The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:48 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 28, 2006 6:19 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
luminile alea erau de la veioza, deci de la sistemul de iluminare al casei/apartamentului, iar acele varfuri tocami asta e faza, ca nu erau deloc distorsiuni...


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: dinamic
MesajScris: Lun Sep 25, 2006 9:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 19, 2006 12:27 am
Mesaje: 8
ca tot mam plictisit de facut atatea amplificatoare care toate au iesit numai niste infundaturi si nimic altceva,asta vazand nu numai la mine ci si la multi altii care se ocupa cu asa ceva,am facut rost de schema unui amplificator de 7000 de euro,nu spun firma ca sa nu apara tot felul de pareri nepotrivite,am realizat-o practic acum o saptamana si de atunci am convingerea ca toata muzica care am ascultat-o eu pana acuma nu are nici o legatura cu ce trebuia sa se auda de fapt,boxele nefiind cine stie ce,e vorba de doua boxe de podea Yamaha,numai spun nimica ...ce dinamica ce corpozitate acorda instrumentelor...si inca ceva nu reusesc sa dau mai tare de 7-8w din cauza ca la anumite pasaje muzicale ai ocazia sa te sperii de atata dinamica acum ai 0.001w si dupa aia 7-8 w va dati seama cam cata dinamica poate incapea...dar asta este....a si inca ceva am probat inainte o mie de statii din magazin cu preturi pana la 1000-1500 de euro si nimic...sorry :(

_________________
Hi End Definition Audio


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 25, 2006 9:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 9:34 am
Mesaje: 185
Localitate: Galati
silence am si eu o intrebare: de une stii tu ca erau 7-8w sau 0.001w sau tu ai urechea asa de buna de stii cati decibeli scoate o boxa si tot atunci iti dai seama cati wati da ampul... :roll:

P.S.: ai asculatat vreodata un amp cu lampi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 25, 2006 9:38 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Ne spui despre ce model e vb?


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 8:42 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 26, 2006 7:03 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 19, 2006 12:27 am
Mesaje: 8
E vorba de schema amplificatorului Accuphase P-7000 care costa mai exact 7.603de euro http://www.pricejapan.com/front/e_resul ... &in_maker= ,iar pentru Romania ajunge mai mult,dar nu asta conteaza...am probat de pe un cd player din 1987 Yamaha cdx-1100 natural sound, cd-uri originale cel mult copie de pe original ,dar suna cat de cat si melodiile care au fost mp3 dar ma dispera un singur lucru la mp3 si anume taierea inaltelor si mediile care sunt foarte crispate+lipsa detaliilor.de pe calculator nici nu incape vorba sa-l probez ca nu am ce sa vad mai ales sunetul ala tampit care provine de la dac-ul alimentat cu sursa in comutatie .
Pentru d-l Phantom: am probat un amplificator pe lampi care era facuta de firma si suna foarte bine nu zic ca nu dar aici este o chestie si anume:se stie ca amplificatoarele pe lampi canta muzica si de aceea marea provocare este sa faci un amplificator care sa cante la fel de bine dar pe tranzistori :D si am si eu o intrebare sa vad daca stiti: Cu cat trebuie sa maresc puterea,ma refer cand dai volum,ca presiunea in camera sa fie dubla?cu alte cuvinte daca am 1W la cati wati trebuie sa pun in plus ca presiunea sa fie dubla :?:
Oricum schema e foarte complexa dar si simpla in acelasi timp si cand spun asta e vorba de simetria schemei,ce e mai nasol ca piesele sunt foarte scumpe si la comanda care trebuie sa astepti...dar a iesit pana la urma

_________________
Hi End Definition Audio


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 26, 2006 8:37 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 9:34 am
Mesaje: 185
Localitate: Galati
"Cu cat trebuie sa maresc puterea,ma refer cand dai volum,ca presiunea in camera sa fie dubla?cu alte cuvinte daca am 1W la cati wati trebuie sa pun in plus ca presiunea sa fie dubla"

puterea trebuie dublata ptr ca presiunea sa cresca cu 3db, daca ai 1w trebuie sa bagi 2w ptr a creste cu 3db, dar chiar nu stiu cat trebuie sa dai din volum ca sa ai acei 2 sau 8 wati.... asta nu poti sa o stabilesti uitandu-te la potentiometru si zici aaa a la 10% deci acum ampul scote x wati.... dar tot nu mi-ai raspuns la intrebarea: de une stii tu ca erau 7-8w sau 0.001w?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 26, 2006 11:31 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 19, 2006 12:27 am
Mesaje: 8
puterea trebuie dublata ptr ca presiunea sa cresca cu 3db, daca ai 1w trebuie sa bagi 2w ptr a creste cu 3db, dar chiar nu stiu cat trebuie sa dai din volum ca sa ai acei 2 sau 8 wati.... asta nu poti sa o stabilesti uitandu-te la potentiometru si zici aaa a la 10% deci acum ampul scote x wati.... dar tot nu mi-ai raspuns la intrebarea: de une stii tu ca erau 7-8w sau 0.001w?[/quote]
Daca ar fi asa as fi cel mai fericit...si nu numai eu...daca ai 0.1w trebui sa dai la 1 w ca sa fie dublu ,daca ai 10 w tre sa bagi 100w si tot asa ....e greu de crezut dar asta e...am sa pun un tabel mai exact cu raportul db/w

_________________
Hi End Definition Audio


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 26, 2006 11:39 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 9:34 am
Mesaje: 185
Localitate: Galati
silece ma faci sa rad vreau sa vad si eu tabelul tau magic, sa facem o simulare dupa spusele tale... la sa zicem hp15s: sensibilitate 98db, putere 400w. Dupa tine la 10w o sa fie 101db la 100w 103db si apoi ca sa creasca la 106db... trebuie 1000w deci diful acela ar putea sa scoata mazim 107db... asta dupa spusele tale. Dar sa iti spun un mic secret diful acela scoate pe la putere maxima vreo 125db :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 26, 2006 6:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
silence:
Nu ai dreptate, faci confuzii de termeni.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 8:43 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 27, 2006 7:53 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 19, 2006 12:27 am
Mesaje: 8
Da intradevar asa e ,eu ma refream la presiunea din camera iar aici trebuie sa fie cu 10 dBW in plus ca sa se simta dublarea presiunii.

Putere presiune
amplificator sonora
(W) (dBW)
10 10
20 13
50 17
63 18
79 19
100 20
126 21
156 22
200 23
251 24
316 25
400 26......
1000 30
Asta e tabelul de unde reiese foarte clar ce am vrut eu sa spun .
Acum ca sa vedem exact presiunea sonora care ne ajunge la ureche,facem in felul urmator:
se scade 5 dB pe fiecare metru la care stai fata de boxa
De exemplu:
-sa zicem ca avem 2 boxe cat de cat acceptabile,care au 90dB/w/m si ascultam cam la 3 m distanta asta insemnad ca scadem deja 15dB...am ramas cu 75dB
si ca tot omul bagam in boxa 100w asta inseamna ca la cei 75dB mai adaugam 20dB insemnand ca ajungem la o presiune numai de 95dB........asa ca sorry... HI-FI inseamna cel putin 100dB presiune sonora :lol:
- si ca sa avem 100dB trebuie sa marim puterea peste 300w.asta daca am fost meseriasi si am luat boxe cu 90dB/w/m,dar sa calculati sa la o baxa cu 86dB/w/m sa vedeti acolo diferenta ca trebuie sa bagi 1000w ca sa ajungi la Hi-FI,din cauza asta trebuie sa avem grija ce boxe cumparam (sau facem) ca fiecare dB al acesteia conteaza enorm.
Si acum ce voiam eu sa spun mai exact diferenta de la 1W la 10w este la fel ca de la 10W la 100W si la fel ca de la 100W la 1000W.

_________________
Hi End Definition Audio


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Pro vs Hi-Fi vs Hi-End
MesajScris: Mie Sep 27, 2006 8:42 am 
Conectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Eu am rezolvat problema asta mai simplu....

Boxele mele au SPL: 103dB(fiecare incinta are 2xG1251)
Camera este 4x4 m(asa ca ar trebui scazut cam 10 dB, nu?)

103-10=93db
ampliful care il am are 2x300w(Phonic 1840)... asa ca mai adaugam ~25dB, dar sa excludem asta....
deci Hi-Fi va fi daca folosesc un amplif 2x5W(+7dB)- ca sa fie minim 100dB?
Corectati-ma daca am gresit cu ceva....
iar daca folosesc ampliful Phonic voi avea in camera ~118dB... :roll:
Pai atunci imi mai ramene sa mai fac o pereche si sa am presiunea sonora care face un avion Boening(121dB).... :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 27, 2006 10:14 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Daca hi-fi inseamna 100dB ramai fara urechi in scurt timp. :lol:


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 8:44 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 27, 2006 11:02 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 19, 2006 12:27 am
Mesaje: 8
Stai linistit ca nu ramai fara nici o ureche,trebuie sa ai si un amplificator pe masura nu e vorba de amplificatoare cum am mai vazut eu de1000w/8ohmi si la 4 se arde nici vorba de asa ceva,si pe deasupra mai are si ffffffoarte multe distorsiuni.
Eu personal am ascultat la un sistem hi-end care facea o presiune de lejer de peste 112dB si intradevar aveai impresia ca e sfarsitul lumii....asa tot sa asculti muzica,dar in acelasi timp era un sunet perfect care te "misca" .Normal ca daca ai o statie care la 100W moare de distorsiuni (ca sa nu zic altceva) e clar ca acei 100dB nu vor avea nici un efect pozitiv mai ales incantator asupra urechilor.
De exemplu am vazut si eu cele mai proaste difuzoare din viata mea:e vorba de niste tweetere de forma patrata,parca goarne sau ceva de genul se numesc, numai stiu exact,care cica ar avea SPL de 120db ,ce vreau eu sa spun este ca ai presiune dar aceasta presiune e formata numai din distorsiuni...si am inteles ca multi folosesc asa ceva(ma refer la goarne)
Acum intrebarea e de ce ai nevoie de asa presiune ?....CA SA AI O DINAMICA EXTREMA.
Am si eu intrebare daca nu are sa va deranjeze...Cu ce gen de muzica probati amplificatoarele?

_________________
Hi End Definition Audio


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 18, 2007 12:36 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 02, 2007 2:57 pm
Mesaje: 219
Localitate: Iasi
din cate stiu eu e ideala probarea unui amplificator in vederea stabilirii plajei dinamice cu muzica clasica ne "modernizata" intelegand prin asta compresari. acuma daca e sa revenim cu picioarele pe pamant din discutii caci teoretic ca dinamica dintr-un watt poti ajunge la 1000.... asta e teoria toata e teoria... in mod normal si un audiofil e extrem de deranjat in momentul in care este supus unor diferente atat de enorme in presiune sonora. hi-fi.... ce naiba.... pur si simplu implementeaza primarea FIDELITATII.... HIGH-FIDELITY presupune reproducerea cu acuratete cat mai apropiata de 100% a sunetului original... si acuma sa fim seriosi... nimeni nu va inregistra o melodie cu sa zicem o chitara in care la inceput sa atinga corzile si sa sopteasca versuri si pe la mijloc da dea cu chitara in microfon pentru ca va fi reprimata... urechea umana CERE compresie... la un nivel minim ce-i drept insa chiar si muzica clasica este compresata pentru a da doar senzatia de pianissimo sau forte. pe de alta parte PRO reprezinta tot reproducerea fidela a sunetului insa nu se urmareste asta ca prim factor... se urmareste numarul de decibeli rezultat cu distorsiuni minime... in orice fel de conditii... "marea" diferenta intre high fi si pro este scopul... la urma urmei nu exista scula pro sau high fidelity perfecta... daca e sa luam la acelasi pret doua amplificatoare din cele doua categorii vor apare diferente... de ce? pentru ca fiecare are regiunea lui (amplificatorul) de rentabilitate.... daca stai la apartament nu iti iei o putere de 2 * 3000W... (nu ca nu as vrea :lol: ) dar exista limite umane... pe de alta parte ca sa sonorizezi ceva nu cumperi 50 de hi-fi-uri cu cate 2 boxe fiecare cand poti lua o putere... care este si mai sigura din punct de vedere al rezistentei la conditii extreme cu o boxa care sa faca treaba. Fiecare categorie e alta mancare de peste. Sculele de studio sunt cred hi-fi -ul extrem si care imprumuta din protectiile si aspectul pro. nu o sa vrei o scula de studio cu beculete :wink: dar nici care sa fie proiectata pentru saturarea unor hamali de difuzoare.

Parerea mea....

_________________
Imagine life is worth it...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 08, 2008 9:37 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
Va salut, nu am citit chiar toate post-urile, dar mi s-a parut interesanta comparatia si studierea diferentelor dintre PA si HI-FI.
Parerea mea este ca un amplificator nu determina in tocmai daca o "statie" sau ansamblu "final+pre" este HI-FI sau nu, eu am mers pe ideea ca amplificatorul este o cutie chioara care trebuie sa aiba o caracteristica de baza si anume plaja de frecventa cat mai mare si atunci nu vad de ce un amplificator care are plaja de frecventa 10Hz-50KHz nu ar putea intra in normele HI-FI.
A 2 a idee ar fi pterea, nu cred ca ati auzit vre-un audiofil sa spuna ca e buna sau sa vorbesca despre statii peste 100-120W pentru ca, cu cat puterea este mai mare apar alte probleme, si asta nu numai din cauza finalilor ci si a difuzoarelor...care logic suportand putere mare, sunt rigide si deci la puteri nici nu prea sunt "miscate".
O alta treaba este clasa in care este construit amplificatorul, aici apare o diferenta, nu cred ca exista amplifuri in zona PA sa fie in clase de ganul A sau chiar AA.
Ca sa inchei si sa ajung unde vroiam sa ajung, eu cred ca o mare parte a vinei daca intra sau nu in zona HI-FI un amplif civilizat de 100-150W, o are PREAMPLIFICATORUL, si am studiat problema cu urechia evident..nu prea exista mixer care sa fie HI-FI. Parerea mea este sa incerci um amplificator din zona PA, dar inaintea lui sa ai un preamplificator nu mixer
Am vazut ca ati discutat despre audiofili, acestia pt a asculta muzica simfonica este evident ca au nevoie de plaja mare de frecventa de pe la 5Hz pana pe la 50KHz (parca) desi din teorie urechea omului se limiteaza la 18Hz (jos) si la 18KHz (sus) dar ideea e sa nu se limiteze ampliful.
Eu folosesc un amplif "industrial sa zic asa" gasiti topic pe filtre active cu numele "PREAMPLIFICATOR", pun si aici o poza din care se vede si pe ce boxe le folosesc. parerea mea ca in acest lant de comparatie facut o mare parte de vina o au si boxele care, cele din zona PA nu au fidelitate de HI-FI
Imagine

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România