The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 25, 2024 5:01 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Joi Dec 30, 2010 5:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:28 am
Mesaje: 40
Localitate: Bucuresti
Salutare la toata lumea,
Am terminat recent de realizat o pereche de boxe cu hp15w si pht408, boxele le puteti vedea in link-ul:
viewtopic.php?f=10&t=10752
Am procesor de sunet, dennoiser, crossover, etc. toate de la Behringer urmeaza sa achizitionez si un amplificator pentru aceste boxe, insa nu sunt foarte clar ce sa aleg.
Bugetul maxim ar fi in jurul sumei de 1400 lei, insa daca se gaseste ceva mai ieftin si care sa fie recomandat ar fi minunat.

Am sapat pe net si pe forum-uri si la momentul de fata ma orientez catre.
T-amp 1050 - clasa AB din cate vad, se pare ca este laudat pentru acest modele de boxe, 2x350w 8 ohm, ce parere aveti?
MA-600 - clasa AB inteleg ca pare a fi, 2x600w 8 ohmi, bun pentru ca ar fi din seria ma, totusi ar trebui sa am grija sa nu ard boxele pentru a pe hp scrie max400w, si am o retinere fata de ., ce parere aveti?
Lexonpro 2000 XL - clasa H daca nu ma insel , pare promitator, copie dupa un amplificator de marca, cam dubios cu clasa in care lucreaza, nu stiu exact ce inseamna, ce parere aveti?
Cam la astea 3 m-am orientat cu precadere catre, Lexonpro 2000 XL pare promitator si ar fi bun si in cazul unui upgrade de boxe, dar cum s-ar impaca cu Hp15w?

Sunt deschis la propuneri din partea voastra, multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Joi Dec 30, 2010 6:25 pm 
Lexonpro clar din cele 3.
Se pupa bine cu boxele tale :P


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Joi Dec 30, 2010 7:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:28 am
Mesaje: 40
Localitate: Bucuresti
Merci Valentin, daca nu te superi, pe ce te bazezi cand spui asta? vreau sa stiu care ar fi argumentul pro in favoarea acestui amplificator!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Joi Dec 30, 2010 8:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
nu stiu daca e bine sa ma bag....dar incearca sa pui mana pe un ep2500.
e un amplif foarte bun pt banii lui.din ce ai spus tu mai sus....ma refer la amplifuri....ta1050...este o jucarie.si puterea si curatenia.\,lasa de dorit.l-am testat si stiu ec spun.
ma600 nu am testat,dar am vazut ca majoritatea proprietarilor...le lauda.referitor la puterea mare care spune ca o are....Sa sti ca nu puterea mare arde un diffuzor.mai repede il arzi cu o putere mica,care atunci cand nu mai poate.....incepe sa distorsioneze,scoate cc pe iesire etc.
lexon....cate pareri ai auzit de la baietii care au asa ceva?sau mai bine zis cati baieti au asa ceva?nu te arunca nici o data sa faci experimente pe coada ta.nu spun ca nu o fi un amplif bun.nu imi permit pt ca nu l-am testat nici o data.ma batea gandul sa imi iau dar...m-a intors cineva.

iti mai spun o data....nu te feri de amplifurile cu putere mare.fereste-te de cele mici.alea zapacesc difuri.si....baietii de la butoane :lol: :lol: :lol: :lol:

iti recomand cu mare placere si cu sustinere EP2500.Am avut 7 bucati si crede-ma ca imi pare rau de mor ca am pus botul la toate prostiile spuse despre ele si le-am vandut.

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Joi Dec 30, 2010 9:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:28 am
Mesaje: 40
Localitate: Bucuresti
Salut Lucian, iti multumesc ca ai impartasit din experienta ta, din pacate nu ma pot lauda deocamdata cu asa trecut ca tine, deci te voi crede, sa inteleg ca esti foarte multumit de ep2500 :)
Merci pentru propunere o sa ma documentez imediat despre ce poate, poze interior, putere, etc.
Faptul ca zici ca ai avut 7 ma face sa nu te mai intreb de ce ai parere asta despre ele :)

Intradevar despre Lexonpro 2000 XL nu am reusit sa citesc mai nimic, astept parerile voastre care detineti asa ceva, sau ati vazut la lucru acest amplificator
Nu ma intereseaza ceva de putere mica neaparat, o vad interesanta propunere ta despre legatura putere - distorsiuni, o sa ma documentez :wink:

Oricum, astept pe toata lumea sa se bage, nu musc, vreau sa fie o discutie productiva bazata pe ceea ce spun detinatori de hp15w + pht 408 si sustinuta de cei cu experienta de pe forum.
Sa nu ma intelegeti gresit, stiu ca boxele realizate de mine sunt entry level, dar vreau sa le aleg un amplificator care sa "scoata untu din ele"

Alte sugestii, pareri aveti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Joi Dec 30, 2010 9:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
daca intr-adevar vrei sa scoti untul din ele....ia un ep2500,leaga-l in punte,pune boxele legate in paralele(4ohmi) si va curge nu numai untul,si cafeaua din ele.
chiar si la legarea normala,tot va da bine in acele difuri.ele sunt de 200w rms.ep2500 are cam 350-400w/8 ohmi.deci aproape dublu puterii difuzoarelor.
nu conteaza ca boxele sunt entry level........un sfat:
CELE MAI BUNE SCULE NU SUNT CELE CARE LE LAUDA LUMEA.....CI CELE CU CARE ITI FACI TREABA TOATA ZIUA.

mr.tim....nu pot demonstra ceea ce spun....decat cu poze.care le-am facut pe unde am umblat.dar asa cum ai spus si tu....asteapta cateva pareri si de la alti colegi. e bine de tinut cont de ce spune lumea.dar nu e bine sa faci ce spune lumea.tot timpul sa faci ce te duce pe tine capul.daca ai dat rateu....sa iti para rau ca ai dat pe capul tau.nu ca ai ascultat de cineva.eu asa am facut...am ascultat si....BOMBA
aici ma retrag si las pe altii.daca crezi ca te pot ajuta cu vre-o parere intra pe djcretzu23 si vorbim acolo mai multe.nu vreau sa fiu bagaret :oops: :oops: :oops:

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Vin Dec 31, 2010 2:01 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
interpretati exact asa cum doriti insa nu am vazut pana in acest moment amplificator chinezesc cu sursa in comutatie care sa treaca de un an vechime fara sa pateasca ceva. :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Vin Dec 31, 2010 9:27 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:28 am
Mesaje: 40
Localitate: Bucuresti
Cred ca si pentru mine este aceeasi senzatie, cu toate ca sursele in comutatie suporta mai bine tensiunea variabila, cred ca in final as fi adeptul unei surse clasice cu traf, ce e mai simblu este si mai fiabil!

Ce parere aveti de Phonic max 2500, comparand-ul cu Behringer ep2500!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Vin Dec 31, 2010 2:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
max2500 este o gluma proasta in comparatie cu ep2500.testat si verificat.nu se compara absolut deloc.
in primul rand....puterea.este cu cativa watti mai puternic ep2500,care il simti si cu urechea,fara osciloscop si alte treburi.
al 2lea rand....ep2500 merge in punte 4 ohmi.....si este si stabil.
in 2,66 ohmi pe canal nu l-am testat dar este un coleg de aici de pe forum care a legat ep2500 o noapte intreaga pe 2X2,66 si nu a crapat.max2500 cred ca moare numai cand aude de 2,66.nici nu trebuie legat
ep2500 este foarte rezistent in timp.le-am folosit cam 4-5 ani de cate 3-4 ori pe saptamana ,chiar si mai mult uneori fara sa ma lase vre-unu.si au mers in tot felul de conditii....praf,tensiune mica(cum sunt la caminele de pe la sate),umiditate.
NICI UN EP2500 LA MINE NU S-A ARS.
inainte de a pune la treaba un ep2500 este foarte ok a se citi manualul.Are in spate niste "butoane" care e foarte bine de stiut cum se seteaza cel mai bine.
Daca mai e nevoie.....mai scriem pe aici.daca nu......ne oprim. :oops: :oops:

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Vin Dec 31, 2010 3:07 pm 
Sunt de acord si eu cu ce a zis Lucian.
Un ep2500 ar fi foarte bun pentru ce ai tu acolo si la un pret mai mic.
Eu am spus doar strict de cele care le-ai mentionat tu.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Vin Dec 31, 2010 5:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
am detinut si eu EP 2500.La bani lui nu ai ce lua mai bun.Functioneaza si limiterer si clip relativ ok.Ai si hi pass care te poate ajuta la nevoie. Si putere are cat de cat.In 2 ohm canal respectiv 4 ohm punte daca ai dat clip sare siguranta.Sau decupleaza termic.Daca il lasi sub clip il tin protectiile interne sa nu ia foc.In schimb folosit pe 4 ohm canal sau 8 ohm e foarte ok.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Vin Dec 31, 2010 8:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:28 am
Mesaje: 40
Localitate: Bucuresti
Valentin Iordache scrie:
Sunt de acord si eu cu ce a zis Lucian.
Un ep2500 ar fi foarte bun pentru ce ai tu acolo si la un pret mai mic.
Eu am spus doar strict de cele care le-ai mentionat tu.


Alte pareri de amplificatoare care s-ar potrivi cu boxele detinute de mine, ai?

Milos Lucian scrie:
am detinut si eu EP 2500.La bani lui nu ai ce lua mai bun.Functioneaza si limiterer si clip relativ ok.Ai si hi pass care te poate ajuta la nevoie. Si putere are cat de cat.In 2 ohm canal respectiv 4 ohm punte daca ai dat clip sare siguranta.Sau decupleaza termic.Daca il lasi sub clip il tin protectiile interne sa nu ia foc.In schimb folosit pe 4 ohm canal sau 8 ohm e foarte ok.


Sa inteleg ca nu ar merge in 2 ohm acest amplificator...nu ar fi o asa problema pentru mine...l-as folosi in maxim 4 ohm probabil in viitor.

Multumesc pentru parerile voastre, alte propuneri de amplificatoare care s-ar potrivi cu acest model de boxe detinut de mine aveti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Sâm Ian 01, 2011 6:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Milos Lucian scrie:
am detinut si eu EP 2500.La bani lui nu ai ce lua mai bun.Functioneaza si limiterer si clip relativ ok.Ai si hi pass care te poate ajuta la nevoie. Si putere are cat de cat.In 2 ohm canal respectiv 4 ohm punte daca ai dat clip sare siguranta.Sau decupleaza termic.Daca il lasi sub clip il tin protectiile interne sa nu ia foc.In schimb folosit pe 4 ohm canal sau 8 ohm e foarte ok.

2 x2,66 ohmi....nu este nici pe departe acelasi lucru cu bridge 4ohmi.este foarte mare diferenta.
Sincer sa fiu...la mine amplificatoarele ep2500 cand au fost legate in punte 4ohmi....nu stiu daca au vazut 10 clipuri pe noapte.dar trebuie sa sti ca la puterea aia....trebuie sa ai difuzoare foarte nervoase.in alt mod.....mai mult ca sigur vei zapaci difurile fara sa aprinzi clipurile.
intr-o singura zi ....am avut amplifurile in clip pe full range de la senia pe 3 cai si mi-au luat foc rezistoarele de pe filtre.dar in nici un caz nu mi-a sarit nici o protectie (poate am fost eu mai norocos).

ca final.......pentru ce boxe ai tu acolo.....nu stiu daca se merita sa faci investitie intr-un amplif mai "bengos".diferentele intre clasele amplificatoarelor....nu stiu cati dintre noi le pot face cu urechea noastra :wink: .
mr.tim.....cred ca ti-ai dat seama pana acum ca intr-un lant acustic.....amplificatorul este una din probleme.este foarte important ce sursa de semnal ai (placa de sunet de exemplu) ce fel de mixer ai , cablurile de semnal,amplificatorul ,boxele......si daca in final toate sunt ok......atunci intervin cacaturile noastre de mp3-uri :lol: :lol: :lol:

daca chiar vrei un amplif mai ok....pune mana pe un crown ce2000--dar sa nu te astepti la minuni.nu isi merita nici pe deprate laudele care ii sunt aduse pe forum sau care i-au fost aduse.
inca o vorba si cu asta inchei ca poate plictisesc.......
FIECARE BOXA E BUNA ....CAND E SINGURA. CAND APARE INCA UNA LANGA EA SAU MAI MULTE,(deci apare termenul de comparatie) atunci intervin problemele
FIECARE AMPLIFICATOR E BUN....CAND E SINGUR----- aceeasi problema ca si mai sus......cu comparatia

important este ca tu sa sti exact ce cumperi....si ce trebuie sa ceri exact de la acea scula.


LA MULTI ANI SI MULTA SANATATE LA FAMILII SI VOUA (NOUA)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Dum Ian 02, 2011 2:01 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:28 am
Mesaje: 40
Localitate: Bucuresti
La multi ani la toata lumea, va urez sa va aduca anul nou tot ce va doriti!

Imi imaginez ca intr-un lant audio nu doar amplificator-ul face toata treaba.
Detin o coletie ce 500gb numai de fisiere .flac, nu prea folosesc .mp3
Cat despre varianta, "alege tu ceea ce iti place", nu prea o pot pune in practica.
Daca vroiam sa fac doar asta nu deschideam topic-ul acesta. Sincer m-as orienta catre behringer ep2500.
Asta si pentru ca am 6 unitati de la ei de care sunt multumit, procesoare de sunet, ceva din seria vintage, etc.

Pana acum cred ca o sa renunt la acel Lexonpro si la ma-600, din ce am vazut pana acum ma-600 ar fi in clasa ab care nu prea este performanta, deci out, iar la lexon pro, nu m-as lega la cap cu acea sursa in comutatie, poate cu alta ocazie.

Intre t-amp si behringer as alege behringer ep2500 si datorita clasei h care este mai performanta decat ab de la t-amp si numar mai mare de finali.

Cum sta pana la urma cu protectiile Behringer ep2500?
Nu imi place deloc constructia la behringer, mi se pare neingrijita si cam bate vantul prin carcasa, insa arata bine modulele de amplificare, asta comparand cu alte amplificatoare din aceeasi categorie de pret.

Ok, so...de principiu ma orientez catre ep2500, rog pe cei care au asa ceva sa imi spuna cum lucreaza protectiile, aerisirea si daca au avut probleme cu ele.

Multam!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rog sfat achizitionare amplificator pentru hp15w+pht408
MesajScris: Lun Feb 14, 2011 2:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 30, 2010 12:57 pm
Mesaje: 47
Localitate: pascani
salut
Cu cat dai MA 600 ca am vazut ca ai intentii sa scapi de el.....m-ar interesa...multumesc


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România