The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:58 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 17, 2010 7:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 16, 2010 10:55 pm
Mesaje: 6
Si ca sa fiu mai credibil referitor la tehnologie, trageti o privire aici http://forum.speakerplans.com/printer_f ... ?TID=23787
sa vedeti ca toate ampurile folosesc acelasi principiu, diferenta facandu-se cel mai mult in partea de alimentare(sursa)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: amp.
MesajScris: Vin Sep 17, 2010 7:54 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
DACIA=BMW ?????????????????????????? :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 17, 2010 7:55 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
adrian28 scrie:
Cu toata ingineria voastra, nu v-ati dat seama ca nu mai exista un secret, in sec 21, ptr a proiecta si a face un amplif. Deja tehnologia sta la indemana oricui, a stat si la indemana mea acum multi ani pe la clubul de electronica unde faceam Vermone de 50 si 100 de VA. Intradevar diferenta o face calitatea componentelor, dar tinand cont ca,virgula, China produce cel mai ieftin si diversificat, nu-i de mirare sa gasim pe ampuri renumite (QSC, KME , crown, Yamaha,etc. ) Made in china, ba chiar componente de la sanyo si tot felul de chinezarii... Si sa nu uitam ca majoritatea producatorilor de scule bune au contracte cu chinezii. Eu am postat o parere desptre BMG dat fiind faptu ca omu a cerut aceasta parere si m-am gandit sa-i sar in ajutor fiind un utilizator de asa ceva de vreo 4 ani. Iar pr cei care aveti ceva cu Chinezariile nu va mai dati cu parerea daca nu ati avut ocazia sa folositi asa ceva si sa testati, omu o cerut clar o parere de la cine cunoaste acest produs.
Sper sa nu fi deranjat inaltimile.


e o chestie de rafinament care vad ca nu o intelegi. Tu poti sa faci diferenta intre un Crown 5000 vz si Lab Gruppen 10000q dupa ureche?
sau intre un . si bery ?
la prima varianta i-ti raspund dar la adoua mai greu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 17, 2010 8:16 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 16, 2010 10:55 pm
Mesaje: 6
Dickinson scrie:
adrian28 scrie:
Cu toata ingineria voastra, nu v-ati dat seama ca nu mai exista un secret, in sec 21, ptr a proiecta si a face un amplif. Deja tehnologia sta la indemana oricui, a stat si la indemana mea acum multi ani pe la clubul de electronica unde faceam Vermone de 50 si 100 de VA. Intradevar diferenta o face calitatea componentelor, dar tinand cont ca,virgula, China produce cel mai ieftin si diversificat, nu-i de mirare sa gasim pe ampuri renumite (QSC, KME , crown, Yamaha,etc. ) Made in china, ba chiar componente de la sanyo si tot felul de chinezarii... Si sa nu uitam ca majoritatea producatorilor de scule bune au contracte cu chinezii. Eu am postat o parere desptre BMG dat fiind faptu ca omu a cerut aceasta parere si m-am gandit sa-i sar in ajutor fiind un utilizator de asa ceva de vreo 4 ani. Iar pr cei care aveti ceva cu Chinezariile nu va mai dati cu parerea daca nu ati avut ocazia sa folositi asa ceva si sa testati, omu o cerut clar o parere de la cine cunoaste acest produs.
Sper sa nu fi deranjat inaltimile.


e o chestie de rafinament care vad ca nu o intelegi. Tu poti sa faci diferenta intre un Crown 5000 vz si Lab Gruppen 10000q dupa ureche?
sau intre un . si bery ?
la prima varianta i-ti raspund dar la adoua mai greu.


Pai atunci cum poti sa faci diferenta , sau poti sa-ti dai cu parerea despre un amp pe care nici macar nu l-ai vazut??? asa dupa ureche??? sau dupa ce ai visat noaptea?? eu vb din experienta ca am auzit si crown cum suna si dynacord si yamaha si qsc si bmg.... si probabil diferenta ar putea-o sesiza doar aparatele de masura despre care vb, dar nici intr-un caz urechea umana.... asa ca nu te mai repezi sa faci afirmatii de baiat de bucale..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amp.
MesajScris: Vin Sep 17, 2010 8:18 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 16, 2010 10:55 pm
Mesaje: 6
holter tony scrie:
DACIA=BMW ?????????????????????????? :roll:


odata ce toti nemtii isi cumpara "Dacia" s-ar putea sa fie mai buna decat BMW-ul... a ce zici?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 17, 2010 8:22 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
bine mai baiat de'' nustiu ce oras'' ai dreptate ! esti bun ce sa mai zicem,un adevarat barometru in sunet . bafta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 17, 2010 8:30 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 16, 2010 10:55 pm
Mesaje: 6
Mircea ai dat mass la useri sa-ti sara in ajutor, sa se certe cu mine pe aici ;))
Stii ce nu-mi place mie pe forumu asta, ca cei care se cred tot felul de moderatori si useri cu greutate isi impun parerea lor personala, si daca vine unu de asta ca mine, si nu cade pe felie cu ei, imediat il iau la figuri si ii da guest. Pai daca e forum , atunci nu mai sariti si aruncati cu pietroaie ca bolovanii si ascultati si parerea altora , ca doar asa mai invatati cate ceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 17, 2010 8:59 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Asculta aici, pentru ca nu am de gând sa ma repet.

1. Tu NU te tragi de şireturi cu mine, asta sa fie clar!
2. Te rog nu incerca sa-ti impui parerea peste cea proprie a userilor si a administratorilor. Iti respect parerea atata timp cat iti vezi de lungul nasului. Am sa presupun ca amplificatorul in discutie este primul tau amplificator si de aceea esti inca entuziasmat.
3. Te rog sa renunti la atitudinea asta de superioritate pentru ca ai sa zbori scurt si tu si clona ta care-ti tine isonul aici

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 17, 2010 12:20 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
adrian28 scrie:


asa ca nu te mai repezi sa faci afirmatii de baiat de bucale..


Urmatoarea exprimare de gen, si dispare threadul complet!

In sectiunea pe care o moderez EU, discutam fara figuri in exprimare sau luari la misto!

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AMPLIFICATOR BMG PM-400
MesajScris: Mie Ian 19, 2011 9:49 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 16, 2010 12:56 pm
Mesaje: 14
Localitate: Bucuresti
Am si eu un asemeneaa amplificator de vreo 3 ani si nu am avut nici o problema cu el si l-am folosit foarte intens, in bridge am ars un subwoofer de 700W si nu era la maxim. Si eu as vrea upgrade la pm-1200 dar e foarte greu ~ 30 kg si asta are 16 17kg. M-as orienta mai degraba la behringer pm4000 are 16 kg dar are si flitre si putere mai mare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AMPLIFICATOR BMG PM-400
MesajScris: Dum Ian 23, 2011 8:53 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Tocmai de asta ai ars difuzorul. E un amplificator foarte prost.Rau de tot ca nu intelegi ce e cu amplificatorul asta.In majoritatea cazurilor difuzorul se arde din distors.Poate ca acum userii care sustin niste tampenii se conving de calitatea unui amplif. Crezi ca behringer sare mult peste bmc?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AMPLIFICATOR BMG PM-400
MesajScris: Dum Ian 23, 2011 2:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
behringer are multe lacune,dar e mai sigur in exploatoare decat alte amplificatoare ieftine.In primul rand datorita clipului care merge ok.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AMPLIFICATOR BMG PM-400
MesajScris: Dum Ian 23, 2011 2:57 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Ianecica scrie:
Am si eu un asemeneaa amplificator de vreo 3 ani si nu am avut nici o problema cu el si l-am folosit foarte intens, in bridge am ars un subwoofer de 700W si nu era la maxim. Si eu as vrea upgrade la pm-1200 dar e foarte greu ~ 30 kg si asta are 16 17kg. M-as orienta mai degraba la behringer pm4000 are 16 kg dar are si flitre si putere mai mare.


Am observat ca pentru persoanele mai putin cunoscatoare in domeniu, faptul ca arzi un difuzor este un indicator de performanta pentru amplificator. Realitatea este exact pe dos.

De exemplu, eu nu am ars niciodata un difuzor din cauza puterii excesive (nu pun la socoteala driverele aici) si eu am obiceiul si posibilitatea sa alimentez boxe cu 2 - 3x puterea RMS declarata de producator pe durata unei nopti intregi.

Difuzoarele de ard in general din cauza distorsiunilor fie cele venite din fata de pe calea de semnal, playere mixer crossover etc ori provenite din amplificator (aparat de sudura chinezesc care intra in oscilatie sau nu are nici un sistem anticlip/limmiter)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AMPLIFICATOR BMG PM-400
MesajScris: Joi Feb 10, 2011 10:09 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
..in trecut producatorii "inginerii" , au recomandat puterea amplificatorului sa fie mai mic cu 25-30% , decat puterea sinusoidala a difuzorului :!: Why :?:
Acum invers..sa fie mai mare..(poate si cu 2 ori mai mare) eu tot nu inteleg! :lol:

_________________
Imagine


Ultima oară modificat de Milan Gheorghe pe Joi Feb 10, 2011 10:11 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AMPLIFICATOR BMG PM-400
MesajScris: Joi Feb 10, 2011 10:10 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
unde ai vazut scris asa ceva?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România