The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:00 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Legare difuzor bass la un amplificator auto
MesajScris: Lun Dec 17, 2018 6:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Dec 17, 2018 6:18 pm
Mesaje: 3
Salut dragi cunoscatori. Azi mi-am achizitionat un difuzor Pioneer TS-W261D4 (1200W Max/350W RMS) cu doua bobine de 4 ohmi.
Difuzor aici
Problema sta in felul urmator,pot sa-l conectez la un amplificator de mai putini Watti? (140W-4ohmi in punte) . Folosesc doar o bobina de la difuzor? Am inteles daca leg in serie/paralel bobinele ajung la 2 si 8 ohmi,ceea ce statia nu prevede decat 4 ohmi.
Amplificator aici

Multumesc,astept raspunsuri !


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Legare difuzor bass la un amplificator auto
MesajScris: Lun Dec 17, 2018 9:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 30, 2018 6:13 pm
Mesaje: 115
Localitate: Constanta
Poti lega cate o bobina pe canal. Ar fi recomandat sa ai acces la ceva echipament profi (SMD) pt a masura puterea pe fiecare canal sa fie acceasi pe fiecare canal care alimenteaza bobinele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legare difuzor bass la un amplificator auto
MesajScris: Lun Dec 17, 2018 11:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Dec 17, 2018 6:18 pm
Mesaje: 3
Velicu Claudiu scrie:
Poti lega cate o bobina pe canal. Ar fi recomandat sa ai acces la ceva echipament profi (SMD) pt a masura puterea pe fiecare canal sa fie acceasi pe fiecare canal care alimenteaza bobinele


https://i.postimg.cc/Qt4HDnfK/Capture.jpg
Am gasit amplificatorul pe net si puterea lui.
Spune-mi te rog legaturile,ca nu inteleg cu 2x ala...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legare difuzor bass la un amplificator auto
MesajScris: Mar Dec 18, 2018 7:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 30, 2018 6:13 pm
Mesaje: 115
Localitate: Constanta
1 la mana. Difuzorul tau este net superior amplificatorului. De preferat ar fi sa ai statia mai puternica, ca si difuzorul.
2 la mana Nu pricep nimic din afirmatia " ca nu inteleg cu 2x ala"
Iei niste fire +- la o bobina si +- la amplificator si la fel cu cealalta bobina. Statia va ajunge la limita in zona de distors iar difuzorului nu ii va conveni acest lucru.
Ia o statie monobloc mai puternica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legare difuzor bass la un amplificator auto
MesajScris: Mar Dec 18, 2018 1:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Dec 17, 2018 6:18 pm
Mesaje: 3
Velicu Claudiu scrie:
1 la mana. Difuzorul tau este net superior amplificatorului. De preferat ar fi sa ai statia mai puternica, ca si difuzorul.
2 la mana Nu pricep nimic din afirmatia " ca nu inteleg cu 2x ala"
Iei niste fire +- la o bobina si +- la amplificator si la fel cu cealalta bobina. Statia va ajunge la limita in zona de distors iar difuzorului nu ii va conveni acest lucru.
Ia o statie monobloc mai puternica.


Nu stiu daca amplificatorul scoate pe ambele canale aceeasi putere sa pot pune o bobina pe un canal si cealalta bobina pe celalalt canal.
Daca leg difuzorul in 8 omi si pun in punte amplificatorul care scoate 140W in 4ohmi,risc sa ard finalii?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legare difuzor bass la un amplificator auto
MesajScris: Mar Dec 18, 2018 8:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 30, 2018 6:13 pm
Mesaje: 115
Localitate: Constanta
Leaga cate o bobina pe fiecare calan.
Taie jos sa 40 hz (daca permite amplificatorul) ca vei distruge difuzoru daca aplici corectii din casetofon sau din boostul din amplificator.
Lasa boostul din statie cat mai mic.
Seteaza levelul amplificatoruli la 50% -60% din putere
Lasa corectiile din casetofon pt subwoofer la 0
Mai mult de atat nu am ce zice. Poti accesa forumurile destinate car audio pt mai multe detalii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România