The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 18, 2024 3:42 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mie Feb 19, 2014 1:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
n`ai cu cine Kisgyorgy Miklos
asa se canta manelele la noi


iti dau caz concret, sistem de sonorizare puternic, de brand, capabil de peste 130 dB canta "Taraful XXL"
la inceputul evenimentului, se canta muzica de umplu timpul...chestii de folclor, cum zice lumea, la un nivel de dB oarecare

vine unul din organizatorii evenimentului si zice ca-i muzica prea tare... dam mai incet


apoi dupa ora 3-4 cand incele cocalareala si manelareala si animaleala, ACELASI OM (organizatorul) vine si zice sa dam mai tare, si mai tare, si mai tare incat SPL-ul in sala ajunge la un nivel total deranjant si suparator, cu cel putin 20 dB mult fata de nivelul initial

ei bine... unde-i problema?

si se plange colegul de mai sus care are 100 de boxe ca nu-i ajunge si le da in claxon pana rupe suspensia la difuzoare?
Imagine


sariti fratilor cu banii, ori va face Mircea 4-6 bucati replici VL212 de va rupe capu, ori mereti la " colegu " Adi Colita sa va cumparati XA2, 3, 4, 5, Z si j din Q si dati in ele pana scuipa driverele prin tabla

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Dum Feb 23, 2014 2:37 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Epice ultimele comentarii :lol:

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Vin Feb 28, 2014 12:16 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 11:22 am
Mesaje: 41
Localitate: BUCURESTI
Buna seara,am rezolvat in cele din urma problema .am cumparat un behringer mdx4600 si am limitat semnalul ,acum totul functioneaza perfect.referitor la ceea ce spune Adi Lazar.are perfecta dreptate se canta atat de tare si fara rost si mai trist este ca cei care vor volum sunt cei din sala ,invitatii...asa se canta la manele ...
probabil ca volumul in exces cu bautura le da starea aia de drogati...nu stiu ce sa zic...ps:Basii sunt copiati dupa fx20 si sala are capacitate de cca 380pers.Va multumesc pentru sfaturi!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Sâm Mar 01, 2014 12:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Va rog sa nu interpretati tendentios afirmatiile mele, dar Ew suporta triplul puterii ( 1800 W ) fara probleme atata timp cat exista acolo un hi pass corespunzator si atata timp cat lipsesc distorsiunile . Parerea mea , cum a spus si Mircea , schimba-ti amplificatorul .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Dum Mar 02, 2014 12:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 11:22 am
Mesaje: 41
Localitate: BUCURESTI
Inca odata va multumesc pentru sfaturi... Am rezolvat problema cu un limiter behringer mdx-4600,acum intra semnalul curat si totul este ok,este a 2 a saptamana cand se canta si nu am mai avut probleme pot spune ca s a schimbat un pic si sunetul,in bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Lun Mar 03, 2014 11:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Daca cei care folosesc sistemul de sunet nu au stiut care ii sunt limitele ( utilizarea corecta a amplificatorului etc ) ma indoiesc ca au cunostintele necesare pentru a folosi compresorul de la Behringer , compresor ale carui functii sunt destinate altui scop .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mar Mar 04, 2014 9:34 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Chiar daca sunt in asentimentul unor anumiti useri , mie imi place la maxim acest amplificator , asa cum am mai scris pe forum , daca se accepta o mica " modificare " ...
Pacat ca acest proiect ( platforma Proline3600 ) nu este finalizat ... ii lipsesc cateva facilitati , cam obligatorii pentru standardele Europene .
China e China , nu se dezminte !
Low Cost , Entry Level , Big Shit :) .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Dum Mar 30, 2014 12:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Citat:
"is curios si eu, cat de mare e sala aia in care cantati voi de nu va ajunge atata adunatura de boxe?"fara suparare,cantati pentru elefanti sau oameni?hala industriala sau stadion?parerea mea personala:daca intr-o sala(restaurant,cort,nunta,botez,etc)nu poti comunica/vorbi cu vecinul care sta langa tine la masa, de la zgomotul formatiei,e o PROBLEMA...nu confundati concertul in aer liber cu o nunta,botez,orice tinut in sala,sa nu mai vorbim de calitate.


Acum doua saptamani, am mers la o discoteca din zona , fiind prezenta o formatie destul de cunoscuta din zona noastra! totul bine si frumos, intru in discoteca si imediat vad ditamai xa 2 + doua fbt maxx nu stiu exact ce model.Vine solistul , ia microfonul si da drumu la treaba. Au dat volumul si inaltele atat de tare incat pur si simplu nu puteai rezista! Presiunea dintre timpane mi se modificase atat de tare incat , la 5 metri de boxe imi pierdeam echilibrul jur! Distorsiuni la greu ...mixeru( dynacord mp 3) era rosu tot ...la ora 12 noaptea ..cand trebuia sa se incinga atmosfera ,toata lumea pleca! degeaba ai mii de wati daca iti bati joc de ei ... nu puteam nici macar sa vorbim unii cu ceilalti ..tipam la ureche si degeaba... Citez "power is nothing without control"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Dum Mar 30, 2014 1:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 11:22 am
Mesaje: 41
Localitate: BUCURESTI
Da sunt complet De acord cu tine , la fel canta toti au niste sisteme de sune (statii) bune si degeaba daca nu stiu sa le foloseasca din pacate.La noi la local a venit sorinel pustiu cu formatia lui sa vezi xa2 cu 4 topuri si 2 vl-uri212 si distorsiona ...Pacat de ele ca au putere (watt )incat nu ai nevoie sa ajungi la distorsiuni sa se auda bn(incorect totusi spus)ca nu are cum sa se auda bn o distorsiune dar ei asa cred ... (exact cum spui si tu nu te puteai intelege )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Dum Mar 30, 2014 1:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
De aceeasi problema m-am lovit si eu. Multora li s a inoculat ideea ca "putere mare " este egal cu " timpane sparte " .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Dum Mar 30, 2014 2:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Daca ar avea o voce buna ...va spun sigur ca ar face in asa fel incat sa se auda cat mai clar ...Printre putinele formatii din buzau al caror sunet este impecabil si pe care am avut deosebita placere sa o ascult este club 2000! Nu am nici o legatura cu ei ,nu am motiv sa ii laud ...doar ii respect si ii apreciez foarte mult. Au 2 RCF art 725 a si 2 jbl eon de 15", volumul la care canta oamenii astia este unul decent ,vocea se aude impecabil ,inaltele sunt bine proportionate ...intr-o singura propozitie "Sunetul este placut urechii" !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 1:39 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Fara sa vreau sa jignesc pe cineva:

Acum 30-35 ani, lautarii de pe atunci (tigani in proportie de peste 95%, din zona chiajna), cintau cu difuzoare romanesti de 12,5Va, cite 2 pe cutie, Imagine care era O LADA cu 2 difuzoare, fara filtre, fara nimic.

Si amplificate cu un amplificator de 25W cu ASZ-uri sau de 40-50W cu 2N3055.

Multe din statiile de atunci erau facute de unchi-miu si de mine (eram copil si imi placea sa lipesc), si faceam si un ban odata cu asta.

Pe urma s-a mai evoluat, cine investea, mai cumpara de pe la diversi BAROSANI, cite un difuzor Goodmans cu magnet ALNICO Imagine sau Celestion de chitara ce dese auzea foarte ok si pe voce dar mai putoros pe inalte Imagine .

Ala era "jmeker de jmeker", si vroia statie mai puternica, platea si 1500-2000 lei pe una de 70-80W, in care foloseam finali Tesla KD503.

Oamenii cintau frumos, stiau sa aprecieze puterea, nu veneau cu difuzoare arse sau finali strapunsi.

Oare de ce atunci ajungeau 25-50W sau 100W pentru o nunta sau ceva de gen?

Excluzind faptul ca acele difuzoare aveau spl mai bun decit cele de acum?

Pentru ca?

Ia sa vedem, care isi da cu parerea?

Acum lautarul, pardon MANELISTUL, daca nu are "cel mai bengos sistem", n-are valoare...

Deja nu se mai poarta un XA2 si niste VL-uri, trebuiesc cite 2 sau chiar 3 sisteme XA2 in paralel ca sa ii satisfaca...

Culmea, toate "la blana"...

N-am fost O DATA la un eveniment in care au cintat MANELISTI, sa nu ma sperii de calitatea ULTRASLABA a sunetului distorsionat peste limitele suportabilitatii, dar lor probabil ca distorsiunea le place la ureche, nu vocile pitigaiate sau infundate.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 1:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 11:22 am
Mesaje: 41
Localitate: BUCURESTI
DA ,leco are perfecta dreptate nu se simt bine daca nu distorsioneaza statia :D din pacate asta se intampla in vremurile noastre ,iar de vremurile trecute in primul rand ca nu existau manele se canta numai cu tarafuri ,multi dintre lautari tineau o nunta si la rece si tot era frumos ...daca cautati pe net o sa vedeti filmulete in care lautarii vechi nici acum nu canta pe xa-uri sau 100 de vl-uri canta pe 2 fbt-uri,2 rcf-uri cel mult doi subowooferi si canta placut si fara sa te deranjeze la ureche...
asta am vz pe youtube si mi-au povestit lautari mai batrani...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mie Apr 02, 2014 10:53 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Un link sau nume cu difuzoarele acelea renumite de vreo 30W rms de faceai disco in aer liber mai stie cineva?

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator proline3000 Tamp si difuzoare ew18hn
MesajScris: Mie Apr 02, 2014 11:08 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
te referi la boxele Club 2000?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România