The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:12 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Sâm Ian 14, 2012 3:25 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
nu vreau sa ma laud(nici nu am cu ce :lol: )dar ma gandesc ca sunt unii care nu stiu cum se confectioneaza un filtru de la 0,sau poate sunt curiosi..
poate mai sunt topicuri de genul acesta.. dar cu atat mai bine,dau incepatorii mai repede de ele..
deci difuzoare Beyma 10g40 si driver SMC 8060,frecventa de taiere 3500hz 18db/octava Linkwitz-Riley,atenuare driver 9db,
am calculat filtru cu programe speciale pt asa ceva
asta

http://www.lautsprechershop.de/index_tools_en.htm
sau asta http://www.izatech.ro/Calculator%20filtre.htm



-am cautat suporturi pentru bobinat sarma


Imagine

-am cautat sarma de 1.6mm pentru bobinele de la woofer si de 0.9mm pentru bobinele de la driver(aveti mare grija cand cautati sarma sa luati in considerare si emailul de pe ea..de obicei 0.05mm)

Imagine

-am calculat numarul de spire si lungimea firului cu programul acesta

http://www.garajuluimike.ro/electrice/inductante.htm

si m.am apucat de bobinat :twisted:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

o poza cu toate bobinele...

Imagine

am facut o proba sa vad daca sunetul este ok si daca mai trebuie modificat ceva.. totul a fost bine,sunetul ok
Imagine

si asa ca m.am pus pe proiectat :lol: am folosit o bucata parchet mai marisoara pentru a nu sta vreo 3 ore sa ma chinui sa fac cablajul(cum am facut tura trecuta) a inghesui piesele pe placa.. si plus de asta cu cat bobinele sunt la o distanta mai mare intre ele cu atat mai bine,am facut si o mica protectie becuri in serie (24v 21w din cate imi aduc aminte) si am pus un condensator de 2,2uf in paralel cu ele, ca in caz de se ard becurile sa mai am inalte pe driver dar cu o atenuare foarte mare,la prinderea pieselor am folosit coliere din plastic, ca in caz de vreau sa mai modific ceva sa pot da piesele jos de pe placa fara chinuiala! si mai ales sa mai pot folosi piesele...daca foloseam prenandez era mai greu de facut acest lucru

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine



ok deci va doresc spor la lucru! sa mai postati si voi sa ne mai clatim si noi ochii .. astept critici.. ca omul din greseli invata :twisted:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Ultima oară modificat de tibuleac constantin pe Dum Ian 15, 2012 4:41 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Sâm Ian 14, 2012 8:25 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
Daca functioneaza la fel de bine pe cat arata, e bine!

P.S. Trebuia sa pui si tu parchet mahon - poate iesea panta HPF de 24db/oct :mrgreen:

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Sâm Ian 14, 2012 11:24 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
oare de ce ma asteptam sa comentezi tu putin :lol: e asa important aspectul? e doar un filtru frate.. cine imi desface mie satelitul sa se uite in el sa vada daca filtrul are design frumos sau nu :roll:
da da.. daca nu ai avut asa cv la magazin am fost la vecinul tau de peste drum si am cumparat :lol:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Sâm Ian 14, 2012 9:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
costi sa ai grija la rezistentele de 10w ca nu rezista prea mult, dai cu un max de 300w daca vrei sa le ai intregi (din propia experienta)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Sâm Ian 14, 2012 9:24 pm 
Carpen Andrei scrie:
costi sa ai grija la rezistentele de 10w ca nu rezista prea mult, dai cu un max de 300w daca vrei sa le ai intregi (din propia experienta)

sunt legate in serie = 40W :mrgreen:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Sâm Ian 14, 2012 9:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
sorry ,nici nu m-am uitat la cablaj, mi-a iesit in ochi rezistenta de 10w


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Lun Ian 16, 2012 6:47 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
gabriel alexandru scrie:
Daca functioneaza la fel de bine pe cat arata, e bine!

P.S. Trebuia sa pui si tu parchet mahon - poate iesea panta HPF de 24db/oct :mrgreen:


Ha ha ha :lol: :lol: :lol: daca taceai filosof ramaneai... nu de alta dar poate unii incepatori incep sa creada ca panta filtrului e data de parchet.

Nu stiu ce ai cu userul care a facut tutorialul dar tu numai asemenea comenturi sti sa faci ?
Ceva constructiv zici si tu ?

Cat despre tutorial... este ok pentru incepatori dar nu intotdeauna un filtru dupa un calcul clasic face treaba buna.
In fine sper ca ai inteles ce am vrut sa zic, uneori e necesara o perioada mai mare de auditii si modificari si calcule, eventual masuratori daca dotarea materiala permite, ca sa ajungi la rezultatul dorit, nu doar sa faci un calcul cu un program standard pe net !
Felicitari pentru tutorial !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Lun Ian 16, 2012 7:48 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
am mutat tutorialul aici deoarece are valoare pentru forum din punct de vedere al constructiei propriuzise.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Lun Ian 16, 2012 8:23 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
nu e chiar asa valoros.. oricum asta e o solutie de a rezolva problema pt cei care nu au bani si posibilitati si care nu prea se pricep la masuratori si simulari.. oricum eu sunt multumit de sunet,cine e din zona si vrea sa le auda ii astept cu mare drag :wink:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Lun Ian 16, 2012 8:58 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
tibuleac constantin scrie:
nu e chiar asa valoros.. oricum asta e o solutie de a rezolva problema pt cei care nu au bani si posibilitati si care nu prea se pricep la masuratori si simulari.. oricum eu sunt multumit de sunet,cine e din zona si vrea sa le auda ii astept cu mare drag :wink:

Pentru mine acest tutorial este foarte OK! Multumesc!

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Sâm Feb 08, 2020 10:59 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 11, 2020 4:28 pm
Mesaje: 5
Va salut!
Sunt boboc pe forum, as vrea ajutor pentru acest tutorial. Nu se deschide nici un linc, nu se deschide nici o poza..
Rog frumos indrumari pentru asta.
Eventual, daca exista si o sectiune dedicata incepatorilor in constructia boxelor de mici dimensiuni pentru auditii la bloc.
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Lun Feb 10, 2020 7:33 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Motanel05 scrie:
Va salut!
Sunt boboc pe forum, as vrea ajutor pentru acest tutorial. Nu se deschide nici un linc, nu se deschide nici o poza..
Rog frumos indrumari pentru asta.
Eventual, daca exista si o sectiune dedicata incepatorilor in constructia boxelor de mici dimensiuni pentru auditii la bloc.
Multumesc!

Salut Motanel,

Cu ce te putem ajuta? Pentru ce combinatie de difuzoare doresti filtru? In ce incinta sunt montate?

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Lun Feb 10, 2020 12:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 11, 2020 4:28 pm
Mesaje: 5
Va salut!
Din start va rog sa nu radeti de mine, sunt ultra-necunoscator in tainele audio.
Vreau sa-mi fac doua boxe mici pentru auditie muzica intr-o camera de bloc.
Amplificatorul este un Denon care scoate 100W 8 ohm pe canal.
Vreau sa fac doua boxe pe 3 cai, sistem saled.
Ca difuzoare am ales Eminance Beta-8 pentru bas, Visaton BG17 pentru medii si doua tweetere PNT PT-25, pe care scrie "Textile soft dome Tweeter" de 50W, 8 ohm.
Practic, aceste tweetere le am sigilate in cutia de fabrica de peste...30 ani!
De mai mult timp ma tot "documentez" si citesc despre boxe, cu ajutorul unui prieten amabil din Brasov am invatat cum sa-mi calculez volumul boxelor, cum sa le fac etc.
Toate bune si frumoase, dar, am ajuns la capitolul filtre, si aici m-am incurcat...Am vazut ca sunt in comert multe tipuri de filtre, dar, in urma citirii mai multor articole, am inteles ca este mai bine (si mai practic) sa le fac eu, sa le pot tatona pana obtin ce-mi place ca se aude...
Nu am pretentia sa fac cele mai sofisticate filtre, vreau doar ceva care sa faca sa sune bine difuzoarele...
Am citit ( si mai citesc!) aproape tot ce am gasit pe forum, dar am constatat ca marea majoritate sunt axati doar pe difuzoare si boxe mari, pentru sonorizari in aer liber, sau in sali mari.
Mi-ar place sa fie si o comunitate de amatori care sunt interesati doar de sonorizari "de casa", cu boxe de dimensiuni mici...
Revenind la filtre, m-am uitat la multe scheme, am cautat siteuri cu componentele necesare, dar, nu stiu ce sa aleg, ce sa fac..
Si o precizare: din pacate, am fost umanist, daca ma bagati in formule si calcule matematice, m-ati pierdut!...
Deci, daca se poate, va rog o indicatie ( foarte pretiosa!) pentru o schema anume, sau o schema anume pentru difuzoarele mele.
Se poate rezolva problema asta a mea?
Va multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Mar Feb 11, 2020 8:15 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Motanel05 scrie:
Va salut!
Din start va rog sa nu radeti de mine, sunt ultra-necunoscator in tainele audio.
Vreau sa-mi fac doua boxe mici pentru auditie muzica intr-o camera de bloc.
Amplificatorul este un Denon care scoate 100W 8 ohm pe canal.
Vreau sa fac doua boxe pe 3 cai, sistem saled.
Ca difuzoare am ales Eminance Beta-8 pentru bas, Visaton BG17 pentru medii si doua tweetere PNT PT-25, pe care scrie "Textile soft dome Tweeter" de 50W, 8 ohm.
Practic, aceste tweetere le am sigilate in cutia de fabrica de peste...30 ani!
De mai mult timp ma tot "documentez" si citesc despre boxe, cu ajutorul unui prieten amabil din Brasov am invatat cum sa-mi calculez volumul boxelor, cum sa le fac etc.
Toate bune si frumoase, dar, am ajuns la capitolul filtre, si aici m-am incurcat...Am vazut ca sunt in comert multe tipuri de filtre, dar, in urma citirii mai multor articole, am inteles ca este mai bine (si mai practic) sa le fac eu, sa le pot tatona pana obtin ce-mi place ca se aude...
Nu am pretentia sa fac cele mai sofisticate filtre, vreau doar ceva care sa faca sa sune bine difuzoarele...
Am citit ( si mai citesc!) aproape tot ce am gasit pe forum, dar am constatat ca marea majoritate sunt axati doar pe difuzoare si boxe mari, pentru sonorizari in aer liber, sau in sali mari.
Mi-ar place sa fie si o comunitate de amatori care sunt interesati doar de sonorizari "de casa", cu boxe de dimensiuni mici...
Revenind la filtre, m-am uitat la multe scheme, am cautat siteuri cu componentele necesare, dar, nu stiu ce sa aleg, ce sa fac..
Si o precizare: din pacate, am fost umanist, daca ma bagati in formule si calcule matematice, m-ati pierdut!...
Deci, daca se poate, va rog o indicatie ( foarte pretiosa!) pentru o schema anume, sau o schema anume pentru difuzoarele mele.
Se poate rezolva problema asta a mea?
Va multumesc anticipat!


Am studiat combinatia ta de difuzoare:

eminence Beta8 - are 95dB
Recommended Enclosure Volume: Sealed 5.7-9.9 liters / 0.2-0.35 cu.ft., Vented 8.5-19 liters / 0.3-0.67 cu.ft.
Performance optimized for midrange use between 400 Hz and 4kHz in multi-way systems. Also suitable for vocal P.A., keyboards, club systems, stage monitors, and bass guitar.
Se recomanda bass reflex(vented) pentru o eficienta mai buna, dar cu dublarea volumului cutiei.

Visaton BG17 - nu prea ii vad rostul, are doar 93db, cand eminence Beta 8 urca pana la 4KHz si are 95dB
https://www.visaton.de/sites/default/files/dd_product/bg17_8.pdf

PNT PT-25 - nu am gasit nimic despre acest difuzor, presupun ca este o inalta(tweeter) pe magnet. Are bobina de 25.4mm?
Daca doresti incinta inchisa, construieste o cutie cu volumul intern de 10litri(10.000cm3) - adica daca inmultesti inaltimea cu latimea si adancimea cutiei, masurat in centimetrii sa obtii valoarea de 10.000cm3. Forma nu conteaza pentru sunet, conteaza doar pentru aspect.
Exemplu de volum intern: 25cm latime x 40cm inaltime x10cm adancime =10.000cm3=10litri.
sau 25 latime x 35 inaltime x 11.5cm adancime = ~10Litri
Adancimea este un factor important, care nu trebuie sa scada sub 100mm deoarece adancimea difuzorului este 89mm. de asemnea modul de montare pe cutie conteaza - avataj clar daca il montezi aplicat pe exterior.
Nu uita de asemenea sa lasi o buza de 30mm- 3cm pe fata incintei, ca sa poti monta protectia sau sita.

In cazul in care doresti cutie trapezoidala, calculezi aria bazei trapezului{(=latura mica + latura mare)x inaltimea} si ulterior inmultesti cu inaltimea cutiei ca sa afli volumul cutiei.

Mergand pe 2 cai, vei avea nevoie de un filtru mult mai simplu, basul are o cadere naturala peste 4KHz, asadar nu necesita filtru, asadar ai nevoie de un filtru simplu doar pentru partea de inalte; eu as face un filtru de ordinul 3.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Mar Feb 11, 2020 11:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 11, 2020 4:28 pm
Mesaje: 5
Va salut!
In primul rand, multumesc pentru raspuns!
Despre difuzoarele alese de mine:
Eminence Beta-8 stiu din multe recenzii ca este bun si pentru bas, dar numai in incinta inchisa. In restul incintelor este bun pentru medii. L-am ales in mod special pentru a putea face o incinta cat mai mica posibil, volumul lui de doar 10 L ajutandu-ma in acest sens.
Si bineinteles, si pentru calitatile pe care le are.
Despre medii Visaton BG17, recunosc ca l-am ales doar dupa recenzii, multi laudandul pentru acest rol. Daca aveti o sugestie mai buna in comparatie cu el, va rog mult spuneti! Nu conteaza ca le am deja, la o adica vreau ceva cat mai bun! Astept parerea dmv.!
Despre tweetere, le-am cumparat prin 1991 si au stat uitate printr-un dulap pana acum. In cutia originala, sigilate!
In acest moment, pe tot netul NU am gasit absolut nici o pagina cu modelul respectiv, cu exceptia uneia singure:
https://picclick.com/New-PMT-1-Textile-Soft-Dome-Speaker-Tweeter-264396294607.html
Pe un forum strain se pomeneste de el ca fiind foarte bun ca inalte in sistem de 3 cai, dar atat...
Deci, subliniez ca vreau boxe inchise cu 3 cai, pentru auditii in camera de bloc.
La capitolul filtre, puteti va rog sa-mi sugerati ceva?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România