The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:36 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce model ati alege dintre aceste boxe?
MesajScris: Lun Oct 14, 2019 10:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
Buna tuturor. Va rog sa va dați cu părerea care dintre aceste seturi de boxe ar fi cele mai ok, pentru uz personal , la nivel de amator. Sa presupunem ca toate aceste modele sunt in stare tehnica buna. Ma interesează care suna cel mai frumos atât fullrange cât și satelit și care rezista mai bine la abuzuri (putere mare , fără distorsiuni audibile).
1.Yamaha BR15 —incinte de lemn
2. Mag Md534P —incinte de plastic
3. Peavey Sp2 —-incinte de lemn , cu difuzoare Black Widow rebobinate undeva la Craiova.
4. Yamaha S115IV —incinte de lemn.
5. Mag MD534 —-incinte de lemn
Amplificatoarele deținute sunt Phonic Xp2000 și Phonic Xp2100.
Mulțumesc .


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Ce model ati alege dintre aceste boxe?
MesajScris: Lun Oct 14, 2019 5:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 22, 2018 2:57 pm
Mesaje: 60
... eu as lua Mag MD534, daca ar fi sa aleg din cele enumerate de tine mai sus, dar totusi la pretul pe care il au as prefera sa mi le fac eu si ar iesi ceva mai ok !!! ... fiecare cu parerea lui acuma !!!

_________________
https://youtube.com/channel/UCcsgfX6NbUxWtizF4aXcxAQ


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce model ati alege dintre aceste boxe?
MesajScris: Mar Oct 15, 2019 11:53 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Am folosit Mag MD534P cativa ani buni la diverse evenimente: nunti, petreceri, majorate, club! Mi-au lasat o impresie foarte buna. Sunet, Bass, SPL bun. Pacat ca MAG nu mai comercializeaza componente.

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce model ati alege dintre aceste boxe?
MesajScris: Mie Oct 16, 2019 8:18 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
Va mulțumesc pentru păreri.
Acum, dintre cele modele MD534 și Md534P, e diferență mare de sunet? Adică , in general, modelele de boxe care au variante de plastic și de lemn, e diferența mare de sunet? Eu as zice ca cele de lemn se aud mai bine , dezavantajul fiind ca sunt grele ( nu e o problema pt mine).
Am posibilitatea sa iau un set MD534P de la un prieten bun , știu ca sunt in stare excepțională , le-a adăugat și ferrofluid la drivere, la prețul de 1600 lei.
In același timp as putea sa iau și un set MD534 (de lemn, vânzător necunoscut, nu știu starea lor tehnica) la pret de 2000 lei (plus curier). Ce spune-ți? Merită diferența?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce model ati alege dintre aceste boxe?
MesajScris: Mie Oct 16, 2019 6:12 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Daca e in stare exceptionala modelul de plastic, cumpara-l cu incredere! Iti recomand huse daca vrei sa nu se zgarie in timp. Desi nu par grele, uneori nu le vei putea manipula cu acea precizie, cu care te astepti. Si neaparat, un amplificator decent care stie macar 2x500W RMS in 8R.

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce model ati alege dintre aceste boxe?
MesajScris: Mar Oct 22, 2019 9:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
Pana la urma m-am oprit la 2 Yamaha S115V acompaniate de un subwoofer SW118V .
Cele 2 topuri vor fi alimentate de un Phonic xp3000 și bassul de un xp2100 in punte.
Va mulțumesc pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România