The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 2:30 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: FBT Himaxx 60
MesajScris: Lun Mar 05, 2018 6:22 pm 
snkorg27 scrie:
Eu detin astfel de boxe, varianta activa. De ce spui ca n-au fidelitate ?


Nu au rafinament , sunt bune doar sa se auda da la vreo 2 km pe voci de lautari, iar de aproape, sa te oboseasca la ureche in timp foarte scurt . Acum , eu stiu, ca depinde si pe ce amplificator le pui sa cante. Asculta cu atentie VL 212 , obligatoriu impreuna cu SUB28 si fara corectii de ton - totul pe 0 . Eu iti spun ce mi.a placut in aer liber cand am pus muzica la Kudos in 2009 (vorbesc de cum prestau pe muzica electronica , acolo unde trebuie sa ai rezolutie mare in tot spectrul ) . Si daca stai asa putin sa analizezi , vei vedea ca un VL212 costa aproape triplu fata de FBT60 pasiv . Din contra eu am observat ca invers sta treaba - la FBT sunt inalte si medii reci , tipator, mai ales pe populara ! Am ascultat mai multe sisteme si de puteri mult mai mari , in club cat si concert , dar VL mi.a placut cel mai mult cum suna in aer liber . Probabil cine le-a auzit pe la nunti in incaperi inchise , acolo deja nici o boxa nu suna bine din cauza rezonantei peretilor . PS: acest termen cu ''inalte cat cuprinde'' nu inteleg la ce se refera


Fişiere ataşate:
Kud01-001.JPG
Kud01-001.JPG [ 170.04 KiB | Vizualizat de 2138 ori ]
Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: FBT Himaxx 60
MesajScris: Lun Mar 05, 2018 6:48 pm 
snkorg27 scrie:
Eu detin astfel de boxe, varianta activa. De ce spui ca n-au fidelitate ?


Nu stiu cum suna cele active , poate la tine se aud mai curat din cauza modulului special conceput pentru difuzoarele acelea


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT Himaxx 60
MesajScris: Mar Mar 06, 2018 10:36 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 15, 2018 7:40 pm
Mesaje: 29
adi iulian scrie:
snkorg27 scrie:
Eu detin astfel de boxe, varianta activa. De ce spui ca n-au fidelitate ?


Nu stiu cum suna cele active , poate la tine se aud mai curat din cauza modulului special conceput pentru difuzoarele acelea


Cu partea de mai sus ca suna obositor dupa un anumit timp.. ai dreptate te cam obosesc dupa cateva ore bune. Nu am ascultat vl212 de la dynacord in schimb am ascultat vx212 de la nexus care mi-au placut foarte mult, mai ales partea de inalte ! Sunau foarte bine si fara basi . Mircea ce difuzoare folosesti in Nexus VX212 (nu cele cu difuzoare 18 sound) ca merg folosite lejer fullrange ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT Himaxx 60
MesajScris: Mar Mar 06, 2018 10:43 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
in varianta standard folosim P-audio SN12MB si BM-D740II

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT Himaxx 60
MesajScris: Mar Mar 06, 2018 10:44 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 15, 2018 7:40 pm
Mesaje: 29
Mircea Bartic scrie:
in varianta standard folosim P-audio SN12MB si BM-D740II

Al drq de bine merg si fullrange.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România