The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:24 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Am un amplificator nou T.AMP 2400 MK-X Defect !
MesajScris: Vin Sep 26, 2014 1:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 26, 2014 1:17 pm
Mesaje: 8
Localitate: Osorhei
Recent am cumparat un amplificator nou professional t.amp 2400 mk-x de la Thommann.Problema e ca s-a dus finalii de pe partea stanga a canalului ca intra in protectie. Finalii sunt de TOSHIBA TTC5200 si complementar TTA1943 am verificat e fix la fel cu 2SC5200 si 2SA1943. Mai intra o pereche de finali si pe partea stanga si pe partea dreapta a canalului.L-am vazut pe Dj Leco pe youtube si pe forumuri ca face reparatii la amplificatore professionale asi dori sa vorbesc cu Domnu DjLECO las un numar de telefon 0741659582 si sa discutam despre pret ce si cum etc.
Cele trei finali nu au dat beep de la testul cu dioda de la multimetru se deschide corect si blocheaza corect dar insa pe partea de PNP da beep.
Imagine
Aici am scos un final pt ca era ars l-am testat cu dioda de la multimetru dar m-am lasat pt ca nu am aparate pt testare(osciloscop, generator de semnal etc , asa ca las Domnu Leco.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Finalul de ttc5200 si sigurantele de 15A 250v arse.De unde stiu poi tranzistorul se deschide in ambele parti si da beep de la dioda nu ia tensiunea de 0.7 volti.Seria lot 345 restul e de 344 interesant ...
Imagine
Aici nu au mai pus ce trebuia e lasat in gol, frumos din partea lor cred ca e un triac "T410" 4 amperi si 10mA trigger
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Cred ca aici au gresit silkscreenul de la proiectare pt ca E C B e pusa invers defapt e B C E pt ca la emitor se pune rezistorul de 0.22 ohm
Imagine
Puntele de redresoare e de 35 Amperi/buc
Imagine

Modulul nu e nu stiu ce curat e plina de flux asa ca am luat alcool izopropilic sa il curat un pic.
Aici s-a oprit stiinta mea,astept sa fiu contactat.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Am un amplificator nou T.AMP 2400 MK-X Defect !
MesajScris: Sâm Sep 27, 2014 1:38 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Ce lipseste acolo este un mos-fet din step up switcher.

Va trebui completat si ala.

Doamne dupa ce ca era castrat din fasa, au ajuns sa castreze si mai mult, se bucura la un rahat de mosfet...

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am un amplificator nou T.AMP 2400 MK-X Defect !
MesajScris: Dum Sep 28, 2014 7:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 26, 2014 1:17 pm
Mesaje: 8
Localitate: Osorhei
Abia astept sa-ti trimit amplificatorul ca imi place enorm testele facuta de tine cu slew rate ,cu dummy load,randament etc :D !
Baga acolo calitate, pacat de amplif ca e facuta de low cost cu piese chinezesti ...


Ultima oară modificat de morandi pe Dum Sep 28, 2014 7:22 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am un amplificator nou T.AMP 2400 MK-X Defect !
MesajScris: Dum Sep 28, 2014 7:21 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Il astept, se vor schimba toti finalii si prefinalii, cit si mosfetii din step up switcher.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am un amplificator nou T.AMP 2400 MK-X Defect !
MesajScris: Dum Sep 28, 2014 7:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 26, 2014 1:17 pm
Mesaje: 8
Localitate: Osorhei
Ce finali si prefinali pui pana la urma de la On semiconductor ?, sau inca nu s-a decis e surpriza. :lol:
Bine mai glumesc si eu imi plac surprizele dar in limita bunului simti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am un amplificator nou T.AMP 2400 MK-X Defect !
MesajScris: Dum Sep 28, 2014 7:34 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
MJE15032+MJE15033 si MJL21193+MJL21194.

La mosfet am mai multe optiuni, ramine de vazut daca au castrat si piesele aferente celui de-al doilea mosfet sau daca lipseste doar mosfetul.

Daca nu l-au castrat decit de mos, pun 2 de 32A/200V, daca e castrat de piesele aferente, pun doar un mosfet de 78A/100V

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am un amplificator nou T.AMP 2400 MK-X Defect !
MesajScris: Dum Sep 28, 2014 7:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 26, 2014 1:17 pm
Mesaje: 8
Localitate: Osorhei
Ok acuma nu am decat sa sper daca o sa si tina radiatorul si toroidalul adica sa am alimentare buna de la traf.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am un amplificator nou T.AMP 2400 MK-X Defect !
MesajScris: Mie Oct 01, 2014 12:28 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Ampliful tau s-a reparat, s-a schimbat tot ce tine de finali+prefinali+mosfeturi step up.

Nu te astepta la minuni din partea acelui traf MARE, este mare si prost, vei vedea in filmul 2.

S-au pus 10 perechi MJL21193+MJL21194 ca finali, 2 perechi de MJF15030+MJF15031 ca prefinali, si 4 bucati de NTP6411 , mosfet de 78A/100Vds, ca step up switcher, pe canalul ars step up switcher era in scurtcircuit.

https://www.youtube.com/watch?v=VgAG_yhO3P8&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=Hhs9MOLdTUI&feature=youtu.be

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am un amplificator nou T.AMP 2400 MK-X Defect !
MesajScris: Mie Oct 01, 2014 4:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 26, 2014 1:17 pm
Mesaje: 8
Localitate: Osorhei
Multam inca odata ai fucat minuni cu ampliful fata cum era din firma ...Am vazut ca ai pus tot ce trebuie insa la prefinal cum ai reusit sa pacalesti sa nu mai trebuie sa pui inca o pereche de prefinal ?? bine stiu ca e mai puternic e de 50W cealalte era ceva saracie de 20W puse nu stium cum ... Acuma am vazut ca ai pus cositura pe rezistorul din colector si emitor ... Au fost legate in paralel ca si finalii chiar nu inteleg ...

:D Sunt extra multumit sper ca nu o sa mai am probleme,numai daca intervin eu si fac ceva prostie ... :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România