The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 3:49 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mie Mar 12, 2014 9:24 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
ma600 nu este o racheta in interior ,este banal.Eu cand am avut problema nu aveam nici un timp de el ca aveam licenta ,,facultatea de electrotehnica'' care este egal cu un 0 in ziua de azi. Am stat 2 zile si am schimbat vreo 2 piese la el pana am luat treaba inginereste .M-am dus rapid la niste chestii care nu aratau ok ,dar treaba era simpla.Electronistul asta trebuie sa masoare piesa ,,la treaba'' pe cablaj cu amplificatorul deschis.E de 10 ori mai usor sa lucrezi asa .E un pic mai mult de munca pt ca ai de scos 10 cabluri din lipiciul lor dar iti dai seama imediat unde e buba.Mai ales ca ai un canal bun, exact cum am avut eu.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mie Mar 12, 2014 12:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
Pai sti cum e Victor ...decat sa il dau pe bani de nimica asa mai bine il repar acuma cat o costa , si-a facut treaba bine pana acuma si daca il repar sunt sigur ca si-o mai face incontinuare , oricum sunt si amplificatoare renumite ca firma care crapa fara motive deci pe mine nu ma incanta firma pentru ca in concluzie platesti mai mult brand-ul decat valoarea pieselor care sunt intr-un amplificator ,nu in toate cazuriile dar in majoritatea asa e,orice amplificator are piese in el care au un anumit numar de cicluri se bulesc sau nu mai functioneaza in parametrii normali , cam asta e realitatea din punctul meu de vedere...Nu sunt fan Blueterci sau mai stiu eu, sunt constient ca sunt amplificatoare mai low cost si entry level dar conteaza ca iti faci treaba cu ele , ca se intampla sa mai crape , la urma urmei si omu crapa la un momendat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mie Mar 12, 2014 11:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Lazar Paul scrie:
Am vazut , azi am masurat dioda si da negativ oricum as masurao , cealalta e ok , valoarea ei e zd4 cum srie pe pcb?Unde gasesc sa iau?

Prietene, te crezi la alimentara???? ZD4 e pozitia de pe schema si cablaj !!!! Vad ca in loc sa incerci sa repari ampliful la un ELECTRONIST - retine - LA UN ELECTRONIST- nu la electrician , electromecanic sau orice electrobalalau, faci antologia amplificatorului in polemica cu D-l Victor. Nimeni nu spune ca e bun sau prost - iti faci treaba cu el si daca ai un pic de stiinta, pricepere si ceva "maruntis" de investit poti ridica standardul blueterci-ului de la mediocru la bun. ZD4 este echivalenta cu ZD3 - 6,2V-½ Watt si este un zenner.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Joi Mar 13, 2014 3:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Valentin iti dau cati bani vrei tu poti sa imi faci un ma600 sa sune ca un crown 5000vz ?Nu ca putere ,ca sunet .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Joi Mar 13, 2014 3:45 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Carpen Andrei scrie:
Valentin iti dau cati bani vrei tu poti sa imi faci un ma600 sa sune ca un crown 5000vz ?Nu ca putere ,ca sunet .

Ai putea vorbi cu Leco sa-ti instaleze kituri+alimentare, si o sa sune mai bine, chiar daca cutia e bluterci. bineinteles, nu ar fi rau sa schimbi si mufele cu ceva de calitate.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Vin Mar 14, 2014 8:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Carpen Andrei scrie:
Valentin iti dau cati bani vrei tu poti sa imi faci un ma600 sa sune ca un crown 5000vz ?Nu ca putere ,ca sunet .


Ti se pare ca staf-ul de ingineri ce lucreaza si proiecteaza pentru un produs final ce se cheama Crown sunt extraterestrii ??? Sau ca produc componente electronice cu dedicatie Crown pe statia spatiala in conditii de imponderabilitate ???? Sau ca folosesc tehnologii din alte galaxii ???? Incearca sa aduci un plus de calitate unui jaf de ma prin componente atent selectionate si executate de firme recunoscute ca brand - nu no name-uri (fake) - facute de fabricile de componente China cu materiale de proasta calitate si poate intr-un final vei vedea ca se poate. MA-ul asa cum este ca un concept este de inspiratie dupa un BRAND serios. Dar si QSC-ul are clone - si nu tocmai reusite. Oare de ce ????


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Sâm Mar 15, 2014 7:02 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Oameni buni cred ca nu ati vazut ,ascultat 5000vz. Ca sunt proiectantii lui de pe luna de pe marte pe mine ca si ,,firma de sonorizari'' ma doare la banana. La pretul 5000vz nu gasesti sa sune si sa aibe puterea lui. Matei ,aici nu mai faci nimic daca schimbi tot. Nu are rost sa stricam topicul la om.Hai sa il ajutam si vb dupa .Dar sustin ca la pretul 5000vz sau 3600vz nu gasesti ceva mai ok.(sunet ,putere).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Sâm Mar 15, 2014 8:45 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Valentin D scrie:
Carpen Andrei scrie:
Valentin iti dau cati bani vrei tu poti sa imi faci un ma600 sa sune ca un crown 5000vz ?Nu ca putere ,ca sunet .


Ti se pare ca staf-ul de ingineri ce lucreaza si proiecteaza pentru un produs final ce se cheama Crown sunt extraterestrii ??? Sau ca produc componente electronice cu dedicatie Crown pe statia spatiala in conditii de imponderabilitate ???? Sau ca folosesc tehnologii din alte galaxii ???? Incearca sa aduci un plus de calitate unui jaf de ma prin componente atent selectionate si executate de firme recunoscute ca brand - nu no name-uri (fake) - facute de fabricile de componente China cu materiale de proasta calitate si poate intr-un final vei vedea ca se poate. MA-ul asa cum este ca un concept este de inspiratie dupa un BRAND serios. Dar si QSC-ul are clone - si nu tocmai reusite. Oare de ce ????

Datorita pretului de vanzare .
Daca montau chinezii componente de calitate , se ajunge la pretul originalului , si atunci dispare profitul , clientii preferand produsele cu un brand recunoscut pe eticheta !
Pana la urma , saracia ii costa mai mult decat trebuie pe zgarciti si/ sau cocalari ( scuze proprietarilor de Blueterci :) ) !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Dum Mar 16, 2014 9:50 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Victor nu stiu cat te ocupi tu cu sonorizari sau ce anume faci dar in orce domeniu incepi de jos. Eu acum 2 ani aveam behringer si blueterci si mi se pareau cele mai tari.Acum am alte aparaturi si gandesc altfel.Pana nu vezi ca exista ceva mai bun care merita pretul degeaba.Cand mi-am luat dynacord am oftat 2,3 zile ,nu am putut dormi ,pana a inceput sa faca bani si clientii sa fie multumiti. Dupa mi-am luat niste boxe hk cu care am sonorizat un club la fel fara probleme .Nu stiu daca se poate sa fii intr-o afacere pe primul loc din prima .Toti ar vrea sa aibe dynacord si aparatura de calitate ,dar pur si simplu nu se poate.Cei care raman dupa 5,6 ani la blue terci clar ca nu ai ce le face.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Dum Mar 16, 2014 11:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
Carpen Andrei scrie:
Victor nu stiu cat te ocupi tu cu sonorizari sau ce anume faci dar in orce domeniu incepi de jos. Eu acum 2 ani aveam behringer si blueterci si mi se pareau cele mai tari.Acum am alte aparaturi si gandesc altfel.Pana nu vezi ca exista ceva mai bun care merita pretul degeaba.Cand mi-am luat dynacord am oftat 2,3 zile ,nu am putut dormi ,pana a inceput sa faca bani si clientii sa fie multumiti. Dupa mi-am luat niste boxe hk cu care am sonorizat un club la fel fara probleme .Nu stiu daca se poate sa fii intr-o afacere pe primul loc din prima .Toti ar vrea sa aibe dynacord si aparatura de calitate ,dar pur si simplu nu se poate.Cei care raman dupa 5,6 ani la blue terci clar ca nu ai ce le face.



Andrei problema pentru unii e ca au uitat de unde a plecat..infine se poate inchide , problema a fost rezolvata , a fost dusa rezistenta de sub dioda care a fost problema la tine am inlocuito si merge perfect

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Lun Mar 17, 2014 1:14 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
@Carpen Andrei
In viitor te rog respectos sa te referi doar la tine cand faci afirmatii de genul celor de mai sus... deoarece exista si oameni care chiar au noroc in viata , spre exemplu :) eu nu am plecat de jos !
Setup-ul de inceput a fost relativ minimal pentru zona Pro , unde ma " invarteam " in acea perioada ( incepand cu 1993 ) :
- Mixer Soundcraft Spirit Live4 cu 16 intrari , 4 subgrupe si 2 mastere :)
- 4 Zeck Eq GF231
- 2 crossover Zeck SC24
- 8 amplificatoare Zeck AP1800 , boxe
- 8 Top Zeck PA15/3 ( trei cai )
- 8 Sub Zeck bent horn 18" etc .
Unde ? Edgar Surin , Sabina Product etc ... dupa , m-am ocupat de productia de echipament audio si service .
Menadi Electronic , Menvox , Menadi Professional , Optima Lighting Europe etc ( nu pot dezvalui mai mult , firma continuatoare a fostei firme Menadi Electronic este lider de piata ( dar nu mai face productie , din pacate ) in Romania :) si am tot respectul pentru acea firma +1 ) .
Pana in 2000 . Acolo m-am cunoscut cu oameni ca DNA , DJLeco etc .
Pe bune .
Am renuntat la aceasta meserie , si sper ca am scapat la timp de acel cosmar ( ah , activitatea de service ... contactul zilnic cu analfabetii ... brrr ) .
In urma reconversiei profesionale , am un viitor asigurat .
Dar ... sonorizarea de inalta calitate a ramas doar un hobby foarte costisitor ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 1:16 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Lazar Paul scrie:
Carpen Andrei scrie:
Victor nu stiu cat te ocupi tu cu sonorizari sau ce anume faci dar in orce domeniu incepi de jos. Eu acum 2 ani aveam behringer si blueterci si mi se pareau cele mai tari.Acum am alte aparaturi si gandesc altfel.Pana nu vezi ca exista ceva mai bun care merita pretul degeaba.Cand mi-am luat dynacord am oftat 2,3 zile ,nu am putut dormi ,pana a inceput sa faca bani si clientii sa fie multumiti. Dupa mi-am luat niste boxe hk cu care am sonorizat un club la fel fara probleme .Nu stiu daca se poate sa fii intr-o afacere pe primul loc din prima .Toti ar vrea sa aibe dynacord si aparatura de calitate ,dar pur si simplu nu se poate.Cei care raman dupa 5,6 ani la blue terci clar ca nu ai ce le face.



Andrei problema pentru unii e ca au uitat de unde a plecat..infine se poate inchide , problema a fost rezolvata , a fost dusa rezistenta de sub dioda care a fost problema la tine am inlocuito si merge perfect

Imagine



Din cite vad eu, acea rezistenta are codul de culori Maro-Negru-Galben/Auriu, ceea ce mi-ar spune ca ar avea 100Kohm/5%, si pare si la 1 watt.

La prima vedere daca spui ca din ea duce in zenner, sigur cu o alta rezistenta, sau pe direct, ar trebui sa duca in baza acelui tranzistor, acele fiind (cu inca o rezistenta in emitor fata de minusul diodei) un generator de curent constant.

Cam greu sa cred ca acea rezistenta era busita, (daca era intrerupta,desi greu de crezut asta), sigur amplificatorul NU se auzea deloc..

Cred ca era altceva.

Sau spune-mi exact culorile ce sint pe ea si unde duce exact..

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Sâm Apr 05, 2014 1:58 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
O sa ma uit maine mai atent pe modul sa vad daca intradevar e aia si nu e ce-a de mai jos !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Sâm Apr 05, 2014 12:24 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Garantat R50 a fost devina!

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România