The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mie Apr 24, 2024 1:48 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 10:19 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 07, 2018 9:53 am
Mesaje: 8
Buna ziua, ma numesc Daniel sunt din Bucuresti si ma bucur sa ma aflu de acum inainte printre dvs.
De curand mai exact de ieri sunt posesorul a doua boxe active Turbosound Milan M15, precizez ca inainte am mai avut The box pro dsp 115 si Behringer b815Neo, nu ma ocup cu sonorizari si nici nu am de gand :)...
Boxele au fost achizitonate strict pentru petreceri personale, problema este ca nu ma prea pricep la sonorizari spre deloc domeniul meu de activitate fiind cu totul altul.
"Problema" cu aceste boxe sta in felul urmator, au panoul din spate asa cum il puteti vedea in imaginea atasata, intrebarea mea este, cele doua butoane semnalizate cu sageata rosie trebuiesc lasate pe line sau mic? din vaga mea experienta cu boxele detinute anterior stiam ca ascultand muzica ele trebuiesc lasate pe line atata timp cat nu conectez microfon la ele corect? Problema este ca lasate pe line se aud destul de incet chiar daca cresc volumul spre maxim, semnal le dau spre exemplu dintr-un telefon sau din orice alta sursa care nu il dau niciodata mai mult de trei sferturi, stiam ca semnalul din "player, telefon...etc" nu trebuie dat niciodata maxim, daca comut pe "mic" ambele intrari semnalul de master il dau pana la maxim 4 ca dupa limiteaza, daca il las pe "line" trebuie dat masterul la 8 sau la 9 si semnalul din telefon spre maxim ca sa se auda cum se aude la 4 pe "mic"....Nu stiu daca intelegeti ceva din ce am descris mai sus...
Cablul pentru semnal este de la cordial si arata ca in imaginea atasata.

Ps: Scuzati greselile de ortografie!


Fişiere ataşate:
cablu-audio-cordial-cfy-3-wpp.jpg
cablu-audio-cordial-cfy-3-wpp.jpg [ 12.57 KiB | Vizualizat de 3212 ori ]
Comentariu fişier: Acesta este panoul din spate
Untitled.jpg
Untitled.jpg [ 159.65 KiB | Vizualizat de 3212 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 11:34 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
corect este sa folosesti comutatorul pe pozitia LINE

problema cu volumul mic vine de la sursa de semnal: semnalul de iesire dintr-un telefon este foarte mic comparativ cu semnalul de iesire dintr-un laptop cu o placa de sunet performanta SAU comparativ cu semnalul dintr-un mixer

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 11:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
Soluția ar fi sa ii integrezi un preamplificator sau sa cumperi un mixer extern de dj , gen 2-3 canale (are și intrare de microfon inclusiv) și le poți folosi cu telefonul.
Așa cum zice și colegul de mai sus, semnalul din telefon e prea slab pentru a ataca amplificarile din boxe. Succes!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 11:56 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 07, 2018 9:53 am
Mesaje: 8
Iti multumesc frumos Adi pentru raspuns prompt, asa ma gandeam si eu ca trebuie lasat pe line doar ca la boxele avute anterior cu acelasi telefon nu aveam problema aceasta....
Eu folosesc pentru semnal un "iphone" si de la 75% te avertizeaza ca volumul este prea tare, de obicei semnalul pana acolo il tin in telefon, si celelalte boxe avute amplificau pana in "limit", acestea de la turbosound fac treaba aceasta doar daca comut pe mic sau daca le dau spre maxim din master.....Vroiam sa stiu daca este normal sau au ele o problmea pentru a le returna....Diferenta de calitate a muzicii nu este sesizabila chiar daca comut pe mic.....Se sesizeaza o diferenta doar daca comuti de pe "music" pe "speech" vezi comutator stanga jos din imagine.....Ala ramane pe music clar, doar ca astea doua ma gandesc ca trebuia sa amplifice la fel si pe mic si pe line sau chiar mai mult pe line.....Nici microfonu nu cred ca trimite semnal amplificat.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 12:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 07, 2018 9:53 am
Mesaje: 8
Utiu Laurentiu scrie:
Soluția ar fi sa ii integrezi un preamplificator sau sa cumperi un mixer extern de dj , gen 2-3 canale (are și intrare de microfon inclusiv) și le poți folosi cu telefonul.
Așa cum zice și colegul de mai sus, semnalul din telefon e prea slab pentru a ataca amplificarile din boxe. Succes!


Cu Behringer sau cu The Box nu aveam aceste probleme, punteam gen telefonu sau laptopu la 60%-70% si restul facea boxa....adica cu masterul din boxa la ora 3 era maxim ca dupa incepea sa limiteze....La turbosound ma duc cu el in maxim si limiteaza doar daca dau semnal maxim din telefon.....Se aude destul si pe line daca dau tare din telefon dar nu stiu daca e in regula sa le folosesc asa....Daca nu au nici o problema pe mine nu ma deranjaza ca oricum nu vreau mai tare de atat....Doar ca mi se pare putin aiurea sa tin semnalul din telefon la maxim si masterul la ora 4 sau 5 adica la maxim.....Daca comut pe "mic" cu semnalu din telefon la 60% numai trebuie sa dau amplificatorul mai mult de ora 10 ca dupa deja intru in limit!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 12:19 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Este normal. In domeniul profesional se lucreaza cu semnale de nivel ridicat. Motivul este de a asigura o dinamimca cat mai buna a semnalului si de a limita influenta parazitilor indusi pe cale a de semnal de alte echipamente adiacente (transformatoare, linii de alimentare, telefoane mobile in emisie, motoare, etc).

mergi cu iphone spre maxim , nu e nici o problema. Avertizarea aceea este pt cei cu casti ca sa nu-ti afectezi auzul pe termen lung.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 12:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 07, 2018 9:53 am
Mesaje: 8
Mircea Bartic scrie:
Este normal. In domeniul profesional se lucreaza cu semnale de nivel ridicat. Motivul este de a asigura o dinamimca cat mai buna a semnalului si de a limita influenta parazitilor indusi pe cale a de semnal de alte echipamente adiacente (transformatoare, linii de alimentare, telefoane mobile in emisie, motoare, etc).

mergi cu iphone spre maxim , nu e nici o problema. Avertizarea aceea este pt cei cu casti ca sa nu-ti afectezi auzul pe termen lung.


Va multumesc pentru raspuns dle.Mircea si pentru ca v-ati facut timp si pentru un incepator ca mine, initial am crezut ca amplificatorul din boxe are o problema pe "line" avand in vedere experienta cu boxele anterioare....Sper sa nu se incinga prea tare amplificatorul daca il voi tine sper maxim....Pentru ca pe la ora 2 se aude cam 40% din puterea boxei...adica pana limiteaza dsp-ul....Daca l-as tine pe "Mic" l-as tine maxim ora 9....cu semnal maxim din telefon....Nu stiu daca e vre-o diferenta sau daca ii schimba viata amplificatorului :)
Sper ca nu v-am zapacit cu intrebarile idioate!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 1:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
il vei folosi pe intrarea de linie. Asa e corect

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 2:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 07, 2018 9:53 am
Mesaje: 8
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Imi puteti recomanda un mixer ieftin cu care pot da semnal mai puternic in aceste boxe? Eventual si cablurile de care am nevoie!
Nu vreau mixer scump deoarece nu ma duc la niciun fel de sonorizare si le folosesc doar in weekend pentru acasa!
Achizitia lor a fost facuta pentru a inlocui boxele de prin altex....Adica in locul sistemelor Lg sau Sony de 100w pe care scrie 4000....
Semnalul va fi dat de laptop sau telefon!
Nu vreau recomandari de nu stiu ce fel de placi audio care costa mai mult decat boxele...Va multumesc inca odata!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 2:27 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
https://www.poweraudio.ro/mixere/pentru_live/Mixer_Phonic_AM-55

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 7:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Salut!

Ce diferente sunt intre Milan M15, TBox Pro DSP 115 si B815Neo?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Vin Noi 09, 2018 8:53 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Danutttz scrie:
Utiu Laurentiu scrie:
Soluția ar fi sa ii integrezi un preamplificator sau sa cumperi un mixer extern de dj , gen 2-3 canale (are și intrare de microfon inclusiv) și le poți folosi cu telefonul.
Așa cum zice și colegul de mai sus, semnalul din telefon e prea slab pentru a ataca amplificarile din boxe. Succes!


Cu Behringer sau cu The Box nu aveam aceste probleme, punteam gen telefonu sau laptopu la 60%-70% si restul facea boxa....adica cu masterul din boxa la ora 3 era maxim ca dupa incepea sa limiteze....La turbosound ma duc cu el in maxim si limiteaza doar daca dau semnal maxim din telefon.....Se aude destul si pe line daca dau tare din telefon dar nu stiu daca e in regula sa le folosesc asa....Daca nu au nici o problema pe mine nu ma deranjaza ca oricum nu vreau mai tare de atat....Doar ca mi se pare putin aiurea sa tin semnalul din telefon la maxim si masterul la ora 4 sau 5 adica la maxim.....Daca comut pe "mic" cu semnalu din telefon la 60% numai trebuie sa dau amplificatorul mai mult de ora 10 ca dupa deja intru in limit!



Ai exact acelasi lucru ca si la Behringer 815 ,dar altfel .La Behringer aveai de la ora 6 laora 0= LINE si de la ora 0 la ora 6 microfon , aici ai un comutator pentru line /mic si ai reglaj o rotatie completa pe fiecare in parte .Cu Behringer la ora 3 erai intrat bine de tot in zona de microfon .Ca o comparatie cu Behringer la ora 3 era ca si cum ai folosi Turbosound comutat pe microfon la gradatia 7,5 .Ia incearca sa vezi poti :) :) :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Vin Noi 09, 2018 9:22 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 07, 2018 9:53 am
Mesaje: 8
Istrate Nicusor scrie:
Danutttz scrie:
Utiu Laurentiu scrie:
Soluția ar fi sa ii integrezi un preamplificator sau sa cumperi un mixer extern de dj , gen 2-3 canale (are și intrare de microfon inclusiv) și le poți folosi cu telefonul.
Așa cum zice și colegul de mai sus, semnalul din telefon e prea slab pentru a ataca amplificarile din boxe. Succes!


Cu Behringer sau cu The Box nu aveam aceste probleme, punteam gen telefonu sau laptopu la 60%-70% si restul facea boxa....adica cu masterul din boxa la ora 3 era maxim ca dupa incepea sa limiteze....La turbosound ma duc cu el in maxim si limiteaza doar daca dau semnal maxim din telefon.....Se aude destul si pe line daca dau tare din telefon dar nu stiu daca e in regula sa le folosesc asa....Daca nu au nici o problema pe mine nu ma deranjaza ca oricum nu vreau mai tare de atat....Doar ca mi se pare putin aiurea sa tin semnalul din telefon la maxim si masterul la ora 4 sau 5 adica la maxim.....Daca comut pe "mic" cu semnalu din telefon la 60% numai trebuie sa dau amplificatorul mai mult de ora 10 ca dupa deja intru in limit!



Ai exact acelasi lucru ca si la Behringer 815 ,dar altfel .La Behringer aveai de la ora 6 laora 0= LINE si de la ora 0 la ora 6 microfon , aici ai un comutator pentru line /mic si ai reglaj o rotatie completa pe fiecare in parte .Cu Behringer la ora 3 erai intrat bine de tot in zona de microfon .Ca o comparatie cu Behringer la ora 3 era ca si cum ai folosi Turbosound comutat pe microfon la gradatia 7,5 .Ia incearca sa vezi poti :) :) :)


Acum am inteles perfect! Iti multumesc! Nu am stiut, important este ca suna bine acest turbosound si chiar ma bucur pentru achizitia facuta....Aveti idee de ce la noi pe toate site-urile de profil apare pretul la aceasta boxa de 2700 lei? pe cand la thomann este 1500?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Vin Noi 09, 2018 10:23 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 07, 2018 9:53 am
Mesaje: 8
Ilinca George scrie:
Salut!

Ce diferente sunt intre Milan M15, TBox Pro DSP 115 si B815Neo?


In ciuda a tot ceea ce am auzit despre behringer chiar mi-a parut rau ca le-am vandut! Deci pentru mine personal behringer wins!
The box Pro am cumparat din cauza pretului si a rewiuri-lor de pe thomann, m-au dezamagit complet, ma asteptam sa se auda binisor, orice reglaj i-ai fi facut basul se auzea dupa ureche mea necunoscatoare "spart" nu era deloc profund, era un bas care la volum mai ridicat se auzea foarte foarte rau.......Acum nu stiu daca boxa avea o problema sau daca thomann trimite in eurpa de est lucruri mai proaste (nu am avut doua bucati ca sa compar) :)
Turbosound nu am apucat sa o ascult decat vreo 30 de min pana acum, dar se aude de 10 ori mai bine decat the box pro.
Sincer am achizitionat turbosound din cauza pretului scazut de pe thomann....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Turbosound Milan M15 un pic de ajutor
MesajScris: Vin Noi 09, 2018 10:37 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Ai exact acelasi lucru ca si la Behringer 815 ,dar altfel .La Behringer aveai de la ora 6 laora 0= LINE si de la ora 0 la ora 6 microfon , aici ai un comutator pentru line /mic si ai reglaj o rotatie completa pe fiecare in parte .Cu Behringer la ora 3 erai intrat bine de tot in zona de microfon .Ca o comparatie cu Behringer la ora 3 era ca si cum ai folosi Turbosound comutat pe microfon la gradatia 7,5 .Ia incearca sa vezi poti :) :) :)[/quote]

Acum am inteles perfect! Iti multumesc! Nu am stiut, important este ca suna bine acest turbosound si chiar ma bucur pentru achizitia facuta....Aveti idee de ce la noi pe toate site-urile de profil apare pretul la aceasta boxa de 2700 lei? pe cand la thomann este 1500?[/quote]

Totdeauna din dispozitivul cu care redai muzica dai volumul la maxim iar cat de tare vrei sa se auda reglezi din mixer sau in cazul tau direct din boxa, altfel ai deja un semnal atenuat la intrarea in mixer/boxa !

Poate pentru ca Thomann vinde mii de unitati pe produs iar site-urile de la noi numai cateva bucati (de multe ori nici nu le au in stoc trebuie sa le comande ,eu am asteptat dupa un flaut de la sound creation 45 de zile ). Sau ,cand ai cinci bucati pe stoc iti poti permite sa astepti ca sa le vinzi la suprapret dar daca ai o mie de bucati si vezi ca nu se vand le dai si la valoarea de intrare pentru a-ti recupera banii !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România