The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Mar 19, 2024 1:19 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Mie Ian 03, 2018 6:21 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
da, merge si il avem in stoc 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Vin Dec 21, 2018 1:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 21, 2018 12:46 pm
Mesaje: 49
Localitate: Madrid
salut baieti, va las asta, poate serveste la cineva.


Fişiere ataşate:
debitare.jpg
debitare.jpg [ 51.9 KiB | Vizualizat de 4175 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Sâm Ian 16, 2021 12:56 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Feb 04, 2015 11:18 am
Mesaje: 2
Salutare!

Am o incinta a acestui proiect, pentru 18ELF.

O pot echipa cu unul din difuzoarele de mai jos si sa se potriveasca ok? Si daca intervine ceva modificare a incintei?

B&C 18TBX100
Oberton 18XB1301
Oberton 18NXB1200

Acestea sunt difuzoarele in cauza.

Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Sâm Ian 16, 2021 7:02 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
Difuzoarele enumerate sunt compatibile
Le poti folosi direct , fara nici o modificare

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Lun Mai 02, 2022 5:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mai 04, 2019 10:10 pm
Mesaje: 10
Buna ziua,

Va rog frumos sa mă ajutați și pe mine cu cea mai buna varianta de difuzor pentru aceasta incinta (cea descrisa in prima pagina a acestui topic). Am construit-o exact in cotele descrise în proiect și am echipat-o cu un difuzor MAG M1861. Am doi sateliți &Roll FL 154 și suna prea slab pentru acești doi sateliți.

Vă mulțumesc frumos!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Lun Mai 02, 2022 7:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mai 04, 2019 10:10 pm
Mesaje: 10
Revin cu niste precizari. La mine acest sistem nu produce nici un leu, doar "linistea" creierilor mei in garaj.
Este compus din cei doi sateliti Eminence &Roll 600W pusi pe un Crown Macrotech 2400
Acest sub echipat cu MAG M1861 atacat cu o putere Inkel MA920 (in punte) taiata cu un crossover Phonic PCX 3000. Si impreuna legate la un mixer Yamaha MG82 cx.

Din lipsa basilor am preferat sa leg crossoverul pe iesirea de monitor a mixerului ca sa pot sa mai imping ceva basi in sateliti iar Crown-ul este legat direct din OUT-ul mixerului.

Am inchiriat o cabana la jumatatea lunii cu inca 10 familii si as vrea sa fac sonorizarea in restaurantul acesteia (undeva la 100 mp). De aceea va rog sa imi recomandati un alt difuzor care sa se comporte mai bine in aceasta incinta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Mar Mai 03, 2022 1:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:08 am
Mesaje: 35
adyo15 scrie:
Revin cu niste precizari. La mine acest sistem nu produce nici un leu, doar "linistea" creierilor mei in garaj.
Este compus din cei doi sateliti Eminence &Roll 600W pusi pe un Crown Macrotech 2400
Acest sub echipat cu MAG M1861 atacat cu o putere Inkel MA920 (in punte) taiata cu un crossover Phonic PCX 3000. Si impreuna legate la un mixer Yamaha MG82 cx.

Din lipsa basilor am preferat sa leg crossoverul pe iesirea de monitor a mixerului ca sa pot sa mai imping ceva basi in sateliti iar Crown-ul este legat direct din OUT-ul mixerului.

Am inchiriat o cabana la jumatatea lunii cu inca 10 familii si as vrea sa fac sonorizarea in restaurantul acesteia (undeva la 100 mp). De aceea va rog sa imi recomandati un alt difuzor care sa se comporte mai bine in aceasta incinta.


Daca sistemul nu produce nici un leu poate merita mai mult o optimizare.

Ai verificat daca cei doi sateliti si subwooferul au fost conectate cu polaritatea corecta, ma refer la toate conexiuile ?

Pentru a creste randamentul la frecvente joase in spatii inchise se poate pune boxa langa un perete (solid nu dintr-o placa de rigips), in colt obtii randamentul maxim.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Mar Mai 03, 2022 2:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mai 04, 2019 10:10 pm
Mesaje: 10
Salutare!

Polaritatea este ok pe sateliți, iar la subwoofer fiind conectat pe un amp bridged nu am putut verifica. Dar am incercat reverse polarity de pe cross-over și nu observ nici o îmbunătățire. Asta as vrea. Vreau sa fac un upgrade la difuzorul de pe bass in așa fel încât să poată lucra un singur sub cu cei doi sateliți.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Mar Mai 03, 2022 9:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mai 04, 2019 10:10 pm
Mesaje: 10
Inteleg eu bine sau difuzorul acesta: https://www.poweraudio.ro/Difuzor_Celestion_CF18VJD ar avea nevoie de o incinta mai mica si s-ar comporta bine in locul MAG-ului meu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Mie Mai 04, 2022 8:34 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:08 am
Mesaje: 35
adyo15 scrie:
Inteleg eu bine sau difuzorul acesta: https://www.poweraudio.ro/Difuzor_Celestion_CF18VJD ar avea nevoie de o incinta mai mica si s-ar comporta bine in locul MAG-ului meu?


Din simularile mele difuzorul si cutia pe care le ai au rezultate mai bune decat Celestion CF18VJD in aceasi cutie.
Ai mai putea sa obturezi doua gauri de la cutie si ai castiga vreo +2dB in zona unde percepi mai bine ca fiind bas si ai pierde vreo -5dB unde poate nu te intereseaza.

Ramane de vazut daca iti convine pretul unui difuzor mai performant cu peste +3dB sub 80hz sau iesi mai bine sa cumperi inca un difuzor ca cel pe care il ai si doua cutii axate pe eficienta maxima la frecentele care te intereseaza. Sa tii cont ca poate pt a scoate mai multi dB dintr-o singura cutie vei avea nevoie si de alt amplificator sau sa alegi bine rezistenta difuzorului.

E o insiruire de compromisuri la care doar tu le poti alege importanta daca esti constient de ele.

Daca vrei sa verifici cu urechea diferenta in faza dintre satelitii si subwoofer iti recomand sa folosesti pink noise cu banda limitata intre 200-50hz, altfel spus cu frecventa peste si sub cea a crossoverului. E mica probabilitatea sa nu auzi o diferenta.


Ultima oară modificat de Adi_T_ pe Mie Mai 04, 2022 2:36 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer BR cu FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL
MesajScris: Mie Mai 04, 2022 11:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mai 04, 2019 10:10 pm
Mesaje: 10
Mulțumesc mult de ajutor. O să încerc varianta cu obturarea a doua porturi care este cea mai ușor de făcut să vad cum se schimba treaba.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România