The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:46 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare boxa activa
MesajScris: Vin Feb 02, 2018 1:45 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 19, 2015 2:27 pm
Mesaje: 1
Salutare,

Fiind începător in domeniu am nevoie de părerea unor specialiști.
Vreau sa-mi achiziționez o boxa activa 15” (dacă are și bluetooth e un plus).
O sa fie folosită in mare parte in casa și la evenimente mici sub 50 persoane, de aceea m-ar încânta un bass cât mai profund.
Preț maxim 1700 lei.
Recomandări ?

Mulțumesc !


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boxa activa
MesajScris: Lun Feb 26, 2018 9:56 pm 
Behringer B815 NEO . Am fost la Senia music odata si am comparat boxele cot la cot cu alte boxe (tot sateliti fullrange) de firme mult mai scumpe (ex. EV, dB , QSC si Turbosound) . B815 NEO se auzeau cald , cu un bass foarte adanc , la volum ridicat fara sa oboseasca urechea . Isi merita acei bani in comparatie cu firmele scumpe care probabil costa jumatate numele . M-am convins de treaba asta cand am ascultat mai multe boxe atunci la Senia . Nu vreau sa laud aceasta firma dar iti spun ca am fost placut surprins de sunetul acelui model de satelit .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boxa activa
MesajScris: Lun Feb 26, 2018 10:11 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
cei ai auzit tu se numeste efect de loudness, problema este cand incerci sa ridici volumul si curba Fletcher Munson iti strica planurile :))

cand ai ditamai groapa in medii, si normal ca ti se pare ca suna placut la volum mic. :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boxa activa
MesajScris: Mie Feb 28, 2018 9:12 am 
Ce efect de loudness ? Camera aceea de probe, este tratata acustic ! Sunetul era liniar , fara nici o interferenta. Acel model de boxa se auzea bine la volum ridicat , 75% - asa am probat.o eu ! Ma refer la sunetul acela de fidelitate , nu neaparat de putere , ca degeaba urla boxa si se aude de la 5 km daca sunetul este prost. Multe fullrange, am observat ca murdaresc mai ales pe inalte . Nu ma laud ca sunt expert in sisteme PA , dar am ascultat mai multe modele si am avut ocazia sa pun muzica pe ele . Singurul model care s.a auzit cel mai curat (pe muzica house de club ma refer) a fost Dynacord VL (top+bass) .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boxa activa
MesajScris: Mie Feb 28, 2018 10:14 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Loudness, este efectul care se obtine prin scaderea nivelului zonei de medii pentru a scoate in evidenta bass-ul si inalte.e Este un efect psihoacustic folosit in specil pe boxele ieftine pentru a impresiona necunoscatorii.


Problema este ca urechea umana are raspuns variabil (vezi tabelul cu raspunsul urechii "curba Fletcher Munson")
suna interesant la presiuni mici, dar cand incepi sa te dai la ele , realizezi ca nu au forta aproape deloc.

Sugestia mea este sa incepi sa studiezi informatia continuta in acest forum daca vrei sa intelegi putin ceea ce se intampla intr-un sistem de sunet, altfel vei fi doar inca unul dintre milioanele de zombie care regurgiteaza bullshit-ul departamentelor de marketing al corporatiilor ce produc boxe.

Acum, mai mult ca oricand trebuie sa fi informat pentru ca piata s-a schimbat. Majoritatea nu mai produc scule PRO ci doar cacat ambalat frumos si cu o minciuna scrisa frumos pentru a separa fraierul de banii lui!

Forumul fost fondat exact pentru a invata potentialii clienti sa GANDEASCA PENTRU EI ;)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boxa activa
MesajScris: Mar Mar 06, 2018 1:34 pm 
Omul a intrebat ce sunet mai bun poate sa cumpere in 1700 lei ! Asta nu are nici o legatura cu teoria despre scule adevarate , mult mai scumpe si adevarat profesional facute in tarile de origine si nu la chinezii inventatori de covoare si opinci . Da.mi alt exemplu de sunet mai bun in 1700 lei si mergem sa le testam cot la cot cu ce i.am recomandat eu :?:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boxa activa
MesajScris: Mar Mar 06, 2018 2:18 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
suma de 1700 de lei si notiunea de sunet bun se exclud reciproc :)

P.S.
sa-mi multumesti ca ti-am explicat ce e efectul de loudness.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România