The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 25, 2024 2:20 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 10:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 11:22 am
Mesaje: 41
Localitate: BUCURESTI
Buna seara,am 4 subwooferi cu difuzoare ew18hn,care merg cu crossover(40-50hz) si un amplificator proline3000 .
este a doua oara cand se ard difuzoarele.prima data s-au ars 2 bucati la un difuzor chiar mi s-a rupt si conul .
iar acum inca nu s -au ars dar se aud foarte gajait parca s-ar fii rupt iar con sau ceva (inca nu am apucat sa le desfac).
Ce ma sfatuiti sa fac nu stiu de unde pleaca problema(se canta live si ce-i drept din cand in cand mai se aprind ledurile rosii de clip)ma gandesc sa cumpar un limiter ,am gasit un PHONIC PCL 3200 ,m-ar ajuta cu ceva?este bun de ceva? Va multumesc!


Ultima oară modificat de AlexandruBand pe Lun Feb 17, 2014 11:10 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 11:14 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Amplificator prost, fara limiter + difuzoare chinezesti low cost.

Cred ca realizezi si singur de unde provine problema. :?

Te rog sa-ti editezi post-ul si sa-ti corectezi greselile. Pe forumul nostru nu se accepta limbaj de messenger.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 11:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
difuzoarele alea suporta puterea amplificatorului atat timp cat este putere curata, mai ales ca vorbim de live unde semnalul nu este asa incarcat ca pe muzica electronica


problema este la omul de la butoane
ce muzica se canta?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 8:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 11:22 am
Mesaje: 41
Localitate: BUCURESTI
Buna seara ,astazi am fost la localul unde am si subwooferii .Am constat ca cele 4 difuzoare ew18hn au inelul dupa margine fisurat,si am mai constat ca amplificatorul proline nu prea isi face treaba cum ar trebui!si anume:nu prea merg ledurile de signal si clip ba merg ,ba raman blocate pe signal,de exemplu in timpul unei melodii totul functioneaza bn si la un moment dat scoate un sunet ciudat ca si cum ar lovi cv in difuzoar (exact ca atunci cand ar intra tensiune prea mare sau ceva de genul)probabil de aici si problema cu fisuratul inelelor ,ceva se intampla...Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi de la ce ar putea fii? Ps : se canta live (folclor si manele)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:49 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
recomandarea mea este sa inlocuiesti amplificatorul cu un altul, de calitate, dotat cu un limmiter

de asemenea, crossoverul sau procesorul care controleaza sistemul de sunet trebuie neaparat sa contina si un filtru highpass.

Da te rog mai multe detalii in legatura cu restul echipamentului.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 11:04 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 11:22 am
Mesaje: 41
Localitate: BUCURESTI
Echipamentul este compus din :mixer pm1600.2 dynacord care alimenteaza 2 fbt uri maxx6 si 2 clone fx12,semnali imi pleaca din main out spre un amplificator ma600 care imi alimenteaza alti 4 sateliti.Din aux3 ies cu semnal pentru subwooferi ,semnal care intra printr-un crossover phonic pcx-3000 ies cu semnal din sub out spre amplificatorul proline 3000.Ce amplificator mi-ati recomanda sa cumpar? la un buget de 1700-1800 lei second hand.Sau ,as putea sa pun un limiter la acest amplificator ? gasisem sa cumpar un PHONIC PCL 3200 ce pareri aveti despre el? Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 11:41 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
incearca sa gasesti un phonic XP3000 second hand in bugetul alocat. Acela are si limmiter si highpass inclus

noi avem doar nou:
http://poweraudio.ro/Amplificatoare/ampli ... nic_XP3000

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 2:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 11:22 am
Mesaje: 41
Localitate: BUCURESTI
Da stiu de phonic xp-3000 dar nu ma satisface puterea ,deoarece vreau sa schimb in vara asta ew-urile cu niste rcf uri de 1000 de watt .Am probat cu aceleasi difuzoare rcf care vreau sa le cumpar si nu isi face trb deloc pe 4 difuzoare,cel care le are ,tine doi wooferi pe un xp3000 in brigde are 2 bucati xp3000... din pacate acest amplificator proline 3000 chiar mi a placut ca putere dar din pacate nu isi face treaba corect pana la capat ...Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 3:48 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ia legatura cu Leco memberlist.php?mode=viewprofile&u=529 pe mesaj privat , poate iti modifica amplificatorul si scapi de problema ( limiter IOC , subsonic , DC protect etc )

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 4:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 11:22 am
Mesaje: 41
Localitate: BUCURESTI
Va multumesc pentru sfaturi!(ps: am vb cu leco Dar din pacate nu se baga la acest tip de amplificator...)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 8:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
pareea mea este ca ar trebui sa lasati dracu volumele alea mai jos cand cantati manele

stiu eu cum canta lautarii astia... poti sa le dai ce le`ai da si tot omoara ei ceva difuzoare
is curios si eu, cat de mare e sala aia in care cantati voi de nu va ajunge atata adunatura de boxe?

si daca e mare si cantati la multi oameni.... puneti mana de la mana, strangeti bani si luati`va scule serioase :roll:

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 8:58 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
daca nu-ti ajunge XP3000 atunci cumpara fratiorul lui mai mare si mai suparat

http://poweraudio.ro/Amplificatoare/ampli ... nic_XP5000

Sfatul lui Adi0106 este foarte bun. Daca aveti pretentii de SPL mare, puneti mana si investiti. Carpeala nu merge departe niciodata.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mie Feb 19, 2014 4:04 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 3:42 pm
Mesaje: 421
Localitate: Constanta
"Am constat ca cele 4 difuzoare ew18hn au inelul dupa margine fisurat,si am mai constat ca amplificatorul proline nu prea isi face treaba cum ar trebui!si anume:nu prea merg ledurile de signal si clip ba merg ,ba raman blocate pe signal,de exemplu in timpul unei melodii totul functioneaza bn si la un moment dat scoate un sunet ciudat ca si cum ar lovi cv in difuzoare."

@ Alexandru
subwooferele tale merg intre 40-50hz ?
ce tip de incinte sunt ?

@ Mircea
Asta inseamna ca difuzoarele lovesc in backplate ?
Daca tot se vorbeste aici de limiter,high pass,ma bag si eu cu o intrebare:
Am phonic xp 3000,2 fx20 cu p18.Daca pun amplificatorul in bridge pe basi,limiterul si high pass-ul functioneaza corect ?
Asociez aceasta intrebare cu amplificatoarele ecler XLA, cu crossover integrat,ce nu poate fi folosit in cazul bridge.
Imi raspund singur la intrebare (dar astept o confirmare): Bridge face legatura legatura intre canale,de aceea crossoverul nu poate fi folosit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mie Feb 19, 2014 10:24 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Iacob Adrian scrie:
[i]

@ Mircea
Asta inseamna ca difuzoarele lovesc in backplate ?

Din ce am citit mai sus cam asta reiese. Lipsa Highpass, lipsa Limmiter, dau difuzoarele in backplate si oricum au facut praf suspensiile.

Daca tot se vorbeste aici de limiter,high pass,ma bag si eu cu o intrebare:
Am phonic xp 3000,2 fx20 cu p18.Daca pun amplificatorul in bridge pe basi,limiterul si high pass-ul functioneaza corect ?

Da, si Da

Asociez aceasta intrebare cu amplificatoarele ecler XLA, cu crossover integrat,ce nu poate fi folosit in cazul bridge.

Asta pentru ca la XLA , crossoverul poate fi doar activ sau inactiv si este fix in sensul ca unul din canale va primi intotdeauna semnal de joase iar celalalt de medii si inalte.

Highpass si limmiter exista la XLA si functioneaza indiferent de modul de functionare al amplificatorului


Imi raspund singur la intrebare (dar astept o confirmare): Bridge face legatura legatura intre canale,de aceea crossoverul nu poate fi folosit.

Ceva de genul

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mie Feb 19, 2014 11:31 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
"is curios si eu, cat de mare e sala aia in care cantati voi de nu va ajunge atata adunatura de boxe?"fara suparare,cantati pentru elefanti sau oameni?hala industriala sau stadion?parerea mea personala:daca intr-o sala(restaurant,cort,nunta,botez,etc)nu poti comunica/vorbi cu vecinul care sta langa tine la masa, de la zgomotul formatiei,e o PROBLEMA...nu confundati concertul in aer liber cu o nunta,botez,orice tinut in sala,sa nu mai vorbim de calitate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România