The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:18 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alegere full range 2x15
MesajScris: Vin Iul 14, 2017 8:46 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 1:11 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti
Buna ziua , sunt nou pe forum, as vrea sa cumpar si eu 2 boxe full range, acum trebuie sa aleg intre aceste 3 variante : . dhk-215mk, behringer eurolive vp2520 sau Jbl jrx 225 multumesc


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Alegere full range 2x15
MesajScris: Sâm Iul 15, 2017 7:01 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 15, 2013 8:48 pm
Mesaje: 86
Localitate: Arad
Salut. Da daca le construiesti tu ce are? Teoretic iesi mai ieftin. Sau nu vrei sa iti bati capul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere full range 2x15
MesajScris: Sâm Iul 15, 2017 7:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 1:11 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti
Salut, ar fi ok sa le construiesc si eu , am mai facut cu un prieten doua boxe de 15, dar asa cu 2x15 nu am facut ..poate doar daca ma ajuta cineva cu idei si sfaturi pt difuzoare, drivere, filtre si cel mai important toate detaliile despre incinta sa sune cat mai ok pt ce difuzoare o sa am .daca imi poti da niste sfaturi ar fi ok, mersi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere full range 2x15
MesajScris: Sâm Iul 15, 2017 8:21 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 15, 2013 8:48 pm
Mesaje: 86
Localitate: Arad
Uite aici, proiectul asta l-am facut si eu. http://www.forum.poweraudio.ro/viewtopic.php?f=92&t=12173

Incinta este compatibila cu tot ce are Mircea in stoc pe 15.

La 2 medii de 15 se prefera driver de 1.5 sau 2 daca permite bugetul.

Filtraj evident executat de Mircea.

Este un proiect care iti permite lejeritate, depinde ce urmaresti, depinde ce doresti sa obti in final.

Din experienta personala, cu 2 medii pe 15 care coboara bine, nu mai ai nevoie de bassi, nustiu ce sali aveti voi prin capitala da prin Vest nu prea se plimba basi, doar topuri. Adica ajunge un basss mic.

Ai format ceva buget?

Vei avea nevoie de amplif sa scoata ceva pe 4 Ohmi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere full range 2x15
MesajScris: Sâm Iul 15, 2017 9:10 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 05, 2017 7:49 pm
Mesaje: 48
Localitate: Tulcea
In caz ca ai un buget redus , poti merge pe P-audio hp15w la inceput + un driver cu pret accesibil , dupa poti schimba difuzoarele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere full range 2x15
MesajScris: Sâm Iul 15, 2017 10:43 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 1:11 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti
Mersi mult de sfaturi, bugetul ar fi in jur de 2500 acum sa vad cat o sa coste cu ceea ce mi ai spus tu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere full range 2x15
MesajScris: Dum Iul 16, 2017 8:10 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
eu zic sa iti faci 2 fullrange de 15+driver de 2" si o sa ai si bass destul. acum depinde ce fel de sonorizari ai . am eu 2 beyma 15lx60v2 de vanzare si pui driverul bmd750II de la paudio si 2 filtre facute de mircea . mai ramane sa iti faci u incintele.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere full range 2x15
MesajScris: Dum Iul 16, 2017 2:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 15, 2013 8:48 pm
Mesaje: 86
Localitate: Arad
Asa zic si eu, 2 boxe 2x15+2 mai serioase si nu ai nevoie de subwoofer separat.

Nustiu ce sa iti recomand din cele 3 rahaturi urmarite de tine. Toate sunt cam bomba cu ceas.

Imi sustin recomandarea. Iti faci tu 2 topuri adevarate 2x15+2 pe ferita ca sa iesi mai ieftin. Si se va auzi infinit mai bine si vor fi mai durabile.

Ai studiat parametrii la ce boxe te uiti pe net? Sau sti cam ce inseamna parametrii aia? Adica sa fim seriosi o putere de 500 RMS cu un randament de 96 dB la 1W/1m dintr-o boxa de 2x15+2 ??? Penibil... Sa nu mai vorbim de driver de 1 la 2 medii pe 15

Recomand sa mai dai o tura de forum sa mai citesti una alta, nu trebuie sa ma crezi neaparat pe mine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere full range 2x15
MesajScris: Dum Iul 16, 2017 2:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 1:11 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti
multumesc pt sfaturi...dar am calculat si daca le fac eu cu difuzoare ...drivere etc ma duce lejer 3500 fara filtre si fara incinte ...daca ar fi fost pana in 3000 ar fi fost ok


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România