The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Mar 19, 2024 10:05 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Mie Iul 05, 2017 12:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 21, 2017 1:06 am
Mesaje: 22
Localitate: Bacau
ramane totusi o micuta diferenta din cauza separatiei in plus (18mm) care ar trebui sa coboare fb cu vreo 0,01... :roll: in rest, am pus din nou metrul pe ea si ar corespunde 99 % cu mici modificari la intarituri. am sa o bag totusi pe bassbox dar o sa-mi ia vreo 100 de ani mai ales ca nu reusesc sa fac un update la baza de date si trebuie sa introduc datele manual.
multumesc, mi-ati luat o greutate de pe creier, e bine. :D

_________________
Multumesc!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Mie Iul 05, 2017 8:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 21, 2017 1:06 am
Mesaje: 22
Localitate: Bacau
nuuu, fac eu ceva gresit in bass box ori am parametrii gresiti la difuzoare, la x1 imi da grafice aproape identice la void v18, oberton 18xb1300 si la... mag m1880, ultimul e cel testat fizic pe x1 de mine prin 2004 si cu care am ajuns la concluzia ca era foarte nepotrivit.
o singura exceptie e la maxim acoustic power si aici e de fapt diferenta, cred...
"bajbai" bass box, winisd si alte cateva micute pe android de cateva zile incercand sa-mi raspund la intrebari ce am in cap de ceva timp si binenteles sa-mi pun o data incintele la punct.
.
rosu- oberton 18xb1300
albastru- void v18
galben- mag m1880


Fişiere ataşate:
Untitled tri.png
Untitled tri.png [ 9.58 KiB | Vizualizat de 5899 ori ]

_________________
Multumesc!
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Joi Iul 06, 2017 3:46 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
graficele e normal sa arate aproape identic la acele difuzoare.

Maximum Acoustic power nu e neaparat relevant pentru ca iau in calcul ca si limita absoluta : X-max-ul

daca stergi parametrul Xmax din parametrii ai sa vezi ca si maximum acoustic powerva arata bine.

posibil sa fi fost ceva in neregula la mag daca nu a mers cum trebuie. sa fi fost rebobinat sau alte probleme :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Vin Iul 07, 2017 4:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 21, 2017 1:06 am
Mesaje: 22
Localitate: Bacau
despre mag e posibil cu toate ca le cumparasem din magazinul muzica din capitala, am citit despre cum erau cumparate pe bucati de la fabrica si asamblate in alte parti, ma rog, nu e singura incinta la care nu ies simularile pe difuzorul asta in bass box, de ex. la o alta incinta imi zicea acordajul fb cu vreo 6 hz mai mult chiar si dupa modificari la porturi tot cam 6 Hz era diferenta intre real si simulare, inca nu inteleg de ce. diferentele ar trebui sa fie uriase in parametrii ca sa faca diferenta de la 33 la 39hz, zic eu. la alte incinte, de data asta pe mag m1534 eroarea e cam tot de 5-6hz. Lecturez "loudspeaker design cookbook" al lui V.Dickason, poate gasesc timp sa le si masor odata.
concluzia ar fi sa ma apuc sa mut niste difuzoare sa vad daca intradevar mag-urile sunt problema si eventual sa "ajustez" bugetul pentru difuzoare mai potrivite.
in cazul x1 m-am fixat oricum pe void v18 sau oberton 18xb1300, inca nu m-am hotarat, trag spre void caci dupa ce am citit laudele pe forumuri l-am si auzit in sfarsit cum suna in x1 iar cu oberton n-am vazut decat simulari dar ramane o optiune. o sa-mi ia ceva timp caci proiectele astea au ramas pe partea de hobby, doar sa-mi rezolve ceva semne de intrebare ce le am de pe vremea cand imi contruiam singur incintele si poate pentru satisfactia lucrului bine facut...
multumesc Mircea Bartic pentru ajutor si mizez pe ajutorul dumneavoastra in continuare!

_________________
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Vin Iul 07, 2017 10:14 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
Bassbox are tendinta sa subacordeze.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Sâm Iul 08, 2017 11:00 am 
Si Winisd subacordeaza.
Nici unul nu stie sa simuleze porturi langa pereti. De exemplu porturile pe colturi are tendinta se le subacordeze cu 10 hz mai jos.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Sâm Iul 08, 2017 3:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 21, 2017 1:06 am
Mesaje: 22
Localitate: Bacau
pai la mine e cam invers caci la simulari acordajul e mai mare decat cel real iar exemplele sunt 2 cazuri diferite, unul e sub de 18 cu port tip shelf langa perete iar celalalt e satelit de 15 cu 1,75 "trapezoidal" cu port tub rotund

_________________
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Dum Iul 09, 2017 11:45 am 
Cum ai masurat acordajul?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Dum Iul 09, 2017 10:05 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
cea mai simpla metoda de a masura acordajul este cu plot de impedanta

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Dum Iul 09, 2017 10:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 21, 2017 1:06 am
Mesaje: 22
Localitate: Bacau
mai simplu, e frecvența la care conul are cursa cea mai mică după cum arată și în graficele de la simulari. Bine, merge bănuiesc doar la reflex, în cazul bp 6 sunt două camere cu acordaje diferite plus că nu prea e acces la difuzor așa că metoda măsurării impedantei ar fi mai bună dar aici iți trebe scule, ingineri... :P

_________________
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer 18 inch bandpass ordin 6-X1
MesajScris: Joi Aug 02, 2018 10:15 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iul 05, 2018 8:40 am
Mesaje: 12
Buna ziua, cineva care cunoaste imi poate face si mie o simulare cu un Precision Pevices pd184?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România