The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Mar 19, 2024 12:25 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18SW1P
MesajScris: Mar Oct 05, 2010 11:49 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Va prezint proiectul de subbass Planar Wave horn cu porturile la exterior. (Edit. 21Mar. 2020)
Initial , acest deign a fost recomandat a fi utilizat cu Selenium 18SW1P insa dupa aproape 17 ani de la momentul acela, pe piata au aparut difuzoare care sunt net ruperioare. Am trecut mai jos o lista de recomandari moderne:

Material folosit 18 mm. Recomandam sa nu va zgarciti la adeziv. Acesta este mult mai important decat suruburile. Lipsa adezivului la un design atat de brutal va duce rapid la dezmembrarea ansamblului.

Acest proiect este recomandat pentru sonorizari exterioare de mare putere.

Acest proiect nu este foarte pretentios in materie de difuzoare utilizate. Foarte multe modele de 18" pot fi utilizate in acest design

Unele dintre difuzoarele compatibile testate cu acest proiect sunt:
Oberton 18XB1301 - https://www.poweraudio.ro/difuzor_oberton_18XB1300?search=18xb (fara nici o modificare adusa proiectului)
Oberton 18NXB1200 - https://www.poweraudio.ro/difuzor_oberton_18NXB1200?search=18nxb (fara nici o modificare adusa proiectului)
Oberton 18XB1600 - https://www.poweraudio.ro/oberton_18xb1600?search=18xb1600 (fara nici o modificare adusa proiectului)
Fane Colossus 18XB - https://www.poweraudio.ro/difuzor_Fane_Colossus_18XB?search=18xb (cu mentiunea ca se vor scurta tuburile rezonatoare cu 11cm fata de proiectul initial)
Fane Colossus Prime 18XS - https://www.poweraudio.ro/difuzor_Fane_Colossus_PRIME_18XS?search=18xs (fara nici o modificare adusa proiectului)
Celestion CF1840H - 4ohmi - https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/difuzoare_celestion/celestion_cf1840h_4_ohms?filter=19 (fara nici o modificare adusa proiectului)
B&C 18SW100 - https://www.poweraudio.ro/difuzor_BCspeakers_18SW100?search=18sw (fara nici o modificare adusa proiectului)


Are doua mari avantaje .

1. Cele 4 rezonatoare radiaza in afara hornului si astfel poate cobori mai
jos
2. Sunetul este mai coerent ( raspuns tranzitoriu mai bun )


Proiectul este facut folosind ca punct de plecare un proiect dezvoltat de firma Dynacord , modelul F18PWH .
Este un proiect experimentat in mod practic si comparat cu cel original .

Nu este nevoie de "cuplare acustica a hornurilor" pentru a cobori in frecventa .

Firma Dynacord a proiectat acest tip de horn dar ( in opinia mea ) a facut o mica greseala .

Amplasarea rezonatorului in interiorul hornului a limitat o parte din basul produs de rezonator datorita limitarilor fizice si geometriei hornului .

Am experimentat acest model facind mai multe modificari .
Am comparat o boxa originala Dynacord ( cu difuzor EVX180 ) cu una facuta ca in aceasta schema .
Cu toate ca este mai mica , suna mai bine si coboara mai jos .

Singura difertenta in minus ( fata de boxa originala ) se simte la o distanta mai mare de 50 ~ 60 metri . Boxa originala proiecteaza mai bine sunetul la mare distanta pentru ca hornul este mai lung fata de acest proiect .
Oricum , proiectia mai buna esate valabila doar pentru frecventele din spectrul 80 ~ 160Hz .

Nu am fost interesat de o boxa exagerat de mare pentru ca F18PWH este foarte dificil de carat . Multa lume din show-biz s-a plins ca este criminal sa te plimbi prin tara cu 24 de F18 + 16 x F12 . Trebuie o echipa de 4 oameni ca sa le manevreze si ocupa foarte mult loc in camioane .

Ar mai fi si o alta problema .

Toata lumea stie ca F18PWH ( modelul original Dynacord ) suna destul de rau daca sunetul nu este procesat . Dynacord recomanda explicit acest lucru .

Care este problema ?
Studiind graficul , vedem ca F18PWH este foarte galagioasa intre 65Hz si 150Hz ( peste 100dB ) dar se comporta normal ( la fel ca orice alta boxa ) pe la 50Hz sau mai jos ( 97dB la 50Hz - masurat la 1w )
Acest fenomen se intimpla datorita faptului ca rezonatorul incearca sa produca bass in interiorul unui horn prea mic pentru a reda o astfel de frecventa .

Documentatie :
http://www.dynacord.de/pdf/58_9_download.pdf
http://www.kaufein.ch/images/products/5746.jpeg
http://www.dynacord.de/pdf/58_4_download.pdf

Acest model de incinta are un mare avantaj .
Produce un bass puternic intr-un volum rezonabil . Proiecteaza sunetul la distanta dar suna bine si aproape . Este buna si pentru discoteca dar si pentru sonorizari live .
un highpass la 35 Hz este absolut necesar pentru controlul cursei membranei
spor la munca :wink:


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Proiect original
1.gif
1.gif [ 52.8 KiB | Vizualizat de 50492 ori ]
Comentariu fişier: Ansamblu
2.jpg
2.jpg [ 117.19 KiB | Vizualizat de 50492 ori ]
Comentariu fişier: Detalii interioare
3.jpg
3.jpg [ 201.25 KiB | Vizualizat de 50492 ori ]
Comentariu fişier: Vedere frontala
4.jpg
4.jpg [ 98.28 KiB | Vizualizat de 50492 ori ]

_________________
Pump up the volume :D
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Lun Noi 29, 2010 6:10 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Material 18 mm.
Cutlist:


Fişiere ataşate:
placa difuzor.jpg
placa difuzor.jpg [ 86.5 KiB | Vizualizat de 50394 ori ]
capac+fund.jpg
capac+fund.jpg [ 91.97 KiB | Vizualizat de 50394 ori ]
laterala.jpg
laterala.jpg [ 79.12 KiB | Vizualizat de 50394 ori ]
placa spate.jpg
placa spate.jpg [ 70.97 KiB | Vizualizat de 50394 ori ]
placa port verticala.jpg
placa port verticala.jpg [ 67.08 KiB | Vizualizat de 50394 ori ]
placa port orizontala.jpg
placa port orizontala.jpg [ 79.3 KiB | Vizualizat de 50394 ori ]
ranforsare spate.jpg
ranforsare spate.jpg [ 66.12 KiB | Vizualizat de 50394 ori ]
ranforsare fata.jpg
ranforsare fata.jpg [ 62.57 KiB | Vizualizat de 50394 ori ]

_________________
Pump up the volume :D
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Sâm Ian 22, 2011 12:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 04, 2011 12:04 am
Mesaje: 8
Salut.Pentru Eminence Omega Pro-18C ce incinta din cele puse aici ar si buna?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Sâm Ian 22, 2011 5:38 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Ce volum scrie ca e recomandat in Pdf-ul difuzorului,si ce Fs are?

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Sâm Ian 22, 2011 6:01 pm 
Volumul ala recomandat in pdf s-ar respecta daca s-ar vorbi de bassreflex. Un planar din ce stiu are 100-110L interni in camera difuzorului. Si nu doar fs-ul conteaza daca ar merge bine un difuzor in incinta asta sau nu.
Ca fapt divers, din ce vad marea majoritate a difuzoarelor merg bine in planar. Foarte posibil sa mearga si acel eminence.
Anyway, fs-ul ar fi important doar ca sa se aleaga adancimea corecta a porturilor (acordajul). LE: Cred ca pentru asta ai intrebat de fs, mi-am dat seama dupa ce am postat


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Sâm Ian 22, 2011 7:55 pm 
andrei ionutz scrie:
Salut.Pentru Eminence Omega Pro-18C ce incinta din cele puse aici ar si buna?


personal folosesc Eminence Sigma 18 in incinta asta si merge beton, iar omega are cam aceeasi parametri cu Sigma, doar bobina e de 4 fata de 3. Eventual sa scurtezi putin porturile


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Sâm Ian 22, 2011 10:41 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Scuze :lol: , nu am vazut eu bine proiectul,am dat un scroll rapid in sus ,credeam ca e bassreflexul cu Selenium Sw2 p 4,de aceea am intrebat de volumul din pdf si Fs.

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Joi Ian 27, 2011 12:22 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 27, 2011 12:01 am
Mesaje: 3
imi poti spune ce modificari trebuiesc facute pentru RCF LF18N451 (LF18x400)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 8:49 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Dec 25, 2013 5:44 pm
Mesaje: 3
Imi poate da cineva un echivalent la selenium 18sw1p pentru acest proiect.Momentan folosesc Sigma Pro 18 rezultatele sunt bune dar vreau ceva mai bun


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 11:46 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
http://www.poweraudio.ro/difuzoare_prof ... ?filter=19

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Joi Sep 08, 2016 9:54 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 31, 2016 8:24 pm
Mesaje: 82
si eu folosesc eminence sigma 18 dar in incinta asta
oare am facut alegerea corecta?


Fişiere ataşate:
imgres.jpg
imgres.jpg [ 6.3 KiB | Vizualizat de 34155 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Joi Sep 08, 2016 10:12 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 31, 2016 8:24 pm
Mesaje: 82
as mai avea o mica nelamurire
daca ma poate ajuta cineva
am doua difuzoare eminence sigma 18 ca cele de jos
problema e ca unul are basul mai puternic si celalalt mai putin puternic de ce?e o diferenta intre ele la bas
cel cu bas mai putin nu loveste nu barie se aude clar dar e acea diferenta la bas
astept un raspuns va multumesc


Fişiere ataşate:
snc130225201054_274109.jpg
snc130225201054_274109.jpg [ 84.75 KiB | Vizualizat de 34153 ori ]
images.jpg
images.jpg [ 5.76 KiB | Vizualizat de 34153 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Joi Sep 08, 2016 10:57 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 09, 2016 11:38 pm
Mesaje: 144
Localitate: Hunedoara
catacata scrie:
as mai avea o mica nelamurire
daca ma poate ajuta cineva
am doua difuzoare eminence sigma 18 ca cele de jos
problema e ca unul are basul mai puternic si celalalt mai putin puternic de ce?e o diferenta intre ele la bas
cel cu bas mai putin nu loveste nu barie se aude clar dar e acea diferenta la bas
astept un raspuns va multumesc

Poza de jos e prea mica (nu vad ce model e). Oricum, daca sunt diferite iti dai seama ca vor suna diferit. Degeaba are fiecare 18" si acelasi numar de watti, pentru ca sunt mult mai multi parametrii in joc :)

_________________
"Quality reveals reality."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Joi Sep 08, 2016 11:05 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
Exista mai multe generatii de Sigma

Sunt acelasi difuzor in realitate. Probabil ai unul dintre ele partial ars

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subbass planar horn,port exterior cu Selenium 18
MesajScris: Joi Sep 08, 2016 11:24 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 31, 2016 8:24 pm
Mesaje: 82
NU CRED CA AR FI ARS ca nu scoate nici un zgomot se aude clar si la volum mic si la volum mare
probabil sunt editii diferite cred eu
as vrea un rasp daca am facut alegerea corecta ptr incinta
si daca ar fi nevoie sa ii pun vatelina
imi cer scuze ca am intrat peste acest topic


Fişiere ataşate:
images.jpg
images.jpg [ 5.8 KiB | Vizualizat de 34140 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România