The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:39 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 18, 2009 11:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Ian 28, 2009 8:53 pm
Mesaje: 147
Localitate: Brasov
un P7000S ar fi ideal

_________________
Directiva35 SoundSystem


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 18, 2009 3:46 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
flexomatic scrie:
da, ce se aude de ampurile alea Yamaha? :)


Care amplifuri Yamaha ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: gefge
MesajScris: Mie Feb 18, 2009 10:31 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
DNA scrie:
Eu nu cred că este vreo diferenţă între digei şi manelişti, din acest punct de vedere. Au aceleaşi concepţii despre sunet, lume şi viaţă, iar în materie de distorsiuni sunt o apă şi un pământ. Până nu simt un 10% nu se simt bine şi trăiesc cu impresia că nu au suficientă putere..


de ce crezi ca toti D.J.-ii sunt la fel...
adica chiar nu cred ca ma compar cu un manelist sau cu DJ-ii cu vu-metrele pe rosu... :roll: :lol:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 18, 2009 10:37 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
In cazul asta nu esti DJ.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 18, 2009 10:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
adica daca nu ai 10% THD nu esti DJ?
aha... am inteles :lol: :lol: :lol:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 18, 2009 10:46 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
DJ vine de la Distortion Jockey, deci...

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 18, 2009 11:00 pm 
Dj = distorsion jackass :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator class H - alimentare SMPS - Studiu de piata
MesajScris: Mie Feb 18, 2009 11:20 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
DNA scrie:
Avem un amplificator de putere Made în China, bine făcut, fiabil, cu garanţie de 2 ani, importat şi distribuit de subsemnatul.

Sursă în comutaţie, două spaţii rack, limiter, HPF, mufe Speakon Neutrik, protecţii la scurt, ventilaţie în funcţie de temperatură, ventilaţie separată pe sursă, etc.

Întrebarea 1:

Care ar fi puterea preferată pe 4 ohmi ?
( greutatea va fi între 10kg şi 12Kg )
2 x 400w
2 x 500w
2 x 600w
2 x 700w
2 x 800w
2 x 1000w

Întrebarea 2.

Preferaţi să lucraţi în 2 ohmi, fiind dispuşi să plătiţi 20% în plus, faţă de preţul pentru varianta de 4 ohm minim ? ?


Întrebarea 3.
Preferaţi un amplificator de putere cu sursă în comutaţie sau cu sursă liniară ( transformator ), dacă avem acceaşi putere, caracteristici, sunet şi la acelaşi preţ ?



se mai aude ceva?

un 2 x 2000 la 4 ohmi cand se aude? am ceva bani la ciorap si n-as vrea sa-i dau pe stifturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: gefge
MesajScris: Joi Feb 19, 2009 10:07 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
ICEMAN scrie:

de ce crezi ca toti D.J.-ii sunt la fel...
adica chiar nu cred ca ma compar cu un manelist sau cu DJ-ii cu vu-metrele pe rosu... :roll: :lol:


Nu susţin că absolut toţi djeii sunt o apă şi un pământ.
Afirmaţia era valabilă pentru contextul respectiv. Evident că sunt şi excepţii.
Din păcate, sau din nefericire, majoritatea face regula. Dacă toată lumea merge cu vumetrele până la ultimul led galben şi mai dă şi în roşu pe mixer, fie el şi DJM800, degeaba mai este unul care respectă punctul de 0dB.

În ultimii ani, observ că anormalitatea ia locul normalităţii.
Digeiala s-a transformat în pus muzică şi atât, consecinţa fiind intrarea în rândul aceste caste a unor antitalente tehnice.

Partea nasoală este aceea că oamenii normali trebuie să se dea după ei, în loc să fie invers. Eu am decis că nu mai am ce împărţi cu această castă din clipa când am fost la un Tiesto şi am văzut cum intră fest în roşu, cu toate că avea la cur un morman de boxe pentru monitorizare
( ochiometric - cam 4 -5Kw ).

Timp de două ore am suportat 10 - 20% distorsiuni, 5% provenind din mixerul digeiului. Chiar mă întrebam ce dracu caut eu pe acolo şi cine sunt acei păcălici de pe scenă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 19, 2009 6:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 02, 2006 8:51 am
Mesaje: 475
Localitate: Sibiu
Dan are dreptate, un om caruia nu ii place bautura in cantitati industriale si nu-i place sa dea muzica tare nu e dj, am multi ani de club si de intretinere in club si deja m-am resemnat, eu intretin multe locatii si castig bani frumosi pe seama prostiei dj-ilor, acum 10 ani era ceva sa fi dj, in ziua de astazi sa fi dj, e cum era pe vremea lui Eminescu sa scri poezii, si atunci si acum au fost si sunt persoane care au intradevar talent si sunt persoane care o fac doar de dragul de a se afirma, multi de dragul de a fi dj, pun si manele, iar la un moment dat se plictisesc si renunta, am avut si eu fantezia de a fi dj, dar mi-am dat seama la timp ca nu e pentru mine munca asta, si fac ce stiu eu mai bine sa fac, la muzica nu am renuntat, ascult muzica si 16 ore pe zi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 19, 2009 7:00 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
dj, ne-dj .... asta e alta poveste

DNA - ce se mai aude de amplificatoarele astea ??
un 2x2000 / 4 ohmi ? :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: gefge
MesajScris: Sâm Mar 28, 2009 12:39 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
DNA scrie:



Nu susţin că absolut toţi djeii sunt o apă şi un pământ.
Afirmaţia era valabilă pentru contextul respectiv. Evident că sunt şi excepţii.
Din păcate, sau din nefericire, majoritatea face regula. Dacă toată lumea merge cu vumetrele până la ultimul led galben şi mai dă şi în roşu pe mixer, fie el şi DJM800, degeaba mai este unul care respectă punctul de 0dB.

În ultimii ani, observ că anormalitatea ia locul normalităţii.
Digeiala s-a transformat în pus muzică şi atât, consecinţa fiind intrarea în rândul aceste caste a unor antitalente tehnice.

Partea nasoală este aceea că oamenii normali trebuie să se dea după ei, în loc să fie invers. Eu am decis că nu mai am ce împărţi cu această castă din clipa când am fost la un Tiesto şi am văzut cum intră fest în roşu, cu toate că avea la cur un morman de boxe pentru monitorizare
( ochiometric - cam 4 -5Kw ).

Timp de două ore am suportat 10 - 20% distorsiuni, 5% provenind din mixerul digeiului. Chiar mă întrebam ce dracu caut eu pe acolo şi cine sunt acei păcălici de pe scenă.


Bine spus!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 28, 2009 1:15 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
black_knight scrie:
dj, ne-dj .... asta e alta poveste

DNA - ce se mai aude de amplificatoarele astea ??
un 2x2000 / 4 ohmi ? :twisted:



2 x 2000w/4ohm în 14Kg.
De 12 luni în Romania.
Sursa este de 5Kw.
Clasă H.
Pe semnal continuu duce la 2 x 1900w rms ( 217V - 220Vca la priză )
Un canal singur duce 2100w.
Este încă în teste de anduranţă ( nu am chef să bag banii fără să fiu sigur că nu pică ceva în timp ).

Puterea nu este o problemă, în sine, dar la astfel de curenţi este bine ca totul să fie testat cum trebuie, cel puţin un an, pentru a simula comportamentul în timp şi a vedea dacă există vreo hibă ascunsă ce nu apare în primele luni de funcţionare. Pe partea de amplificare nu am stresuri. Sursa o omor eu, să văd dacă crapă. Până acum am doar o singură nemulţumire - ventilatoarele - două pe amplificare - unul pentru sursă. Trebuie să pun unele mai bune, pentru că cele actuale încep să facă un uşor zgomot după vreo câteva luni de mers ( este adevărat, circa 8 ore pe zi ). În principiu nu sunt deranjante, dar îmi stă mie pe creier ...

Poate din vară, dar nu promit nimic.
Problema este că devalorizarea leului faţă de dolar a cam mărit preţul.
Parcă nu îmi vine să mă arunc cu dolarul la peste 3 Ron, ca să fiu foarte sincer.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 28, 2009 5:49 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
daca tot ne imprumutam de la Fe.Me.I. ar trebui sa se calmeze cursurile euro/dolar.

eu unul chiar astept cu viu interes. am ceva E pusi deoparte dar parca nu i-as da pe proline3000 sau ... alte chestii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 28, 2009 12:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
DNA daca ar fi sa vinzi maine amplificatorul ala care il ai in teste (2x2000 la 4 ohmi), fara garantie, si fara grija ca daca explodeaza la client nu trebuie sa-i asiguri garantie .... la ce pret l-ai da ?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România