The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:51 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri boxe active/recomandari
MesajScris: Vin Iul 21, 2017 8:32 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 21, 2017 8:06 am
Mesaje: 2
Salutare domnilor!

Am dat intamplator peste magazinul si forumul dumneavoastra cautand ceva opinii despre boxe in general. As avea si eu nevoie de ceva sfaturi.

Am avut pana de curand o pereche de boxe pasive impreuna cu amplificator asemanatoare cu cele din topicul colegului de aici: viewtopic.php?f=63&t=11319 (cu specificatia ca boxele mele aveau un singur difuzor de 15, nu 2 ca ale colegului). Faceau galagie si cam atat.
Le-am avut pentru aproximativ 8 ani, timp in care s-a stricat amplificatorul si am achizitionat unul Sony sh care a functionat foarte bine pana de curand, cand le-am vandut. Boxele functionau ok, nu am avut probleme cu ele.

M-ar interesa acum achizitionarea unor noi boxe. Le voi folosi in mare parte pentru petreceri personale, ale prietenilor, zile de nastere, majorate, petreceri afara (curte de casa nu foarte mare), in general evenimente mici, nimic peste 50 persoane. Nu ma ocup cu sonorizari pentru nunti/evenimente mari, ci altul este domeniul meu de lucru. Sa spunem ca fac acest lucru ca un hobby.
Ma gandeam initial la 2 boxe active Alto TS212 sau Mackie Thump 12 sau chiar Behringer Eurolive b112d. Cam acestea s-ar incadra in bugetul pe care mi l-am propus - 3000 lei pentru ambele boxe.

Am cautat, insa, pareri pe internet despre aceste boxe si am fost dezamagit sa gasesc foarte multe review-uri negative, referitoare la boxe care s-au stricat dupa nici 6 luni de la achizitionare, ceea ce m-a facut sa fiu putin reticent in a achizitiona aceste boxe.

Ma puteti indruma putin la ce ar fi mai bine sa aleg? Poate sa imi construiesc eu singur o pereche de boxe? Problema este ca nu ma pricep la asa ceva, si nici nu stiu daca m-as incadra in 3000 lei (boxe + amplificator de preferat).

Multumesc!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active/recomandari
MesajScris: Vin Iul 21, 2017 6:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Doar cu boxele te vei incadra in 3000 de lei si le poti face tu pentru ca ai proiecte documentate complet pe forum - in principiu iti ramane sa dai comanda de componente, mergi la un magazin si iti si debiteaza lemnul iar tot ce iti ramane de facut sunt gaurile pentru difuzoare si vopsitul plus asamblatul propriu zis care nu cred ca va fi mare problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active/recomandari
MesajScris: Dum Iul 23, 2017 11:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 21, 2017 8:06 am
Mesaje: 2
Salutare TomAlex.

Sa imi construiesc o pereche de boxe este ceva ce am luat in calcul, insa dupa aceea voi avea nevoie si de amplificator, iar costul aproape ca se va dubla, si nu imi permit, din pacate :). Sunt convins, de altfel, ca as putea construi un sistem frumos care nu s-ar compara cu cele de genul enumerate de mine mai sus.

Dupa cum spuneam, nu ma ocup cu sonorizari decat pentru prieteni, pentru petreceri micute, in timpul liber, nimic serios de genul sonorizari pentru nunti.

Cautand pe internet am gasit si acest sistem - http://www.ld-systems.com/en/series/dave-g3-series/dave-12-g3-compact-12-inch-active-pa-system/?force_sid=t082ai82agdbp25a0l9lt6o6q7 . Ce parere aveti despre el comparativ cu celelalte boxe enumerate de mine mai sus? Credeti ca ar face fata pt petreceri micute de maxim 50 persoane, poate si petreceri in curte cu putine persoane? Poate ar fi si mai rezistent in timp?

Stiu ca forumul se adreseaza celor pro, insa sunt sigur ca ma puteti ajuta cu parerile dumneavoastra de cunoscatori in acest domeniu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri boxe active/recomandari
MesajScris: Dum Iul 23, 2017 10:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
800€ pentru panarama aia? :? Nici eu nu ma ocup de sonorizari asa ca mi.am facut o pereche de sateliticu 1300 de lei pret final cu totul, pe care ii gasesti la sectiunea de boxe diy si urmeaza sa-mi fac subul in limita bugetului si timpului - mai bine aloci putin mai multi bani pe rand si faci ceva fiabil si pe care il poti vinde relativ usor daca o sa fie cazul. Un amplif 2.1 gasesti la vanzari ale lui Patachia Mihai - am ascultat asa ceva si merita


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România