The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:03 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Dum Iun 02, 2013 9:07 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Amplificatorul a fost reparat.

Teste pe dummy load 4 si 2 ohm in sinusoidal si dreptunghiular:

http://www.youtube.com/watch?v=N06eMWeaqig

Astept parerile voastre, comentati PERTINENT!

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 9:19 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Testul arata exact cum m-am asteptat

Ce este foarte important este comportamentulpe termen lung. Spre deosebire de alte marci de amplificatoare clasa D, la DT puterea ramane constanta indiferent de durata de timp.

Protectiile activate la semnal dreptunghiular si la frecventele foarte inalte, nu sunt intamplatoare. Din cate retin protectiile se activeaza si la semnal de frecventa foarte joasa (sub 10Hz). Avand in vedere puterile vehiculate, in lipsa acestora, ar putea face ravagii in sisteme in doar cateva fractiuni de secunda de neatentie.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 9:20 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
ar fi fost interesant de testat puterea de iesire pe sinus de 1000 de Hz ca sa reproducem specificatiile producatorului.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 10:52 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Puterea sinus la 1000Hz este mai mica decit la 100Hz cu citeva zeci de wati, am avut eroare la filmulet, si nu am mai stat sa fac din nou.

Cea mai mare putere, am masurat-o la 100Hz, 63,xx v rms pe rezistenta, si DA este adevarat, minim 10 sec cit am tinut pe 2 ohm, nu am vazut limitari de putere la 100Hz, doar incalzirea rapida a radiatorului claseiD si al diodelor de redresare, cit si cel al tranzistorilor si diodei din partea de PFC.

Oricum, ventilatia nu a fost ca la carte, fiind fara capac, tragind foarte mult aer fals.

Ce nu mi-a placut (pur personal), este diferenta mare de raspuns(incluzind limitari) la frecventa de 20Khz fata de 100Hz , 20Vrms fata de 63Vrms, insa atit in dreptunghiular cit si in sinusoidal, arata MAI BINE decit PKN, XD2500 per ansamblu general.

Eu l-as considera un amplif IDEAL pentru bass, STRICT din punctul meu de vedere.

Poate sint eu prea exigent in anumite chestii, nu dati cu pietre, fiecare cu meandra lui...

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Mar Iun 04, 2013 3:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 04, 2008 2:32 pm
Mesaje: 233
Localitate: ploiesti ,prahova
dar pana la urma ce a patit amplificatorul ??? Scuze daca s-a spus in filmulet dar eu nu am fost atent.

_________________
A.K.A--- Nanutza


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Mar Iun 04, 2013 5:47 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
A avut un defect care s-a reparat.

Acum trebuie comandat si modulul celul de-at doilea canal.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Joi Iun 06, 2013 7:49 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
intra in tara destul de multe amplificatoare defecte cumparate de pe e-bay

dintre toate amplificatoarele din seria DT instalate sau vandute pana in acest moment in Romania, avem 0 (zero) defecte

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Sâm Iun 08, 2013 4:50 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
La mine a ajuns doar un singur DT defect.
Adi Zaharia a cumpărat acum câțiva ani un DT6800 de prin UK.
Mi-a spus că atunci când l-a băgat în priză i-a împușcat sursa (sau ceva de genul acesta, nu mai rețin cu exactitate).
În orice caz era o gaură în PCB, ca și când s-ar fi produs o decărcare de înaltă tensiune.
I-am comandat o sursă nouă, am pus-o în final, l-am ținut în probe până când am avut certitudinea că e totul în regulă și i l-am trimis.
Ampliful avea ceva ani la bord. Dacă țin bine minte, era fabricat prin 2003, sau 2004.

Din cele vândute prin lanțul normal de distribuție nu există niciunul cu vreun defect de care eu să fi luat la cunoștiință. Sunt amplifuri extrem de fiabile.

Într-un club funcționează toți subbașii (8 difuri de 18” - în 4 boxe duble) de un an și jumătate.
Nu numai că face față cu brio, dar proprietarii au mai redus din volum pentru că aveau probleme cu vecinii.
Afară nici nu se pune problema să îl utilizeze la mai mult de 30-40% (vara mută clubul pe o terasă acoperită).

Apropo de chestia asta.
Eu folosesc la atelier un DT6800 pentru teste și pot spune că este amplificatorul ideal pentru ceea ce am nevoie.
De exemplu, atunci când proiectez filtre, după ce termin o schemă, este important să o văd cu lucrează în putere. Având PFC poate lucra foarte ok și fără o alimentare de energie electrică foarte masivă. În birou eu am rețeaua făcută pe multifilar de 3x2,5mm2. Siguranță de 25A.
Îmi place la DT că sună foarte bine.
Are niște înalte atât de curate și clare încât majoritatea celor care vin cu treabă pe la mine, ori în vizită, rămân impresionați de cât de bine sună boxele fără nicio corecție.

Pentru măsurători folosesc o stație în clasă AB, ultraliniară.
http://telefunken.te.funpic.de/basf80/b ... log-13.jpg
Ceva vintage, fără filtre trece jos, ori trece sus. La 10w urcă în 150Khz perfect liniar. Slew rate de 60V/uS măsurat la 10khz (50w - rezistență de 7ohm).

Când ascult pe muzică, la aceeași putere (10-50w), DT6800 sună mai bine, iar înaltele sunt mai bine conturate decât pe Telefunken-ul folosit pentru măsurători.
Inițial am crezut că e vreun efect placebo, ori că am eu păreri, dar, în timp, același lucru l-au remarcat și alții.


P.S.
Referitor la discuțiile despre seria DT, aș vrea să-mi exprim câteva opinii puțin offtopic.

Când Adi Zaharia a avut amplificatorul cumpărat din UK defect și l-a scos la vânzare, nimeni nu l-a deranjat și nu i-a făcut probleme în sensul să-l saboteze, ori să-i strice vânzarea. Din partea mea nu numai că a avut tot sprijinul, dar l-am și creditat pe o perioadă de timp (nu mai țin minte exact cât anume, să fi fost câteva zile, săptămâni, sau luni). În timpul cât îl avea la vânzare am fost sunat de câțiva clienți cu care acesta negocia. Aceștia au dorit să le confirm că amplificatorul este ok. Le-am confirmat, întrucât era adevărul. Presupun că și acum funcționează perfect.

Ok, văd că Adi scrie acum că el nu ar cumpăra un DT6800 nici cu 3000 de lei.
Cine este inițiat în istoria conflictelor pe care Adi le-a inițiat știe textul și cu câtă ură ponegrește tot ce ține de produsele ”mele”.
Însă cine nu știe, ar putea să-l ia în serios.
Cred că de când vinde Mircea difuzoare RCF nici astea nu-i mai plac :mrgreen: ...

Adi, știu că citești forumul. Vreau să-ți transmit ceva.
Îți mai aduci aminte când m-au sunat ca să-mi spui de amicii tăi care vroiau să se lege de Mircea pe motiv că te-a ejectat de pe forum?
M-ai întrebat dacă am ceva împotrivă și ți-am spus că eu nu pot să îți spun ce să faci, dar că niciodată astfel de hărțuieli nu îți vor aduce satisfacție.
Uite câți ani au trecut și ție tot nu ți-a trecut. Ce ai reușit?
După cum cred că ai observat și singur, afacerile nu ni le-ai stricat. Nici tu și nici prietenii tăi.

Crezi că a meritat tot acest efort? Ți-a crescut stima față de propria persoană?
Când încerci să faci cuiva un rău, ar trebui să te gândești că a face rău e simplu. Orice prost poate face rău, pentru că este simplu.
Însă e greu să faci bine.

Iar ura, dragă Adi, este ca apa de mare. Cu cât bei mai multă, cu atât îți e mai sete.
De aceea oamenii mor de sete pe mare. Sunt înconjurați de apă, dar ei mor de sete.
La fel este și cu ura. Cu cât cauți mai multă satisfacție, cu atât rămâi mai dezamăgit.

Este dreptul tău să spui ce vrei și eu nu sunt omul care să se lege de acest drept. Însă cred că am motive să îți bat obrazul și să-ți spun public și pe față că de data aceasta ai comis o răutate gratuită. Ceva în genul polițistului grec care trece pe lângă un maidanez și îi dă cu spray-ul lacrimogen în ochi, apoi râde satisfăcut.
Aș vrea să știi că chestia asta ai făcut-o împotriva mea.
Mircea nu mai are DT6800 pe stoc, iar modelul va ieși din oferta curentă a Ecler, fiind înlocuit de modelele noi.
Iar cine știe meserie cunoaște valoarea acestui amplficator. Fii convins că chiar dacă spui că tu nu ai da 3000 de lei, nu cred că cineva chiar o ia în serios.
Dar chiar dacă chiar aceasta e opinia ta, în mod normal, ținând cont că te-am ajutat fără să te condiționez, fără să-mi pun vreun adaos comercial la acea sursă, fără să-ți cer toți banii în avans, fără să te trimit la cel de unde ai cumpărat acel amplificator ”nou nouț” poate că o atitudine lipsită de ostilitate ar fi fost o chestiune de fair play.

Pentru că, din ce îmi aduc eu aminte, dacă îmi aduc aminte corect, nu avem nimic de împărțit, ori ceva nelămurit.
Faptul că vrei să-mi provoci rău este pentru mine o chestiune de neînțeles.
Dacă este ceva nelămurit, nu văd care ar fi problema să mă suni și să-mi spui: Băi dna, uite care e problema, aia, aia și ailaltă.
Așa procedează oamenii maturi.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Sâm Iun 08, 2013 5:00 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Imi pare rau ca acest test nevinovat, a dus la dezbateri aiurea pe alt forum, intentia mea a fost sa arat ce poate ampliful, in test real...

Aveam parca o voce interioara ce-mi spunea sa nu pun testul ca isc polemici, n-am ascultat-o... :cry:

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Dum Iun 09, 2013 5:08 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Claudiu E aka DjLeco scrie:
Imi pare rau ca acest test nevinovat, a dus la dezbateri aiurea pe alt forum, intentia mea a fost sa arat ce poate ampliful, in test real...

Aveam parca o voce interioara ce-mi spunea sa nu pun testul ca isc polemici, n-am ascultat-o... :cry:


Din partea mea nu îți face probleme.
Foarte bine că ai făcut test.

Problema este la grupul de haiteri. Ceata lui pițigoi, dai într-unul, țipă doi. Indiferent ce test ar fi, care ar fi rezultatele, bune, rele, excepționale, pentru ei e un nou motiv de a băga strâmbe. După cum spunea și Sharky, se pare că nu se pot abține. Îi motivează ura și le conferă un scop în viață. Presupun.

Citeam pe un alt forum, cum un individ mă înjura. La propriu. Am dat de el întâmplător.
Cine o fi, care o fi problema lui cu mine, habar nu am. Omul era centrat pe mine, mai ales. Cu siguranță nu-l cunosc și nici el nu mă cunoaște.

Whatever, presupun că astfel de pokemoni vor mai fi, că doar mama proștilor e mereu gravidă.

Ceea ce m-a deranjat pe mine este lipsa de caracter și dorința de a face rău gratuit a oamenilor pe care i-am cunoscut și cărora nu le-am dat motive să aibă ceva cu mine. Dracu știe, poate că sunt eu depășit, poate că am pretenții și așteptări nerealiste. Poate că generația tânără judecă în alt fel. Eu sunt mai de modă veche, m-am obișnuit să respect oamenii și să nu fac rău nimănui. De aceea, atunci când văd izbucnirile de ură, avânturile demolatoare, mai scriu câte ceva.
Mircea îmi spune de ani de zile să-i ignor total. Știu că nu se va rezolva nimic, dar asta este, mai băgăm și noi puțin can can.

Așa că, dragă Leco, nu-ți face nicio grijă.
Măsurătorile tale sunt utile pentru cei care vor să afle câte ceva.
Nu ai ce să-ți reproșezi.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Lun Iun 10, 2013 4:45 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Nicio razbunare nu e mai mare decat uitarea !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare ECLER DT4800.
MesajScris: Joi Iun 27, 2013 4:00 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Va agitati degeaba. Profesionistii nu dau doi bani pe parerea unui coate goale ca Adi Zaharia (AKA AdiRCF) care nu are coerenta in idei.

Azi zice intr-un fel, maine fix pe dos, dupa cum bate vantul si dupa cum vrea sa improaste cu rahat.
Amplificatorul este mult peste posibilitatiile financiare ale unui lautar marunt sau al unui tanar care face nunti botezuri si majorate. E si normal sa fie acrii strugurii la care nu poti ajunge.

Am bagat DT-uri in instalatii in care s-au investit zeci de mii de Euro si functioneaza impecabil. Asa cum am bagat si powersoft. Am acces la orice amplificatoare de clasa Touring aflate in zona de buget pana in 5000 de Euro pe bucata. Am ales DT6800. oare de ce?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România