, 2010 1:34 am
Mesaje: 7
Localitate: Calafat
.


Ultima oară modificat de Matei pe Mar Aug 03, 2010 11:19 am, modificat de 5 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 26, 2010 8:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:52 pm
Mesaje: 430
Localitate: Iasi
@ Matei - pentru ca esti nou pe forum am sa incep cu rugamintea [universala] ca TOT ceea ce scrii aici sa fie cat mai [cat poti de] corect gramatical si sintactic.

In al doilea rand trebuie sa intelegi ca atunci cand se solicita o schema pt un filtru trebuie furnizate TOATE datele disponibile despre difuzoare (sau vreun link sau doua daca este cazul) - asa cum deja ti-a sugerat Dr007.

In al treilea rand - si aici ma adresez moderatorilor - nu stiu daca nu ar fi mai bine (sau daca ar trebui) sa deschizi un subiect personal - tot in aceasta rubrica ("Filtre pasive").
Aici este un subiect teoretic de uz general - un tutorial despre constructia filtrelor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 26, 2010 10:09 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Shambala, am si eu o nelamurire.Vreau sa schimb atenuarea la 2 filtre.
Filtrul are R1 de 5ohmi/20W, R2 de 10ohmi/20w.Ca sa imi scada 8db, din ce am calculat, trebuie pusa o rezistenta de 4.9ohmi la R1 si de 5ohmi R2.Eu vreau sa schimb rezistenta de 5ohmi/20W de la R1 la R2, iar pentru 4.9ohmi, pun 2 rezistente in serie, una de 2.2 alta de 2.7 la 10W.
Daca schimb rezistentele, mi se schimba impedanta?
Cele 2 rezistente de 10W vor tine cat una de 20W?
Lamureste-ma si pe mine te rog frumos, daca pot face lucrul asta fara sa-mi afecteze cu ceva.

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 27, 2010 11:09 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:52 pm
Mesaje: 430
Localitate: Iasi
Toate calculatoare de L-pad de pe net sunt astfel facute incat sa mentina impedanta constanta. De aceea te si intreba ce imped. are difuzorul.

2 R identice (de orice putere) legate in serie sau in paralel formeaza o R echivalenta la o putere dubla.
In cazul inserierii sau a punerii in paralel a 2 sau mai multe R de valori diferite, repartizarea puterilor se face in functie de valorile lor (de caderea de tensiune pe fiecare).

De ex. daca se inseriaza 4,7 ohmi cu 1 ohm, pe cea de 4,7 ohmi va cadea 87% din putere iar pe cea de 1 ohm restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 27, 2010 2:54 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
shambala scrie:

De ex. daca se inseriaza 4,7 ohmi cu 1 ohm, pe cea de 4,7 ohmi va cadea 87% din putere iar pe cea de 1 ohm restul.



Asta chiar nu am stiut-o.Daia se incalzeau diferit una fata de cealalta.Noroc, ca au valori ceva mai apropiate.
Multumesc mult shambala.

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 27, 2010 5:03 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Loryn scrie:
shambala scrie:

De ex. daca se inseriaza 4,7 ohmi cu 1 ohm, pe cea de 4,7 ohmi va cadea 87% din putere iar pe cea de 1 ohm restul.



Asta chiar nu am stiut-o.Daia se incalzeau diferit una fata de cealalta.Noroc, ca au valori ceva mai apropiate.
Multumesc mult shambala.


Care din voi ati legat mai bec de 3v si 6 volti in serie pe o baterie de 4,5v in generala?
Care bec lumineaza mai tare?
Care bec are rezistenta mai mare?
Ambele becuri au 0,1A.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 27, 2010 9:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:52 pm
Mesaje: 430
Localitate: Iasi
Matei - acum am vazut ca ai modificat postul. O sa postez o schema sau doua pt. difuzoarele resp.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România