The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:33 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Teste dummy load 2x2 ohmi Powersoft K10 si K3
MesajScris: Mie Iun 11, 2014 10:56 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Ieri, impreuna cu Babanu (Stefan Goicea aka Baban_San ), Eugen si Adi, am testat putin 2 amplificatoare profesionale Touring, si anume POWERSOFT K10 si POWERSOFT K3.

In teste au fost alimentate corespunzator, K10 prin siguranta de 40A, direct din tablou, iar K3 pe un circuit de priza prin 20A.

Aceste amplificatoare avind PFC (power factor correction), sint "imune" la variatia tensiunii retelei, ele fiind proiectate sa functioneze in parametrii nominali intre 100Vac si 265Vac.

Am incarcat fiecare amplificator cu dummy load-uri 2x2 ohm/2000W fiecare, apoi si un singur canal cu 2 ohm/2000W cit si cu 4 ohm/4000W tot un singur canal.

Ce pot spune este ca distractia dureaza DOAR in regim de burst de citeva zeci de milisecunde, dupa care limiteaza (veti vedea cum si cit) iar apoi in limitare termica inevitabil.

Pe partea de semnal dreptunghiular stau ok pina pe la 4-6Khz, apoi totul...................

Dar cel mai bine va las pe voi sa vizionati.

Puteti comenta pro-contra, nu am nici un fel de interes fata de nici un producator de amplificatoare PRO, eu doar am aratat ce pot aceste amplificatoare daca ar fi puse sa lucreze pe 2 si 4 ohm, in cea mai grea situatie de lucru, regim sinusoidal, regim care din puntul meu de vedere, ar trebui sustinut minim 10 secunde regim de REAL P-MAX 2x2 ohm, astfel incit specificatiile sa fie 100% ca in prospect, pentru orice regim-program muzical, cel mai greu program muzical actual fiind DUBSTEP comprimat, la care nu pra mai exista crest factor de minim 8-12 db.

Powersoft K10 2 Ch/2 ohm:

Virf de 103-105Vrms/2 ohm in limitare.

https://www.youtube.com/watch?v=QjGHKoTKRjk

Powersoft K10 1 Ch/2 ohm:

Acelasi comportament, de unde deducem ca limitarea vine din etajul final, nu din sursa

https://www.youtube.com/watch?v=wD4MPEjk23c

Powersoft K10 in sinusoidal triunghiular si dreptunghiular partea 1:

De la 4-6Khz in sus, nu-mi place ce vad, sta mai prost decit PKN XD2500, despre el este vorba in filmare cind aveam un lapsus...

Faptul ca la 10Khz semnalul dreptunghiular devine sinusoidal, arata timp de raspuns slab pe inalte, incomparabil calitativ cu o clasaH, TD sau total departe fata de o clasa AB.

https://www.youtube.com/watch?v=mQpRZmjvri8

Powersoft K10 in sinusoidal triunghiular si dreptunghiular partea 2:

https://www.youtube.com/watch?v=FpeAOjQMy3I

Si acum, fratele mai mic POWERSOFT K3, in acelasi stil de testare:

https://www.youtube.com/watch?v=flkGIeehOyY

Eu unul personal as folosi aceste amplificatoare dedicate EXCLUSIV subbass-bass-mid bass 20-200Hz, cel mult pe medii pina in 3Khz, cu un limiter adecvat, astfel incit pe 2x2 ohmi, sa fie limitat pe intrare pentru maxim 85-90% din ceea ce poate, deoarece la virfuri bruste de putere spre P-Max, limiterul lui nu este foarte eficient (cum ar trebui sa fie, comparat cu comportamentul IMPECABIL la nivel de clipping 2 ohm in filmuletul de aici ) aparind (mai ales la acelei puteri mari burst) semnal in hard clipping pe iesire, pret de 1-2 secunde pina cind limiterul incepe sa isi face treaba, semnal periculos pentru bobinele difuzoarelor.

Astept comentariile voastre, in special al lui Dan Nita, referitor la amplificatoarele OLDSCHOOL, gen Crown Macrotech 5000VZ, Crest CA18.

Cu dedicatie pentru cei ce vor sa isi testeze echipamentele (boxe in special subbass), in versiunea originala, untouched, cu multumuri d-lui ROG MOGALE, pentru acest material de test!


Rog Mogale Judgement dub wav


Imagine

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Teste dummy load 2x2 ohmi Powersoft K10 si K3
MesajScris: Mie Iun 11, 2014 9:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 18, 2006 12:01 pm
Mesaje: 221
Localitate: Rasnov
In ziua de astazi se investeste masiv in marketing in loc sa de-a banii inginerilor.

_________________
http://www.f64.ro/f421171/
https://picasaweb.google.com/113318970021621653656


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Teste dummy load 2x2 ohmi Powersoft K10 si K3
MesajScris: Joi Iun 12, 2014 12:09 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Amplificatorul NU este prost, insa este supraevaluat.

Daca ampliful sustine 5-10 secunde pina limiteaza termic 68Vrms pe 2 ohm, asta insemna un curent de 34A implicit o putere de aproximativ 2300w/2 ohm.

Doar ca limitarea de curent am vazut-o pe la 26A, sustinuta putin si a limitat termic.

Ok, macar pe asta sa o tine 1 minut, cum face crown macrotech 5000VZ pina limiteaza termic...

Insa de la 2300, hai 2500W rms pe 2 ohm, pina la 5900W, este cale lunga...

A, ca da un burst de citeva zeci de milisecunde de 103-105Vrms/2 ohm, asta nu inseamna ca are 5900W/2 ohm, ci 2500W/2 ohm cu burst +3,5db, care nu este totuna cu specificatiile.

Din pacate asta este viitorul, or sa vina vremurile cind oamenii vor vina scule oldschool ramase prin nus' ce magazii sau soproane...

De aia se cam duce dracului totul...

Nu ma intelegeti gresit, ampliful o avea putere, o suna tare, dar pe semnale cu crest-factor de 12db, si pe bass, ceea ce in muzica actuala, unde toate instrumentele sint la blana in aproape 0db, iatr melodia este ca un zgomot de la inceput la sfirsit, numai crest-factor nu mai exista.

Imi pare rau ca nu am avut timp sa fac o comparatie K3 vs Leco Amp V2 pe topuri, sa vedem care suna crystal clear la 600W/8R...

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România