The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mie Apr 24, 2024 8:34 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achiziție sistem
MesajScris: Joi Aug 16, 2018 5:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Aug 16, 2018 4:29 pm
Mesaje: 9
Localitate: Mehedinti
Buna ziua!
Vreau să achiziționez 2 boxe si un mixer amplificat, la care cu timpul să mai adaug 1-2 subwoofere, poate chiar si inca o boxa.. mentionez ca sistemul deocamdata va fi folosit la sonorizarea evenimentelor mici-medii la un numar de maxim 100 persoane. Eu studiez orga asa ca sistemul nu in mult timp va fi folosit si la prestații live..
Bugetul pentru mixer si cele 2 boxe este de 4000 lei si m-am gândit la urmatoarele:
- mixer Behringer PMP4000
- boxe din gama . (DHK-115MK)
Nu ma prea pricep asa ca va rog sa ma ajutati, am auzit ca nu se merită Behringer dar nu am găsit altceva cu aceleasi specificații la pretul asta. Alta problema ar fi ca el va duce doar cele 2 boxe initiale, dar nu stiu daca va face fata cand voi mai lua si subwoofer..
De boxe nu stiu ce să zic, am văzut că au review-uri bune..
Va rog să mă ajutati sa gasesc ceva potrivit in bugetul asta, va multumesc!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Joi Aug 16, 2018 8:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
PMP 4000 am eu de aproape sase ani si deocamdata ,nu caraie, nu maraie ,la pretul lui este ok! Initial il foloseam pe doua B215 xl dar dupa ce mi-am luat B812 NEO active , pasivele le folosesc mai rar iar mixerul il folosesc ca amplificator pentru doua subwoofere Beyma SM115 . Blue Tech-urile alea nu le-am auzit dar din specificatii par,de la slabute ,in jos !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Vin Aug 17, 2018 10:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Aug 16, 2018 4:29 pm
Mesaje: 9
Localitate: Mehedinti
Istrate Nicusor scrie:
PMP 4000 am eu de aproape sase ani si deocamdata ,nu caraie, nu maraie ,la pretul lui este ok! Initial il foloseam pe doua B215 xl dar dupa ce mi-am luat B812 NEO active , pasivele le folosesc mai rar iar mixerul il folosesc ca amplificator pentru doua subwoofere Beyma SM115 . Blue Tech-urile alea nu le-am auzit dar din specificatii par,de la slabute ,in jos !

Le ce fel de sonorizari folosesti toate cele de mai sus?
Am văzut că majoritatea fug de behringer, mai ales de boxe.. ce îmi recomanzi pentru acest mixer, in conditiile in care sistemul va fi folosit si ca sonorizare in regim de dj cat si pentru prestatii live, ar duce 2 sateliti cu un subwoofer? Sonorizarile live vor fi formate din orga, saxofon si un solist, sau orga, vioara si solist..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Vin Aug 17, 2018 12:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Cotoarba Robert scrie:
Istrate Nicusor scrie:
PMP 4000 am eu de aproape sase ani si deocamdata ,nu caraie, nu maraie ,la pretul lui este ok! Initial il foloseam pe doua B215 xl dar dupa ce mi-am luat B812 NEO active , pasivele le folosesc mai rar iar mixerul il folosesc ca amplificator pentru doua subwoofere Beyma SM115 . Blue Tech-urile alea nu le-am auzit dar din specificatii par,de la slabute ,in jos !

Le ce fel de sonorizari folosesti toate cele de mai sus?
Am văzut că majoritatea fug de behringer, mai ales de boxe.. ce îmi recomanzi pentru acest mixer, in conditiile in care sistemul va fi folosit si ca sonorizare in regim de dj cat si pentru prestatii live, ar duce 2 sateliti cu un subwoofer? Sonorizarile live vor fi formate din orga, saxofon si un solist, sau orga, vioara si solist..

In locul tau eu as merge pe boxe active pentru ca la pasive iti trebuie amplificator serios sa scoti ceva din ele,iar amplificatorul din PMP4000 scoate numai 300w pe canal ceea ce este foarte putin .Din pacate variantele NEO de la Behringer nu se mai fabrica dar poti merge pe B615 active si poti alege mixerul pasiv Xenyx X1622 usb, care are medie parametrica pe canalele de microfon .Cu doua B812 +doua subwoofere Beyma SM 115 pot duce in regim de DJ pana la 200 de persoane .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Vin Aug 17, 2018 2:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Aug 16, 2018 4:29 pm
Mesaje: 9
Localitate: Mehedinti
Istrate Nicusor scrie:
Cotoarba Robert scrie:
Istrate Nicusor scrie:
PMP 4000 am eu de aproape sase ani si deocamdata ,nu caraie, nu maraie ,la pretul lui este ok! Initial il foloseam pe doua B215 xl dar dupa ce mi-am luat B812 NEO active , pasivele le folosesc mai rar iar mixerul il folosesc ca amplificator pentru doua subwoofere Beyma SM115 . Blue Tech-urile alea nu le-am auzit dar din specificatii par,de la slabute ,in jos !

Le ce fel de sonorizari folosesti toate cele de mai sus?
Am văzut că majoritatea fug de behringer, mai ales de boxe.. ce îmi recomanzi pentru acest mixer, in conditiile in care sistemul va fi folosit si ca sonorizare in regim de dj cat si pentru prestatii live, ar duce 2 sateliti cu un subwoofer? Sonorizarile live vor fi formate din orga, saxofon si un solist, sau orga, vioara si solist..

In locul tau eu as merge pe boxe active pentru ca la pasive iti trebuie amplificator serios sa scoti ceva din ele,iar amplificatorul din PMP4000 scoate numai 300w pe canal ceea ce este foarte putin .Din pacate variantele NEO de la Behringer nu se mai fabrica dar poti merge pe B615 active si poti alege mixerul pasiv Xenyx X1622 usb, care are medie parametrica pe canalele de microfon .Cu doua B812 +doua subwoofere Beyma SM 115 pot duce in regim de DJ pana la 200 de persoane .

Ok, dar daca iau mixer analog, nu îmi trebuie amplificator? Plus ca am fost sfătuit de majoritatea persoanelor să nu iau boxe Behringer, mai ales ca o sa le folosesc si live.. Chiar nu stiu ce să mai aleg.. Oricum, multumesc pentru raspunsuri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Vin Aug 17, 2018 8:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Vrei sa spui mixer pasiv, pentru ca analog inseamna altceva ! Pai daca iti iei boxe active nu mai ai nevoie de amplificator pentru ca fiecare contine un amplificator dimensionat special pentru difuzoarele folosite .Da sunt foarte multi care stramba din nas cand aud de boxe Behringer dar le compara cu unele mult mai scumpe .Daca le spui sa iti recomande ceva la acelasi pret nu prea au ce !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Vin Aug 17, 2018 8:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Aug 16, 2018 4:29 pm
Mesaje: 9
Localitate: Mehedinti
Istrate Nicusor scrie:
Vrei sa spui mixer pasiv, pentru ca analog inseamna altceva ! Pai daca iti iei boxe active nu mai ai nevoie de amplificator pentru ca fiecare contine un amplificator dimensionat special pentru difuzoarele folosite .Da sunt foarte multi care stramba din nas cand aud de boxe Behringer dar le compara cu unele mult mai scumpe .Daca le spui sa iti recomande ceva la acelasi pret nu prea au ce !

Nu stiam ca pentru active cu mixer pasiv nu mai trebuie amplificator. O să văd ce o să iau pana la urma, multumesc mult pentru ajutor!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Vin Aug 17, 2018 8:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Aug 16, 2018 4:29 pm
Mesaje: 9
Localitate: Mehedinti
App încă o intrebare ce părere ai despre boxele RCF ART-310-A Mk4? As vrea sa iau 2 din astea, sunt cam in aceeasi categorie de pret cu cele care mi le-ai recomandat , Behringer-urile. Si sunt active.. 2 din astea cu mixerul care ai zis


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Vin Aug 17, 2018 10:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Cotoarba Robert scrie:
App încă o intrebare ce părere ai despre boxele RCF ART-310-A Mk4? As vrea sa iau 2 din astea, sunt cam in aceeasi categorie de pret cu cele care mi le-ai recomandat , Behringer-urile. Si sunt active.. 2 din astea cu mixerul care ai zis

Sunt prea mici ,au difuzor de 10 inch ,dar poti alege ART-315 !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Sâm Aug 18, 2018 9:44 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 26, 2008 7:20 pm
Mesaje: 159
Localitate: BAIA MARE
Cotoarba Robert de unde esti ?
As avea ceva care ti s-ar potrivi dar nu e de trimis pe curier.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Dum Aug 19, 2018 11:02 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Aug 16, 2018 4:29 pm
Mesaje: 9
Localitate: Mehedinti
Ban_Andrei scrie:
Cotoarba Robert de unde esti ?
As avea ceva care ti s-ar potrivi dar nu e de trimis pe curier.

Mehedinți, sunt departe, dar ce ai de vanzare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Dum Aug 19, 2018 4:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Daca esti din Mehedinti ,eu zic sa dai o fuga pana la Sound Creation Timisoara si vezi (asculti) concret cateva configuratii de mixer si boxe in bugetul tau si vei alege in cunostinta de cauza . Daca ai drum prin Craiova poti trece pe la mine sa vezi cam ce pot boxele Behringer pasive sau active ,si mixerul PMP 4000.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Dum Aug 19, 2018 4:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Aug 16, 2018 4:29 pm
Mesaje: 9
Localitate: Mehedinti
Poate ajung mai in toamna-iarna prin Craiova, acolo aveți ceva magazin de profil?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție sistem
MesajScris: Dum Aug 19, 2018 5:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Cotoarba Robert scrie:
Poate ajung mai in toamna-iarna prin Craiova, acolo aveți ceva magazin de profil?

Magazinul ,, muzica 1 ''str Romania muncitoare. vezi ca au si site dar nu prea este actualizat si de multe ori produse care sunt pe site in realitate nu sunt la vanzare !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România