The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:18 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sistem sonorizare pentru band
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 10:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 01, 2018 10:30 am
Mesaje: 2
Buna ziua, asa cum am scris si in titlu ma intreseaza un sistem de sonorizare pentru un band, compus din saxofon, vioara, clape, chitara, bas si percutie. Momentan am un mixer Dynacord pm1000 doua boxe vl152 pe care vreau sa le amplific biamp si as avea nevoie de doi basi, 3 blocuri de putere si un crossover. Ce imi recomandati? Multumesc!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sistem sonorizare pentru band
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 10:58 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
https://www.poweraudio.ro/amplificatoare/amplificatoare_profesionale_poweraudio/Amplificator_poweraudio_B8


eu recomand sa punem filtre pasive in topuri pentru ca biamplificarea este nejustificata in situatia ta. Putem sa facem noi filtrele asa cum trebuie

un amplificator B8 pe topuri si pe basi
si o pereche de basi https://www.poweraudio.ro/boxe_profesionale/Boxe_profesionale_nexus-acoustics/subwoofer_nexus_acoustics_x18-1200NW_4ohmi

mai trebuie un DSP:
https://www.poweraudio.ro/procesoare/procesoare_sunet_digitale/procesor_dB_mark_XCA24

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem sonorizare pentru band
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 11:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 01, 2018 10:30 am
Mesaje: 2
De ce credeti ca nu este justificata pe vl biamplificarea? Daca se ataseaza crossover la ce mai trebuiesc filtre? Iar la crossover ma gandeam la un DBX Driverack PA2, care are si microfon pentru setare in functie de sala. Nu ma pricep foarte bine, dar din moment ce boxele au optiunea de amplificare biamp, ma gandeam sa profit de ea. Multumesc!


Ultima oară modificat de florin.rus pe Joi Mar 01, 2018 11:15 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem sonorizare pentru band
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 11:12 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Din experienta.

biamp-ul se foloseste pentru a scuti filtrele in situatii in care avem foarte multe boxe intr-o instalatie mare , sau avem situatii cu sisteme complexe pe multe cai (sisteme horn loaded de exemplu)

un fullrange pe 2 cai este banal, biamp-ul nu ajuta cu nimic.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România