The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:26 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 28, 2009 11:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
nexus3 scrie:
Da, ventilatoarele extrag aerul din spate si il trimit catre fata

care este motivul pt care doresti sa inversezi sensul?


Tin ampul pe masa si-mi bate exact in piept :D
Multam


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 29, 2009 9:13 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
poti roti ventilatoarele dar trebuie sa stii ca se va schimba comportamentul sistemului de racire

daca il folosesti pentru casa e OK, dar pentru aplicatii de sonorizare va trebui sa intorci ventilatoarele in pozitia initiala.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 29, 2009 10:37 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
In nici un caz nu-l folosesc acasa ... e prea mare. Insa, ma gandesc doar ca volumul de aer plimbat va fi acelasi; la f multe ampuri pe care le-am vazut sensul e taman invers - o fi vro smecherie cu sensul invers?. Singura problema ar fi, daca ventilatoarele vor fi afectate de caldura.
N-as vrea sa o tin pe jos ca o umplu de praf si as vrea sa vad ledurile ... nu prea am pozitie pe acolo . . . ma gandesc la un rack, case ceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 29, 2009 11:34 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Merge să întorci ventilatoarele.

Am echipat o discotecă acum 2 ani cu 6 - XPA7000 şi 4 - XPA5000.
Am fost recent acolo, pentru un mic upgrade şi am crezut că nu mai mergeau ventialtoarele. De fapt, după câteva luni, DJ-ul a cedat nervos din cauza căldurii care îi bătea dintr-o parte şi a întors ventialtoarele.

Văd că nu au fost probleme, aşa că, eu zic că se poate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 29, 2009 11:44 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Pai si eu as putea ceda nervos din aceasta cauza :)
teoretic ele fac aceiasi treaba, sensul de trecere a aerului prin radiatoare nu vad cu ar putea afecta racirea ... mai ales ca repet, la marea majoritate sensul este invers.
Multumesc DNA - asa o sa fac. O sa "controlez" din cand in cand temperatura sa vedem ce se intampla.
Din experienta, traful se incalzeste f tare? Ma gandesc ca datorita grilei din dreptul butonului on/of cred ca va avea o circulatie minima de aer prin jurul lui.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: racire
MesajScris: Joi Ian 07, 2010 4:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 07, 2010 2:50 pm
Mesaje: 77
Localitate: Italia
Forta tare cu inversarea sensului. Am si eu 2 stati din 1994 cam asa, si au racire spre fata. Are ventilatoarele in spate ce bate spre fata. Si nu mam gandit nici o data sa le inversez 1 pt ca nu ma deranjeaza 2 si nu stiu cum sar comporta daca ar trage aeru da la radioator ventilatoarele sal incalzi. si pt cum e gandit ar trebui puse in fata sa bata spe radiator si nu ar fii spaziu. da in fine. e bine controlat mareu.

Si pe o statie cumparata recent pe ghidu-l amp. scria ca modu-l de racire e din spate spre fata. sa nu faca prea multa caldura in spate daca ar fii monate in locuri inchise. si cand am pus statia e total invers. mai mare rasu.


Ultima oară modificat de Mihai Andrei pe Mar Aug 09, 2011 4:16 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 07, 2010 5:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Mda, le-am inversat ... deja, fara nici o problema notabila iar de revelion am tras de ea destul de tare (in 4 ohmi e folosita). Teoretic, volumul aerului plimbat pe acolo este acelasi asa ca, nu vad de unde sa apara problemele.

Succes


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Dum Ian 09, 2011 7:11 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Aug 27, 2010 12:06 am
Mesaje: 84
Localitate: jud.Vaslui com.Dumesti sau Iasi-T17
Am achizitionat un xpa-7000 Sh cat de curand si se comporta super bine are tot felul de protectii.
Am masurat traf-ul cu o rigla si am gasit ca are 19cm diametru si inaltime de 7cm (1600w).
Finalii sunt IRF 640B si prefinali sunt ssh70n10a.
ceva poze:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
[color=#000080]Ym: florin_speed91[/color]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Poze interior Amplificator ECLER XPA7000
MesajScris: Mar Feb 15, 2011 12:15 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Pai daca privesti partea de putere este alimentata pe secundarul 72,1 - 35,7 - 0 - 35,7 - 72,1 @9,5A
La un calcul simplu => 72,1x2x9,5 = 1368VA pentru etajele finale :roll:
Intr-adevar multe condensatoare si o eficienta ridicata datorita clasei H (cel putin asta lasa de inteles treptele de tensiune, nu am schema)
dar... 2x718W/4ohmi = 1436 W

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Poze interior Amplificator ECLER XPA7000
MesajScris: Mar Feb 15, 2011 12:37 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
ai uitat sa faci conversia in CC

inmulteste cu radical din 2. rezultatul va fi in jur de 1937W

Puterea nu poate fi contestata din moment ce exista masuratori independente ce au confirmat valorile specificate in catalog.
Masuratorile a fost postate pe forum.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Poze interior Amplificator ECLER XPA7000
MesajScris: Mar Feb 15, 2011 2:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
conversia asta e valabila pentru orice transformator.Daca am de ex un traf de 200W,in cc va livra in jur de 280W??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Poze interior Amplificator ECLER XPA7000
MesajScris: Mar Feb 15, 2011 3:44 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
este formula pentru trecerea din CA in CC

Se inmulteste cu radical din 2 pentru a compensa factorul de umplere al filtrajului

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Poze interior Amplificator ECLER XPA7000
MesajScris: Mar Feb 15, 2011 5:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
oameni buni, lasati amplificatoarele penale si cumparati-va ECLER . Azi am testat un JBSystems , un LexonPro1500XL si un XPA7000.
Aceleasi boxe, acelasi semnal,etc.
Cel mai execrabil o fost JBsystems. Efectiv suna execrabil, suna a butoi boxa, fara prezenta, dinamica nu mai zic.. ca o diaree.
Am testat Lexonpro, aproape la fel.. mai cu coaie, dar fara medii si inalte aproape deloc. Suna infundat la maxim.
Cand am pus Eclerul XPA7000, efectiv, s-o simtit diferenta MAXIMA ! Parca nu au fost aceleasi boxe !! diferenta CER-PAMANT !
Morala : Poti sa ai cele mai meseriase boxe, daca te zgarcesti la amplificatoare, tot de cacat va suna !!!

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Poze interior Amplificator ECLER XPA7000
MesajScris: Mar Feb 15, 2011 7:08 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Mircea, nu am uitat de xradical din 2 dar din cate stiu eu puterea ramane aceeasi...
De ce ar apare un plus de putere din senin? De unde?
E vorba de conversie nu de multiplicare, si din cate stiu eu apar si pierderi in timpul redresarii...
totusi un plus de 569W ( 1937 - 1368 ) de unde ar veni, de la Doamne Doamne? :lol:
Daca luam 1368/144=9,5A (cum de altfel scrie pe traf), cam asta ar fi curentul maxim ce il da transformatorul.
Dupa redresare daca amplificatorul are nevoie sa traga 9,5 A, cu siguranta tensiunea va scade... nu stiu cat, ca nu am testat niciodata cu atata capacitate de redresare... :D
oricum nu vreau aici sa contest calitatea amplificatoparelor... am tot respectul pt ele... pozele fac cat 1000 de laude.
Si in plus nu ascultam sinusoidal... exista destule pauze in wave-ul unei piese ca sa aibe condensatorii timp sa se incarce...

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Poze interior Amplificator ECLER XPA7000
MesajScris: Mar Feb 15, 2011 7:23 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
gyuri pascu, fa tu testu sa auzi cu urechile tale. Am crezut ca prinde bine un astfel de review de aia l-am scris. Daca te nemultumeste, nu lua in considerare. Poate pe altul ajuta. Tu nu baga de seama :) Am fost mai multi acolo la test, oricum e irelevant pt tine.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România