The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:08 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: tweetere arse
MesajScris: Mar Aug 14, 2012 10:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 3:42 pm
Mesaje: 421
Localitate: Constanta
este vorba de modelul SAL dp35,au fost folosite necorespunzator
am cumparat 2 noi (acelasi model) si le-am inlocuit pe cele arse
pe viitor le voi pune protectii pe bec


Ultima oară modificat de Iacob Adrian pe Mie Aug 15, 2012 12:08 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: tweetere arse
MesajScris: Mar Aug 14, 2012 3:05 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Tweeter-ele SAL DP35 sunt o clona reusita a unui foarte celebru difuzor de inalte produs in epoca de aur a sonorizarilor ( adica pana in 1990 ) de catre Celestion , modelul HF50 ( RTT50 ) , un difuzor care a revolutionat orice aplicatie de mica / medie putere in 2 / 3 cai .
Acest model a ingenuchiat majoritatea driverelor de 1" din acea epoca ...
Nu uita ca Celestion a inventat difuzorul de inalte , in 1918 !
Din pacate nu va suna niciodata cum suna un Selenium , dar la cat de bani putini bani ai dat ...nu poti sa ai pretentii exagerate .
Ca protectie eficienta iti recomand un bec de far de Dacia 1300 modelul cu faza scurta si faza lunga ( 45W +50W ) si conectezi amandoua fazele in serie .
Adica becul va fi in serie cu echivalentul unui bec de 24V ...
Cand te duci la magazinul de piese auto sa cumperi becurile nu uita si sa iei cate un soclu cu fire pentru becuri si 2 papuci auto pentru conexiuni pentru fiecare bec....
Dar ai scapat pe veci de probleme .
Becul se leaga in serie cu difuzorul de inalte , la iesirea sectiunii de inalte a filtrului .

Atentie , difuzoarele in realitate au doar 20W RMS ( este foarte mult ) si trebuie taiate cu minim 12 dB / octava la 4500Hz sau 3000 Hz dar cu 18 dB / octava , iar in acest caz boxele vor suporta 400W RMS ( cu bec ) .
Evident ca va trebui ca si difuzorul de joase sa " inghita " onorabil aceasta putere...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tweetere arse
MesajScris: Dum Mar 06, 2016 9:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 3:42 pm
Mesaje: 421
Localitate: Constanta
Am patit-o din nou.Cu ambii sateliti.

De data asta nu s-au stricat doar tweeterele.Aceeasi moarte au avut-o si filtrele,midbasii.
Tweeterele sunt SAL dp35
Midbas paudio e 15 350n
"Filtrele" sunt cele din poza.

http://oi67.tinypic.com/34r9s.jpg

http://oi67.tinypic.com/2wexaw2.jpg

Ce se mai poate face ?
Difuzoarele pe 15" inca se aud,dar freaca ceva inauntru.Unul are urme de ars pe spider.
Mai au vreo rezolvare ? Bobinatul il exclud.
De kit se pune problema sau trebuie montat de cineva autorizat ?

Astept recomandari de difuzoare,drivere si filtre,poate si un amplificator ecler mai ieftin (2000 lei max).
Momentan am tamp 1050 care cand intra in clip baga distorsiuni maxime.Daca iau un dsp si folosesc functia limiter,mai am sanse sa ard satelitii ? Limiterul dsp-ului il pot folosi,seta pentru fiecare amplificator conectat la acesta ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tweetere arse
MesajScris: Mie Mar 16, 2016 12:17 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
din cate vad....si spui....problema in lantul tau acustic....esti tu.
Am avut pe mana t-amp 1050 si pot spune ca suna chiar decent.Pana vezi ledul rosu .....care ar trebui sa citesti in manual de ce e pus acolo si ce vrea el sa zica.
Daca tot vrei sa investesti intr-un dsp pentru limitare....investeste intr-un amplificator mai mare.
Cea mai buna limitare esti tu si urechea ta.Daca nu iti dai seama cand trebuie sa te opresti cu "DA-I BLANA"....Cand vei avea un limiter...tu ii vei da si mai tare ,si mai tare,si mai tare...pana cand va suna ca un porc.

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tweetere arse
MesajScris: Mie Mar 16, 2016 10:44 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 3:42 pm
Mesaje: 421
Localitate: Constanta
au fost inchiriate pe plaja la Mamaia,la butoane fiind un dj surdila.
La tamp ti s-a intamplat sa se aprinda ledul rosu la un canal,iar la celalalt sa ramana verde ? Primind acelasi semnal


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tweetere arse
MesajScris: Dum Apr 24, 2016 3:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
Iacob Adrian scrie:
au fost inchiriate pe plaja la Mamaia,la butoane fiind un dj surdila.
La tamp ti s-a intamplat sa se aprinda ledul rosu la un canal,iar la celalalt sa ramana verde ? Primind acelasi semnal
Am avut si eu tamp 1050 si pe 4 ohmi indica clip dar pe 8ohmi nu.Mie personal mia placut mai mult e800 decat 1050. Eu cred ca amplif si omu de la butoane a fost problema. Filtru ala numai pe inalte? Eu de exemplu am 2 sateliti cu beyma 8mi100+pht411 cu filtre facute dupa schema data de shambala si pot sa zic ca am facut cateva aniversari puse pe un canal de la xp3000 in clip usor si nu sa parlit nimic. Trimite difurile la mircea poate ti le face el si baga un driver 1" cu filtre bune si un amplificator decent .

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România