The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:39 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reparatie Ma-600
MesajScris: Dum Feb 24, 2013 2:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Am cumparat de pe forum un amplificator ma600 cu o problema ciudata ,distorsiona un canal si la un anumit volum intra in protectie. Dupa ce am schimbat ce banuiam ca este ,adica tranzistorii de la intrarea semnalului tot nu vroia sa mearga cum trebuie .Problema fiind dioda de dupa tranzistor-ul T10 din schema.A fost inlocuita si minune functioneaza .Binenteles ca m-am gandit la toti condensatorii si alte piese care le-am schimbat si de asta am pus acest topic pentru ca altii care intampina aceasta problema sa nu pateasca la fel.
O poza cu dioda in cauza .Dioda functiona ,dar nu cum trebuie si de asta a fost mai greu de gasit.
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Dum Feb 24, 2013 3:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 14, 2013 9:13 pm
Mesaje: 92
Localitate: Iasi
poti incarca poza la o rezolutie mai mare te rog?

_________________
contact: dj.co5myn@yahoo.com sau 0752500057


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Dum Feb 24, 2013 5:47 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
http://i47.tinypic.com/20kacz7.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Dum Mar 09, 2014 11:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
Salut , cred ca am si eu aceiasi problema , vineri seara am avut un majorat , ma-600 l-am pus pe basii dys-118 cu ew-18 hn toate bune si frumoase pana la un momendat cand canalul 2 intra si iesea din protectie , am mutat basul de pe canalul 2 pe unu ca sa il pot folosi si a mers nu fiind din cauza la bas find folosit canalul unu pe 4 ohm , dimneata inainte sa adun am probat canalul 2 si distrsioneaza iar la semnal mai mare intra in protectie , m-am uitat in el nu e nimica ars/puscat oare si la mine sa fie aceiasi dioda problema?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Lun Mar 10, 2014 1:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
doar sa o schimbi ,schimba pe amandoua. e 10 bani una.Fi atent la mufe cum le pui sa nu le incurci ca ai vreo 2 mufe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 2:12 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
Am vazut , azi am masurat dioda si da negativ oricum as masurao , cealalta e ok , valoarea ei e zd4 cum srie pe pcb?Unde gasesc sa iau?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 8:43 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Lazar Paul scrie:
Am vazut , azi am masurat dioda si da negativ oricum as masurao , cealalta e ok , valoarea ei e zd4 cum srie pe pcb?Unde gasesc sa iau?

ZD4 nu inseama decat o numerotare a componentelor din circuit, ZD inseama probabil Zenner Diode, iar 4, a 4 din circuit.
Poate colegii de mai sus, care au schimbat-o ar putea sa spuna tipul acesteia.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 11:58 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
Degeaba , am fost azi cu el la un electrician, am remasurato acolo si e buna, finali sunt buni,rezistentele si restul componentelor de pe modul respectiv sunt bune , problema este de fapt ca imi scoate curent continuu pe canalul doi si deaia imi intra in protectie la un anumit volum si nu am gasit nici o buba pana acuma , si am nevoie de schema electrica la el ca maine sa o duc , daca cineva o are rog sa mi-o trimita!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 12:47 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Electricienii se ocupa doar de prelungitoare , prize , de becuri si tablouri electrice , nu de aparate electronice :) .
Mai bine ai duce amplificatorul la un centru de depanare aparate electronice , ai avea mai multe sanse .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 1:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
Pai asta face si el repara aparate elecronice gen amplificatoare si alte minuni altfel nu il duceam...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 4:13 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Noi am inteles exact unde e problema ta , electronistii sunt electronisti si electricienii sunt electricieni .
Se pare ca nu ai dus la cine trebuie amplificatorul tau , e posibil ca acum sa fie prea tarziu , ar putea fi defect total .
Oricum tu nu poti afla niciodata daca era defect partial sau total , electricianul va spune ca asa l-ai adus :) , defect .
Nu uita , electronistii sunt electronisti , iar electricienii sunt electricieni .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 5:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
M-am exprimat gresit in legatura cu asta , a terminat ing. Electronica si lucreaza in domeniul asta de multi ani, oricum nu i-a facut nimic decat a masurat piesele pentru ca inca nu am gasit problema si are nevoie de schema electrica,dar ma intreb ce ar putea fi..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 5:49 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Pentru un absolvent de facultate profil Electronica nu poate fi o problema ...deoarece exista inca un canal , functional .
Se pot face masuratori comparative etc .
Esti sigur ca respectivul " electrician " este suficient de motivat financiar ?
De obicei , proprietarii de gunoaie gen Blueterci vor sa le repare aproape moka ... asa ca te va plimba pana vei renunta sa mai repari acel Blueterci .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 7:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
Daca sunt proprietar de . asta nu inseamna ca nu am bani , normal ca am bani pentru reparatia lui , sau mai nou clasele sociale se clasifica dupa ce amplificator ai :roll: ? Azi nu i-a dat de cap pentru ca nu avea schema electrica...asta a fost toata chestia ,iar aici pe forum nu am postat pentru offtopic ci in speranta de a-mi da cineva un sfat , cineva care a mai avut problema asta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Ma-600
MesajScris: Mie Mar 12, 2014 6:00 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Lazar Paul scrie:
Daca sunt proprietar de . asta nu inseamna ca nu am bani , normal ca am bani pentru reparatia lui , sau mai nou clasele sociale se clasifica dupa ce amplificator ai :roll: ?

Te numeri printre putinii proprietari de Blueterci care au asemenea amplificator si isi poti permite sa le repare .
Crede-ma !
Majoritatea fac o carpeala de mantuiala la televizoristul ( electricianul :) ) din sat si gata , ii fac vant ( evident , supraevaluat , ca de , trebuie si profit , nu ? ) pe sectiunea Vanzari sau pe site-urile de profil ( okazii , mercador , tocmai etc ) pentru a-i ferici si pe alti naivi cu calitatea produselor NoName Low Cost , Entry Level , Big Shit sau alte apelative glumete .

Oricum spor la reparat si auditii placute !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România