The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:10 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Mar Mai 17, 2016 8:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
P Victor scrie:
Serban Danila scrie:
Nimeni, nimic?!

Mda .
Cam ai dreptate , nimeni ... nimic :) !
QED !


Daca as fi intrebat probabil de vreun Dynacord ceva, cred ca cel putin 5 reply erau :)))


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Mie Mai 18, 2016 8:08 am 
Este normal sa fie o diferenta asa mare intre pm3 si camco!
Puterea din pm3 este clasa D care din ce stiu are eficienta buna doar pe joase,in partea cealalta camco este putere clasa H care nu mai e nevoie de nici o prezentare, la o simpla cautare pe google o sa ramai uimit cat de folosita este de firmele mari de boxe(concerte etc).
Eu spun ca merge folosit si in 2 ohm pe timp nelimitat.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Mie Mai 18, 2016 9:29 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Grigoriu_Raducu scrie:
Este normal sa fie o diferenta asa mare intre pm3 si camco!
Puterea din pm3 este clasa D care din ce stiu are eficienta buna doar pe joase,in partea cealalta camco este putere clasa H care nu mai e nevoie de nici o prezentare, la o simpla cautare pe google o sa ramai uimit cat de folosita este de firmele mari de boxe(concerte etc).
Eu spun ca merge folosit si in 2 ohm pe timp nelimitat.



Multumesc Raducu, pana aici stiam si eu, este folosit la greu de Clair Brothers.

Nu prea stiu cum se impaca cu un DSP Dynacord-aici e problema.Un DSP Dynacord m-ar ajuta in conditiile in care eu folosesc boxe Dynacord (deci am preseturile gata facute) Eu folosesc ca mixer un PM 1000-3...dar Camco e ALTCEVA.
Ai recomanda altceva, gen BSS,DBX (chiar daca imi bat capul putin cu setarile) modele mai scumpe, ar merge in combinatia asta (sa nu afecteze sunetul) ?
Asta era partea practica care ma interesa :)..de aia zic, cautam pe cineva care foloseste vortex 6

Am primit sfaturi si de la mai multi prieteni/colegi de breasla de aici pe forum, si sunt efectiv..INDECIS...50% recomandari sunt Dyna DSP 260, 50% sunt DSP 244..greu de facut o alegere :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Mie Mai 18, 2016 10:35 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
orice DSP merge cu orice amplificator.

Sugestia mea este sa nu folosesti DSP de ls DBX, sunt foarte rigide in configuratie.

eventual da o privire si prin ofrta noastra in materie de DSP, avem chestii interesante;)
http://www.poweraudio.ro/procesoare/pro ... t_digitale

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Mie Mai 18, 2016 11:16 am 
De la dbx 260 mi s-a parut destul de bun(insa cu mici probleme cu partea de inalte, suna mai infundat), nici dynacord dsp244 nu suna rau insa are 4 canale.
Vrei "smecherie" cumpara bss ominidrive, s-au xta seria 4


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Lun Mai 30, 2016 10:47 am 
sau Lake LM 44 , 26 :D :D :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Mar Mar 06, 2018 1:24 pm 
Merita 1200 euro ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Mar Mar 06, 2018 1:28 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
nici vorba

la banii aceia cumperi amplificator nou cu garantie , nu un amplificator forjat pana a iesit untul din el si apoi vandut la pret de nimic la un bisnitar Roman.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 9:42 am 
Corect


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 4:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 15, 2017 1:43 am
Mesaje: 35
Localitate: nitchidorf
Toate amplificatoarele firmelor de Veranstaltungstechnik de pe afara si din tara sunt cumparate pentru a produce cu ele nu pentru a fi tinute pe post de bibelou . Periodic sunt trimise in serviceuri autorizate (nu la electronistul de la coltul strazii ) de unde se intorc recalibrate etc . Doar ca fapt divers la orice Camco care ajunge la Wenden dupa un ciclu de cativa ani i se schimba automat anumire componente din main source si daca mai functioneaza corespunzator plus restul daca mai e nevoie . Referitor la amplificatoarele de 1200e care probabil nu vor ajunge intregi dupa cei 6 ani (six years ) de garantie oferiti de Camco in acelasi regim nu prea am vazut la nici o mare firma de pe afara sa folosesca anumite firme considerate low cost sau entry level . Unii inca mai folosesc cu succes fosilele de Macrotechuri si Prourile de la Crest Audio (cred ca s-a mai dezbatut subiectul acesta chiar pe acest forum ) . Intradevar sunt si modele de ultima generatie din gama premium care au rata mare de fail la care pretul de revanzare dupa doar cativa ani scade vertiginos din aceste cauze . P.S Unii din liderii mondiali lucreaza cu Camco (L Acoustics ) . Este vorba de L Acoustics (noul propietar al Camco ) , Coda Audio , Nexo etc .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 6:45 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
Amplificatoarele de clasa touring sunt schimbate dupa un nr de ani pentru ca nu mai prezinta siguranta.

E ca la masini.
Noi Romanii nu cumparam sh-urile alea mai scumpe. Cumparam cazaturile de pe e-bay cu diverse defecte in ideea ca le reparam si le revindem in profit.

Vorba Romanului “dau un tun si m-am tirat”

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Mar Sep 25, 2018 11:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 15, 2017 1:43 am
Mesaje: 35
Localitate: nitchidorf
Ramanand pe aceiasi linie cu analogia facuta de dumneavooastra despre autovehicule sincer as prefera un Bmw de 70.000e cu vechime de 5 ani sa zicem in dauna unui Logan nou . Revenind cu picioarele pe pamant cam greu totusi sa repari un Mc2 , Vortex . Powersoft etc neavand aparatura si documentatia necesara .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Mar Sep 25, 2018 11:53 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
E un fenomen pe care il vad de peste 10 ani.
A inceput cu introducerea in Romania prin perioada 2008-2015 a unui numar impresionant de amplificatoare ECLER cu diverse defecte, cumparate de pe E-bay.

Un user al acestui forum a facut un adevarat business cumparand amplificatoare ECLER de pe E-bay defecte, pe care le carpea si le vindea pe site-uri gen okazii, forumuri, etc.

A ales ECLER pentru ca in acea perioada acest brand era foarte bine promovat de noi in Romania si toata lumea il recunostea ca fiind de calitate. Ii era foarte usor sa vand acele amplificatoare reparate si la nu pret foarte bun pentru el.

Problema este ca majoritatea au ajuns la noi pt service, pentru ca noi suntem distribuitori si implicit si cei care asigura service autorizat pt acest brand.

Efectiv sute de astfel de amplificatoare au ajuns la noi in ultimii 10 ani.

Acum observ ca s-a ajuns la o adevarata industrie. Se cumpara masiv amplificatoare defecte de afara, se repara si se revand.
Se urmaresc amplificatoare clasa Touring care se schimba o data la cativa ani. Se cumpara ieftin se carpesc ieftin cat sa mearga o vreme si apoi se vand.

Aviz cumparatorilor de QSC PLX , Camco si Lab Gruppen. Observ ca acest 3 marci sunt acum intrate in atentia "combinatorilor de amplificatoare".

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Joi Sep 27, 2018 1:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 15, 2017 1:43 am
Mesaje: 35
Localitate: nitchidorf
Despre unele serii mult laudate de la Ecler si rata mare de fail ca si pretul lor scazut la revanzare pe afara din aceste cauze (in stare perfecta de functionare ) s-a mai vorbit pe acest forum . Urmaresc siteurile de vanzari de afara de cativa ani buni si inca nu am vazut de exemplu nici un Camco Vortex defect la vanzare . Laburi intradevar am vazut dar varianta China defecte puse la vanzare . Chiar pe acest forum se scria mai demult ca unele serii mai noi de amplificatoare sunt foarte greu chiar imposibil de reparat in afara serviceurilor specializate . P.S Vanzarea de aparatura Sh nu este un fenomen ilegal existand firme in intreaga Europa care vand asemenea aparatura cu Rechnung (factura) unele chiar cu garantie 1 An !!! Va pot prezenta o factura de Qsc Plx 3402 cumparat Sh testat de firma si revandut cu 1 Jahr Gewährleistung (Garantie) !!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMCO VORTEX 6
MesajScris: Joi Sep 27, 2018 8:55 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Revanzarea produselor SH nu este ilegala , dar cumpararea acestor produse ( din surse dubioase ) nu e recomandata :) !

CAMCO este fosta firma DAUB , au facut istorie ...
Ca tot neamtu cinstit :) , au ciordit o schema foarte buna de la QSC ( PLX3602 ) , la fel ca si cei de la CREST PRO9200 , RCF HPS1500 etc .
Evident , e aceeasi schema de baza .
Diferentele sunt minore .
Schema CAMCO VORTEX o gasesti la sectiunea de profil .
Ca simplu fapt divers , NEXO lucreaza cu amplificatoare Yamaha rebranduite , clasa EEE ( o alta denumire comerciala pentru clasa TD a celor de la Lab Gruppen ) , cumva e superioara clasei H ( QSC , CREST RCF etc ) .
Nici NEXO nu se strica ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România