The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 25, 2024 7:13 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: UN SFAT PENTRU ALEGEAREA UNUI AMPLIFICATOR
MesajScris: Lun Oct 28, 2013 11:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 26, 2013 3:54 pm
Mesaje: 22
VREAU SA IMI CUMPAR UN AMPLIFICATOR SA IL FOLOSESC PE DOUA BOXE FULL RANGE DE 600W RMS 8 OHMI VREAU UN AMPLIFICATOR CARE SA TINA SA NU MA LASE DUPA DOUA 3 LUNI EU M-AM GANNDIT LA URMATOARELE
Crown XLI 3500 2 x 1350Watt @ 4Ohm
Dynacord SL2400 2 x 1200 Watt / 4 Ohm
ECLER XPA 11000
VREAU CU PUTERE MAI MARE CA POATE CU TIMPUL MAI CUMPAR DOUA BOXE... CINE ARE ACESTE AMPLIFICATOARE SA RASPUNDA CE PLUSURI AU SI CE MINUSURI SI CE ATI RECOMANDA VOI BANI CARE AS VREA SA II INVESTESC SUNT PANA IN 1000 DE EURO


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: UN SFAT PENTRU ALEGEAREA UNUI AMPLIFICATOR
MesajScris: Mar Oct 29, 2013 8:48 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
stefan daniel mihai scrie:
VREAU SA IMI CUMPAR UN AMPLIFICATOR SA IL FOLOSESC PE DOUA BOXE FULL RANGE DE 600W RMS 8 OHMI VREAU UN AMPLIFICATOR CARE SA TINA SA NU MA LASE DUPA DOUA 3 LUNI EU M-AM GANNDIT LA URMATOARELE
Crown XLI 3500 2 x 1350Watt @ 4Ohm - este un amplificator chinezesc rebranduit si vandut sub numele de Crown. Puterea reala in banda 20Hz-20Khz este mai mica, cel mai probabil in jur de 1000W per canal la 4 ohmi
Dynacord SL2400 2 x 1200 Watt / 4 Ohm - aceeasi poveste ca si mai sus. Am folosit asa ceva, este echivalent cu XPA11000 doar pe hartie, in viata reala nu are tot atata forta. Nu este un amplificator prost insa nu este la nivelul brandului lipit pe fata. Este un amplificator vandut de ei pentru boxe din serii TourX despre care se stie ca au puterea declarata exagerat. Au lansat seria SL pentru a concura cu amplificatoarele ieftine iar calitatea si perfromanta este la fel de ieftina.
ECLER XPA 11000 - nu cred ca mai este nevoie sa-ti explic faptul ca este un amplificator fiabil rezistent si foarte puternic. Poti sa gasesti pe acest forum o multime de pareri. Exista un motiv intemeiat pentru care il folosim din plin la orice instalatie de sunet pe care o montam in Romania. Cel mai important lucru, puterea declarata este in banda 20Hz-20Khz. Ecler nu umbla cu bullshit gen "putere masurata la 1Khz" pt a putea minti clientii cu puterea declarata.
VREAU CU PUTERE MAI MARE CA POATE CU TIMPUL MAI CUMPAR DOUA BOXE... CINE ARE ACESTE AMPLIFICATOARE SA RASPUNDA CE PLUSURI AU SI CE MINUSURI SI CE ATI RECOMANDA VOI BANI CARE AS VREA SA II INVESTESC SUNT PANA IN 1000 DE EURO


Poti sa mai adaugi si un Phonic XP3000 ca si inlocuitor la Crown XLI si Dynacord SL2400 - poate ca nu o sa ai brand-ul dar o sa ai puterea. Phonic XP3000 este amplificatorul vandut de crown sub denumirea de Crown XLS5000. Nu este nici o gluma, am dovedit in trecut asta cu dovezi de incontestat.

http://poweraudio.ro/Amplificatoare/ampli ... nic_XP3000

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: UN SFAT PENTRU ALEGEAREA UNUI AMPLIFICATOR
MesajScris: Dum Dec 29, 2013 2:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 26, 2013 3:54 pm
Mesaje: 22
ce parere aveti despre aceste doua amplificatoare

http://www.prescomaudio.com/?ppage=15&r ... prodID=566
http://www.prescomaudio.com/?ppage=15&r ... prodID=557


PCM-18 e recomandat pentru bass (eu vreau sa imi fac un sistem copie xa de la dynacord) mixer am un dynacord cms 1000-3 si luna asta incep constructia boxelor ...difuzoare pentru FX20 SI FX12 ma tot gandesc ce fekl de difuzoare sa achizitionez......pentru fx20 pot sa folosesc tot de 600wrms ca in cele originale sau pot sa folosesc si de 1000 ? si de fx12 pot sa folosesc difuzor de 15"? sau numai de 12? si driver daca e bun selenium d220ti ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: UN SFAT PENTRU ALEGEAREA UNUI AMPLIFICATOR
MesajScris: Dum Dec 29, 2013 3:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
pentru fx12 trebuie driver de 1.4" sau 2" obligatoriu. 1" e "fix pix " va ceda imediat avand in vedere ca trebuie sa-l cobori pana pe la 800-1200hz.
ar merge si o varianta cu 15" dar arata putin altfel.

la puteri nu cunosc link-ul ,dar trebuie cu putere dubla fata de valoarea nominala a difuzoarelor.
daca pui un dif de medie de 600w/8 trebuie 1200w/8 . Acum mai pui si castigul palniei si vezi cam ce trebuie sa suporte driver-u de inalte....cam mult.

arunca un ochi aici
http://www.dbaudio.com/fileadmin/docbas ... _3.0EN.PDF


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: UN SFAT PENTRU ALEGEAREA UNUI AMPLIFICATOR
MesajScris: Vin Iul 18, 2014 1:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 18, 2014 1:14 pm
Mesaje: 3
Dar nu s-a specificat care sunt criteriile pe care trebuie sa le avem in considerare atunci cand achizitionam un amplificator.
Marca? putere? fiabilitate? Exact pe fiecare segment in parte.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România