The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:19 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 01, 2005 9:14 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
Anonymous scrie:
slew rate 45v?eu stiam ca ca bipolari nu poti atinge un asemea slew rate maximm..20 25 v

Se poate si mult mai mult de 45V/uS :wink:

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 01, 2005 10:53 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Parca schema acea de la Motorola ( cu finali inseriati ) avea cam 150 ~ 200v/uS .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 02, 2005 12:34 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
care schema..si de ce putere...?

oricum 150 mi se pare dubios de mult..dar pana nu vad schema....

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 09, 2005 11:41 pm 
Zici ca daca ai cumpara din Ro piesele te-ar duce la mai mult de 600.000? Finalii originali se gasesc la Capodimonte, dupa cum se lauda ei chiar ar fi originali (la aprox 120.000 perechea). Restul de piese, nu cred ca gasesti chiar ce ai tu, dar gasesti rezistente 1% Metal, gasesti de putere si cu radiator de la Vishay, trimmer gasesti de la Vishay sau Piher, condensatori WIMA, SAMWHA (care au ceva produse interesante)...

Acu ce sa zic, da si tu o idee de unde iei piese, poate ca mai sunt si altii interesati, poate ca vor si altii sa-si faca un amplificator sa sune bine dar nu au de unde sa cumpere chiar toate piesele de calitate. Sau nu pot cumpara intotdeauna en-detail. Ca spre exemplu la Capodimonte unele lucruri trebuiesc luate la gramada (ex. condensatorii WIMA minim 20-25 bucati, pe la 100 si ceva de mii, si daca iti trebuie numai unu... ce faci? :D)

Sper sa nu par acid, chiar am vazut ca sunt piese bune si sunt chiar curios de unde le iei pentru ca de mult caut piese bune in Romania si am gasit doar la 2-3 firme care nu prea au parte de vanzare cu amanuntul :(


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 10, 2005 9:06 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
csl1131 scrie:
care schema..si de ce putere...?

oricum 150 mi se pare dubios de mult..dar pana nu vad schema....


Aceasta este aplicatia .
www.home.eunet.cz/rysanek/pdf/mot-amp2.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 11, 2005 1:08 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
Nu merge link-ul de mai sus :( l-am pus eu aici http://www.elprod.ro/diy/forum/mot-amp/mot-amp2.pdf
Si mai aveti la dispozitie si o aplicatie mai veche de la Motorola http://www.elprod.ro/diy/forum/mot-amp/mot-amp.pdf

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 11, 2005 12:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 10, 2005 5:29 pm
Mesaje: 8
Localitate: Oradea
Pot folosi acest kit(vers. 1) pt amplificarea unui sub cu hp-15w ? Mentionez ca nu cred sa am nevoie de mai mult de 120w intr-o camera de 4/4 deci imi ajunge unul. Amplificator complet cu acest kit nu faceti ? (is afon in electronica) :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 12, 2005 1:03 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
Poate fi folosit cu succes la un hp-15w daca nu doresti mai mult de 120W/4R.

Din nefericire nu facem decat Kit-uri, pentr al pune in functiune poti apela la un prieten electronisc, kit-ul este insotit de un prospect detaliat, dar si de schema electrica si de conectare.

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 12, 2005 1:17 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
BLK scrie:
Zici ca daca ai cumpara din Ro piesele te-ar duce la mai mult de 600.000? Finalii originali se gasesc la Capodimonte, dupa cum se lauda ei chiar ar fi originali (la aprox 120.000 perechea). Restul de piese, nu cred ca gasesti chiar ce ai tu, dar gasesti rezistente 1% Metal, gasesti de putere si cu radiator de la Vishay, trimmer gasesti de la Vishay sau Piher, condensatori WIMA, SAMWHA (care au ceva produse interesante)...
Eu ma refeream strict la acele componente, un capacitor de 100uF bipolar, speciale pentru audio, si de aceiasi firma, te poate costa la bucata peste 2,5 lei, un rezistor de putere dublu se poate duce lejer peste 3 lei, un rezistor metal 1% produs de Panasonic nu se compara la pret cu o chinezarie de pe piata, nu mai spun de rezistori metal de putere la 1W, care au pini preformati si cu un opritor pe terminale incat sa-i tina la distanta de placa, este evident ca la bucata ar face cam ul leu, daca adunam fiecare leutz ajungem la un pret mai mare de 56 lei cat este kit-ul in acest moment.

BLK scrie:
Acu ce sa zic, da si tu o idee de unde iei piese, poate ca mai sunt si altii interesati, poate ca vor si altii sa-si faca un amplificator sa sune bine dar nu au de unde sa cumpere chiar toate piesele de calitate. Sau nu pot cumpara intotdeauna en-detail. Ca spre exemplu la Capodimonte unele lucruri trebuiesc luate la gramada (ex. condensatorii WIMA minim 20-25 bucati, pe la 100 si ceva de mii, si daca iti trebuie numai unu... ce faci? :D)
Este evident ca aceste componente nu sunt cumparate de pe piata din RO, mai mult de 95% provin din comenzi externe, si mai evident este faptul ca nu sunt cumparate la bucata, altfel pretul kit-ului ar fi fost cel putin dublu.

BLK scrie:
Sper sa nu par acid, chiar am vazut ca sunt piese bune si sunt chiar curios de unde le iei pentru ca de mult caut piese bune in Romania si am gasit doar la 2-3 firme care nu prea au parte de vanzare cu amanuntul :(
Din Ianuarie veti gasi foarte multe componente de mare calitate pe site la mine, componentele vor fi destul de ieftine, voi incerca sa fac un raport pret/calitate cat mai bun .

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 12, 2005 5:50 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Ce spuneti ?
Daca ar fi sa faceti un kit dupa aplicatia de la Motorola ( varianta complexa ) cu piese de buna calitate , reglate bine si cu simt de raspundere , testate cel putin 8 ore la Pmax , cam la ce pret credeti ca ar iesi ?

Sa zicem ca ati avea asigurata vinzarea primelor 20 de bucati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 14, 2005 10:23 pm 
nu cumva piesele vin din dezmembrari de alte placi? nu de alta dar am mai avut o oferta de asa piese bune si cand le-am vazut m-am razgandit.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 14, 2005 10:33 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
Citat:
nu cumva piesele vin din dezmembrari de alte placi? nu de alta dar am mai avut o oferta de asa piese bune si cand le-am vazut m-am razgandit.


vai, da glumet mai esti... :D (cred ca glumesti,ca nu poti vorbii serios de asa ceva..daca asta crezi atunci e gravvvv)

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 14, 2005 11:10 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 5:43 pm
Mesaje: 708
Localitate: Oradea
Domnu Stoenica e un om serios....nu se joaca cu piese second-hand (recuperate de pe placi) toate piesele sunt noi!!!!!!!! uitate pe site www.elprod.ro si uitate la o poza cu un kit cu rezolutie mai mare sa vezi cum arata piesele!! SUnt anumite avantaje cand cumperi angro anumite lucruri, nu trebuie sa contestati pretul mic,ci sa va bucurati ca (virgula) kiturile au o calitate si un pret fara concurenta datorata acelor piese originale NOI cei drept....din cate am inteles niste rezistente (rog pe domnu Stoenica sa ma corecteze dak gresesc) nu sunt de cea mai buna calitate, dar si asta aminteles ca se incearca a se rezolva.. Sper ca te-am convis.

Hai Salut;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 14, 2005 11:46 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
se pare ca din nou ni se dovedeste ca romanii sunt f ingusti la minte...... :roll:

Daca e scump atunci e bun, daca e ieftin e prost.

ma bate gandul sa triplez toate preturile pe site , si apoi sa vezi cum vor sari romanii sa cumpere p-audio si selenium :lol:

DIYAUDIO, cred ca nu ar fi o idee rea sa mai bagi si tu acolo vreo 300% la pretul kiturilor, asa ii multumim pe toti :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 14, 2005 11:56 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
ar fii o idee ca sa se foloseasca resistente recuperate, si sa se creasca pretul. iar acest lucru ar fii justificat, pt ca o rezistenat care a fost deja lipita undeva iti da MULT MAI MULT de furca pana o bagi in gaura si o lipesti decat una nou, si deci lucrezi mult mai mult la ele, si -> manopera mai mare .preturi mai mari...

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România