The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 11:41 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Mie Iul 05, 2017 11:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 07, 2012 9:34 am
Mesaje: 6
Cer scuze admin. pentru deschiderea unui alte discuții legate de achiziționarea/folosirea procesoarelor de sunet, însă am observat că acestea se aleg și în funcție de configurația echipamentelor personale,(amplificatoare, difuzoare, etc.).
Am și eu aceeași problemă, legată de alegerea unui procesor.Scopul achiziționării este acela ca prin folosirea lui, să pot personaliza/individualiza vocile și instrumentele. De aceea pun o primă întrebare; un procesor ajută cu ceva scopului expus de mine? Dacă da, atunci în ce mod anume, mai exact ce face un asemenea obiect? Există documentație specifică, de preferat în lb. română?

Echipamentele pe care le am sunt următoarele;
- mixer Edirol M-16Dx, (digital)
- efect voci Alesis Quadraverb
- amplificator Crown XTi 4000
- două subwoofere active Electrovoice Sb 120a, (400W/sub)
- două topuri pasive Electrovoice Sx 200, (8ohm/300W/top)
- două topuri pasive Fane Studio Cx 12 PA, (16ohm/250W/top)
- un Roland Cube activ, (100W), pe care intenționez să-l folosesc ca monitor).

Eu aș vrea să separ subwooferele de topuri, cu scopul ca tot ce emite frecvențe joase să fie direcționat către ele, în măsura în care se poate, iar celelalte difuzoare să redea frecvențele medii-înalte.

Am presupus că ar putea să-mi folosească unul din următoarele procesoare; Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600. Care dintre cele două s-ar potrivi mai bine scopului meu?

Problemele mele sunt și de ordin tehnic, adică;
1.Un procesor poate fi cuplat atât cu boxe pasive cât și cu boxe active?
2.Electrovoice Sb 120a se poate cupla cu Electrovoice Sx 200?
3.Electrovoice Sb 120a se poate cupla cu Electrovoice Sx 200+Fane?
4.Care ar fi legăturile corecte tehnic, raportat la acopul pe care-l urmăresc eu?

Dacă m-am lungit cu vorba este pentru că pur și simplu nu mai știu să mă descurc/orientez pentru a lua cea mai potrivită decizie...încă o dată scuze.

Și aștept sfaturi.Mulțumesc.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Joi Iul 06, 2017 7:36 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Marin Andreescu scrie:
Cer scuze admin. pentru deschiderea unui alte discuții legate de achiziționarea/folosirea procesoarelor de sunet, însă am observat că acestea se aleg și în funcție de configurația echipamentelor personale,(amplificatoare, difuzoare, etc.).
Am și eu aceeași problemă, legată de alegerea unui procesor.Scopul achiziționării este acela ca prin folosirea lui, să pot personaliza/individualiza vocile și instrumentele. De aceea pun o primă întrebare; un procesor ajută cu ceva scopului expus de mine? Dacă da, atunci în ce mod anume, mai exact ce face un asemenea obiect? Există documentație specifică, de preferat în lb. română?

Echipamentele pe care le am sunt următoarele;
- mixer Edirol M-16Dx, (digital)
- efect voci Alesis Quadraverb
- amplificator Crown XTi 4000
- două subwoofere active Electrovoice Sb 120a, (400W/sub)
- două topuri pasive Electrovoice Sx 200, (8ohm/300W/top)
- două topuri pasive Fane Studio Cx 12 PA, (16ohm/250W/top)
- un Roland Cube activ, (100W), pe care intenționez să-l folosesc ca monitor).

Eu aș vrea să separ subwooferele de topuri, cu scopul ca tot ce emite frecvențe joase să fie direcționat către ele, în măsura în care se poate, iar celelalte difuzoare să redea frecvențele medii-înalte.

Am presupus că ar putea să-mi folosească unul din următoarele procesoare; Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600. Care dintre cele două s-ar potrivi mai bine scopului meu?

Problemele mele sunt și de ordin tehnic, adică;
1.Un procesor poate fi cuplat atât cu boxe pasive cât și cu boxe active?
2.Electrovoice Sb 120a se poate cupla cu Electrovoice Sx 200?
3.Electrovoice Sb 120a se poate cupla cu Electrovoice Sx 200+Fane?
4.Care ar fi legăturile corecte tehnic, raportat la acopul pe care-l urmăresc eu?

Dacă m-am lungit cu vorba este pentru că pur și simplu nu mai știu să mă descurc/orientez pentru a lua cea mai potrivită decizie...încă o dată scuze.

Și aștept sfaturi.Mulțumesc.



Salut!

Amandoua pot face ce iti doresti cu brio, deoarece ofera management complet al sunetului pe fiecare canal in parte.
Conexiunile sunt in felul urmator(cu un singur amplificator):
Mixer - CX2496(sau Phonic I2600) -iesirea 1 -> subwoofer activ 1;iesirea 2 -> subwoofer activ 2; iesirea 3 -> roland cube; iesirea 4,5 -> amplificator Crown canal L,R, unde pe canalul L conectezi Electrovoice Sx 200; iar pe canalul R conectezi Fane Studio Cx 12 PA ca sa ai control separat; sau daca doresti stereo pui in parallel cate o boxa din fiecare tip pe un canal al amplificatorului(Fane +EV in parallel pe un canal, si tot asa pe celalalt).

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Joi Iul 06, 2017 9:54 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 07, 2012 9:34 am
Mesaje: 6
Mulțumesc penntru răspunsul promt.

Acum profit de moment și vreau să vă întreb;

1.Nu contează impedanțele diferite?
2.Pot face orice combinație îmi trece prin cap?
3.Nu știu ce să aleg, pentru că în localitatea unde stau eu nu am posibilitatea de a proba/auzi cele două procesoare.Așa că, vreau-nu vreau, încerc să mă orientez după experiența altora, care au mai folosit așa ceva, astfel, încât să poată face o evaluare argumentată a celor două procesoare. (Apropo, unde este fabricat PHONIC?)

În altă ordine de idei, aș vrea să costruiesc două boxe de mici dimensiuni dotate cu difuzoare B&C 8CX21(+filtre pasive), deoarece știu, din auzite, că aceste difuzoare evidențiază și mai bine vocea. Este adevărat?, (ținând cont și de celelalte topuri pe care la am).
Vă rog să-mi comunucați un preț estimativ, în cazul în care ați dori să mi le construiți dvs.

Încă odată mulțumesc, și vă doresc o zi bună.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Vin Iul 07, 2017 7:10 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Marin Andreescu scrie:
Mulțumesc penntru răspunsul promt.

Acum profit de moment și vreau să vă întreb;

1.Nu contează impedanțele diferite?
2.Pot face orice combinație îmi trece prin cap?
3.Nu știu ce să aleg, pentru că în localitatea unde stau eu nu am posibilitatea de a proba/auzi cele două procesoare.Așa că, vreau-nu vreau, încerc să mă orientez după experiența altora, care au mai folosit așa ceva, astfel, încât să poată face o evaluare argumentată a celor două procesoare. (Apropo, unde este fabricat PHONIC?)

În altă ordine de idei, aș vrea să costruiesc două boxe de mici dimensiuni dotate cu difuzoare B&C 8CX21(+filtre pasive), deoarece știu, din auzite, că aceste difuzoare evidențiază și mai bine vocea. Este adevărat?, (ținând cont și de celelalte topuri pe care la am).
Vă rog să-mi comunucați un preț estimativ, în cazul în care ați dori să mi le construiți dvs.

Încă odată mulțumesc, și vă doresc o zi bună.

1. Impedantele nu conteaza, de exemplu sunt o gramada de boxe construite cu difuzoare de bass de 8 OHM si driver de 16Ohm.
Dar trebuie sa tii cont de impedanta minima a amplificatorului, la care poate lucra(in cazul tau la Crown XTi 4000, 2 Ohm per canal); cu cele 2 boxe 8Ohm + 16Ohm obtinem o sarcina de 5.33Ohm pe amplificator, care evident este sub Impedanta minima a amplificatorului. Dar, de retinut! la acelasi volum, boxele de 8Ohm primesc o putere dubla, din cauza impedantei mai mici fata de cele de 16Ohm. Cum am si specificat, cel mai bine ar fi sa pui 2 de acelasi fel, ca sa poti regla volumul separate in functie de cat duc boxele; bineinteles acest lucru este theoretic, deoarece conteaza si SPL-ul boxei.
2.Da, poti face orice combinatie iti trece prin cap.
3.IPhonic I2600 suna putin mai bine, daca ai urechi fine, dar si pretul este mai maricel; pentru ce ai tu de gand, oricare este ok.

Cea mai buna combinatie sa "mai adaugi" SPL este sa conectezi doar acelasi tip(identice) de boxe ca si cele care le ai deja, altefl o sa obtii o gramada de anulari cauzate de parametrii diferiti ai difuzoarelor.

PS: De unde esti?

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Vin Iul 07, 2017 9:26 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 07, 2012 9:34 am
Mesaje: 6
Aha!Încep să mă mai luminez.

Legat de amplificatorul Crown, în manual scrie că ... (vezi imaginea atașată).
Asta n-ar însemna că pot folosi, stereo, boxe a căror impedanță să fie cuprinsă între valorile 2-8Ohmi, deci și cea pe care ați menționat-o dvs.?


Fişiere ataşate:
CROWN.JPG
CROWN.JPG [ 170.1 KiB | Vizualizat de 2031 ori ]



P.S. Tg-Jiu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Vin Iul 07, 2017 12:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Da, poti folosi cam orice boxa sau ansamblu de boxe dar suma lor sa nu fie sub 2 Ohm/Canal.
Exemplu: Pe un canal poti pune 1-4 boxe de 8Ohm; 1-2boxe de 4Ohm; 1-8boxe de 16Ohm sau orice alta combinatie dar sa respecte regula de mai sus.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Dum Iul 30, 2017 12:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 07, 2012 9:34 am
Mesaje: 6
Fişiere ataşate:
Conexiune4.jpg
Conexiune4.jpg [ 2.37 MiB | Vizualizat de 1925 ori ]


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Așa cum se vede în imaginea de sus, această boxă, EV Sb 200a, este activă. Ce nu știu eu este dacă ieșirea marcată cu săgeată - full range output - poate trimite semnal audio la intrarea de la boxa pasivă EV Sx200, (imaginea de jos).Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Conexiune 3.jpg
Conexiune 3.jpg [ 1.41 MiB | Vizualizat de 1925 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Mar Aug 01, 2017 10:13 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 07, 2012 9:34 am
Mesaje: 6
Chiar nimeni nu știe?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Mar Aug 01, 2017 3:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Marin Andreescu scrie:
Chiar nimeni nu știe?

Pai este foarte clar ca poate trimite semnal ,ca doar de asta se numeste iesire, dar este un semnal de linie pe care inainte de boxa pasiva trebuie sa il treci printr-un amplificator ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Mie Aug 02, 2017 9:12 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 07, 2012 9:34 am
Mesaje: 6
Istrate Nicusor scrie:
Marin Andreescu scrie:
Chiar nimeni nu știe?

Pai este foarte clar ca poate trimite semnal ,ca doar de asta se numeste iesire, dar este un semnal de linie pe care inainte de boxa pasiva trebuie sa il treci printr-un amplificator ....


O fi clar...pentru cine știe, dar eu nu știu și nici nu înțeleg răspunsul.Sau poate nu am pus eu corect întrebarea...
1.Ce înseamnă „semnal de linie”?
2.De ce să-l trec printr-un amplificator? Boxa din care iese semnalul este amplficată,(activă) și ca atare, semnalul ieșirii „FULL RANGE OUTPUT” nu este și el amplificat?, adică nu iese din amplificatorul boxei active pentru a amplifica un alt difuzor/boxă pasivă)?
Cu alte cuvinte, dacă semnalul este amplificat de puterea din interiorul subwoofer-ului EV Sb 120A, trebuie să-l mai amplific încă odată :?: , folosind un al doilea amplificator :?: :!: ?
Pun aceste întrbări pentru că îmi este teamă că dacă fac cuplarea directă dintre subwoofer EV 120ACTIV și EV Sx 200(boxă PASIVĂ), s-ar putea să ard crossoverul pasiv din interiorul EV Sx 200.

Oricum, îți mulțumesc pentru intenția de a mă ajuta și sper ca în continuare să mă lămurești tu, sau altcineva, ca să nu fac vreo tâmpenie. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Behringer Ultradrive Pro DCX2496LE, sau Phonic i2600.
MesajScris: Mie Aug 02, 2017 6:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Marin Andreescu scrie:
Istrate Nicusor scrie:
Marin Andreescu scrie:
Chiar nimeni nu știe?

Pai este foarte clar ca poate trimite semnal ,ca doar de asta se numeste iesire, dar este un semnal de linie pe care inainte de boxa pasiva trebuie sa il treci printr-un amplificator ....


O fi clar...pentru cine știe, dar eu nu știu și nici nu înțeleg răspunsul.Sau poate nu am pus eu corect întrebarea...
1.Ce înseamnă „semnal de linie”?
2.De ce să-l trec printr-un amplificator? Boxa din care iese semnalul este amplficată,(activă) și ca atare, semnalul ieșirii „FULL RANGE OUTPUT” nu este și el amplificat?, adică nu iese din amplificatorul boxei active pentru a amplifica un alt difuzor/boxă pasivă)?
Cu alte cuvinte, dacă semnalul este amplificat de puterea din interiorul subwoofer-ului EV Sb 120A, trebuie să-l mai amplific încă odată :?: , folosind un al doilea amplificator :?: :!: ?
Pun aceste întrbări pentru că îmi este teamă că dacă fac cuplarea directă dintre subwoofer EV 120ACTIV și EV Sx 200(boxă PASIVĂ), s-ar putea să ard crossoverul pasiv din interiorul EV Sx 200.

Oricum, îți mulțumesc pentru intenția de a mă ajuta și sper ca în continuare să mă lămurești tu, sau altcineva, ca să nu fac vreo tâmpenie. :)


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Inteleg ca tu vrei sa amplifici o alta boxa cu ajutorul amplificari acestui subwoofer prin iesirea indicata de tine ... Acest lucru nu este posibil pentru ca acea iesire este de fapt o mufa paralela cu cea de intrare adica , semnalul de intrare se (bifurca )o ramificatie spre amplificator si o alta ramificatie spre acea iesire deci pe acea iesire este acelasi semnal cu cel care vine pe cablul de conectare care face legatura intre mixer (sau ce ai tu ) si subwoofer fara a fi alterat in vreun fel de filtrarea sau amplificarea subwooferului .Subwooferele capabile sa amplifice si alte boxe au crossover incorporat si mufa dedicata pentru amplificare asa ca in acest atasament .....Sper sa fi fost destul de explicit !
4f7518a1-ffcc-49a7-be77-2e62d2ca5ccc-bg1.png
4f7518a1-ffcc-49a7-be77-2e62d2ca5ccc-bg1.png [ 1004.36 KiB | Vizualizat de 1853 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România