The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:58 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect Hi-Fi camera auditii 4.5x7m
MesajScris: Sâm Feb 17, 2018 3:58 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 17, 2018 3:02 pm
Mesaje: 10
Localitate: Timisoara
Bine v-am gasit!

Sunt la inceput de drum in domeniul Hi-Fi, am vazut ca aici e domeniul Pro, dar sper sa gasesc informatii si sfaturi utile

Voi avea o camera disponibila intr-un demisol unde intentionez sa amenajez o camera de auditii.
Marimea e 4.5 x 7 x 2.3 m, voi avea sursa digitala laptop (flac, streaming), posibil un DAC, posibil un preamplificator. Ajung la amplificatorul de putere unde as vrea sa fac un sisten activ, ca al celor de la Meridian, cu filtru activ si amplificator pt fiecare difuzor. Ma intereseaza un sistem stereo cu unul sau doua subwoofere (pentru neamestecarea canalelor)
Solutia clasica (power amp + boxa pasive) e de backup, as vrea sa fac ceva inovativ, care sa sune bine.

Imi place sa construiesc, deci prefer solutia DIY, satisfactia e mult mai mare si posibil pretul total posibil mai mic. Achizitionad treptat componente, efortul e mai mic decat sa iei direct de pe raft

Intrebarile catre voi ar fi:
1) 4ohmi sau 8 ohmi, ce suna mai bine?
2) aveti experienta cu sursele de curent, exitsa vreun regenerator de curent alternativ rezonabil ca pret sa la indemana de facut? As folosi si varianta 12V cu una-doua baterii auto si un sistem similar din car-audio, care nu mai are probleme cu parazitii din reteaua 220V.
3) difuzoarele din ProAudio pot fi folosite in Hi-Fi sau sunt doua domenii complet diferite?

Multumesc
Marius


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect Hi-Fi camera auditii 4.5x7m
MesajScris: Sâm Feb 17, 2018 9:24 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Marius Oprean scrie:
Bine v-am gasit!

Sunt la inceput de drum in domeniul Hi-Fi, am vazut ca aici e domeniul Pro, dar sper sa gasesc informatii si sfaturi utile

Voi avea o camera disponibila intr-un demisol unde intentionez sa amenajez o camera de auditii.
Marimea e 4.5 x 7 x 2.3 m, voi avea sursa digitala laptop (flac, streaming), posibil un DAC, posibil un preamplificator. Ajung la amplificatorul de putere unde as vrea sa fac un sisten activ, ca al celor de la Meridian, cu filtru activ si amplificator pt fiecare difuzor. Ma intereseaza un sistem stereo cu unul sau doua subwoofere (pentru neamestecarea canalelor)
Solutia clasica (power amp + boxa pasive) e de backup, as vrea sa fac ceva inovativ, care sa sune bine.

Imi place sa construiesc, deci prefer solutia DIY, satisfactia e mult mai mare si posibil pretul total posibil mai mic. Achizitionad treptat componente, efortul e mai mic decat sa iei direct de pe raft

Intrebarile catre voi ar fi:
1) 4ohmi sau 8 ohmi, ce suna mai bine?
impedanta nu este un factor care influenteaza calitatea

2) aveti experienta cu sursele de curent, exitsa vreun regenerator de curent alternativ rezonabil ca pret sa la indemana de facut? As folosi si varianta 12V cu una-doua baterii auto si un sistem similar din car-audio, care nu mai are probleme cu parazitii din reteaua 220V.
Te vei alimenta de la retea, nu vad nici o justificare pentru a complica inutil alimentarea. Avem una dintre cele mai curate si stabile retele de alimentare din Europa.
3) difuzoarele din ProAudio pot fi folosite in Hi-Fi sau sunt doua domenii complet diferite?
Difuzoarele PRO pot si sunt utilizate in sistemele Hi-Fi High End

Multumesc
Marius

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Hi-Fi camera auditii 4.5x7m
MesajScris: Mar Feb 27, 2018 3:31 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 17, 2018 3:02 pm
Mesaje: 10
Localitate: Timisoara
Multumesc pt raspunsuri.

Am mai citit si revin cu cateva intrebari referitoare la difuzoarele de basi, woofere si subwoofere

1) dupa principiul "bigger is better", un singur driver de 15" ar suna mai bine ca doua de 10"?
Presupunand aria conurilor aproximativ egala si ambele variante avand acelasi X.mas
Eg. A.15" = 0.11 m^2, A.10" = 0.05 m^2

2) Exista o diferenta fundamentala intre un 15" de PA si un 15" de Car Audio.
In final voi proecta cutia dupa parametrii T/S.


3) In multe din cazurile floor standing se proiecteaza cate doua sau chiar trei difuzoare de mid-bass.
Asta nu va duce la un raspuns in frecventa mai puternic in zona joaselor? In hi-fi s-ar vrea un raspuns cat mai uniform.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Hi-Fi camera auditii 4.5x7m
MesajScris: Mar Feb 27, 2018 4:20 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Marius Oprean scrie:
Multumesc pt raspunsuri.

Am mai citit si revin cu cateva intrebari referitoare la difuzoarele de basi, woofere si subwoofere

1) dupa principiul "bigger is better", un singur driver de 15" ar suna mai bine ca doua de 10"?
Presupunand aria conurilor aproximativ egala si ambele variante avand acelasi X.mas
Eg. A.15" = 0.11 m^2, A.10" = 0.05 m^2

Exista o vorba in domeniu audio. "There's no replacement for displacement".
Ceea ce trebuie urmarit in mod special este volumul de aer miscat si nu neaparat suprafata radianta. Difuzoarele PRO, mari au avantajul ca pot muta un volum mare de aer (Suprafata radianta * cursa ) cu distorsiuni minime si cu o viteza ridicata.


2) Exista o diferenta fundamentala intre un 15" de PA si un 15" de Car Audio.
In final voi proecta cutia dupa parametrii T/S.

Da, exista, cele de PA sunt proiectate sa fie cat mai fidele si mai eficiente. Cele de auto sunt proiectate pentru bubuiala si incinte mici.


3) In multe din cazurile floor standing se proiecteaza cate doua sau chiar trei difuzoare de mid-bass.
Asta nu va duce la un raspuns in frecventa mai puternic in zona joaselor? In hi-fi s-ar vrea un raspuns cat mai uniform.

de multe ori de adopta o solutie de 2.5 sau 3.5 cai. Pe Romaneste, daca pe o boxa de 2 cai avem 2 difuzoare de 8" si un tweeter , primul difuzor de 8 va fi taiat la 500 de Hz, al doilea va fi lasat sa urce pana la 3000 de Hz si de acolo va prelua inalta.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Hi-Fi camera auditii 4.5x7m
MesajScris: Lun Mar 05, 2018 12:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 17, 2018 3:02 pm
Mesaje: 10
Localitate: Timisoara
Foarte bune raspunsuri, multumesc.
Continui pe capitole:

1) Subwoofer
Imi place la nebunie P-Audio E 18ELF pt Fs-ul mic, la care i-as face o incinta bass reflex, 360 litri acordat la 27 Hz, F3 va fi la 26 Hz.
Insa e o nebunie, un dif de 800 W intr-o camera de 32 metri patrati, in configuratia de mai sus imi rezulta 122 dB.
L-as taia cu un filtru activ de banda 20 Hz, respective 150-200 Hz, de unde as continua cu un mid-bass in satelit
Vad ca LF-ul de 15 inch are Fs la 50 Hz

Rugamintea e o sugestie pt un subwoofer decent, cu Fs mic (cu toti vrem 20 Hz), dar care sa nu imi darame casa.


2) Mid-bass
Imi place P-audio SN8-200F, dar din nou cred ca e prea mare, poate un P-audio SN6-200F
Din nou filtru activ de banda intre 150 si 7-800 Hz
E decenta alegerea?

3) Mid-range si tweetere probabil din car audio sau hi-fi, nu ma pricep la hornurile din PA, si cred ca au SPL prea mare pt o camera.


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Bass Reflex 360 litri, E 18 ELF
snap1.png
snap1.png [ 22.45 KiB | Vizualizat de 2482 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Hi-Fi camera auditii 4.5x7m
MesajScris: Lun Mar 05, 2018 2:33 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
in privinta mediilor si inaltelor, avem chestii f interesante de la Faital si de la Celestion. Merita sa studiezi difuzoarele de diametru mic de la acesti producatori.

Pentru inalte, exista un tweeter excelent de la P-audio (PCT300 care a revenit in oferta noastra dupa o absenta de vreo 5 ani)
va fi incarcat pe site in zilele urmatoare.

pentru subbass poti studia o varianta izobarica, sau poti merge pe ceva model mai special.
Tocmai avem in importul actual de Faital care va sosi la sfarsitul saptamanii, acest model:
http://www.faitalpro.com/en/products/LF_Loudspeakers/product_details/index.php?id=151040090

Abia astept sa il studiez putin mai indeaproape. Pare sa fie un candidat excelent pentru subwoofere compacte

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Hi-Fi camera auditii 4.5x7m
MesajScris: Lun Iul 02, 2018 10:49 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 17, 2018 3:02 pm
Mesaje: 10
Localitate: Timisoara
Salutare tuturor,

Sunt inca la capitolul invatare, si am inceput cu incinta pentru subwoofer.
Aplicatia e subwoofer de interior, nu as avea nevoie de sute de watti, am devenit fan P-Audio si simularile le fac momentan cu 18ELF. Cum as putea diferentia un driver doar subwoofer, nu as avea nevoie sa urce mai sus de 150 Hz, de acolo voi avea sateliti cu 6-8 inch.

Pt joasele de 40-150 Hz am momentan doua viziuni si aici am nevoie de experienta voastra.
1) un singur driver mono de 15-18 inch bass reflex
2) acelasi driver cu band pass ordinul 6
As alege bass reflex pt ca e mai liniar, mai usor de construit. Cred ca e pt interior nu am nevoie de castigul suplimentar al unui 6th order bandpass.
3) doua suburi stereo 12-15 inch bass reflex, cu care nu mai am probleme cu separarea canalelor de la sistemele 2.1.

Care din variante ar fi cea mai potrivita pt un bass grav in jazz, reggae, mai putin hip-hop, dance sau dubstep.

Succese in activitate!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Hi-Fi camera auditii 4.5x7m
MesajScris: Lun Iul 02, 2018 11:39 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
De la 30 de hz mai vorbim, mai gasim melodii... 20hz e pur moft, sau experimente si cam atat!

Detin boxe focal(35Hz - 23Khz) care l-a teste au reusit sa reproduca si frecvente sub 30hz. Insa din punctul meu de vedere, e frectie la picior de lemn.

Eu in cazul tau as face 2 standfloor cu PA PCT300 + 2 bucati Faital Pro 6FE100. Ar iesi suficient de puternice si in cutia potrivita ar trebui sa coboare suficient spre 40hz - 35hz. Nu cred ca ai nevoie de difuzoare de 15/18"!

Vrei o cantitata de bass care sa iti scuture camera de praf? Ok! Mergi pe un Faital 10RS350 / MAG M1270R sau ceva similar or direct spre un infrabass!

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România