The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:54 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 394 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 4:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
Prieteni, deci aici comparam un subwoofer de sub 100L, de 12", in valoare de 12 mil maxim, cu un subwoofer pe 18" ( dubla suprafata radianta ), Litraj minim 170L banuiesc, si sigur nu e pana in 12 mil bucata, ci mai mult ca sigur trece de 25 mil ( ceea ce inseamna Dublu ). Ia uite ca e dublu aproape in toate privintele( Litraj, Pret, Suprafata radianta ). Cu toate astea, nu suna de 2 ori mai tare, din contra, TH-ul suna cel putin la fel de bine. Nu ti se pare un targ bun ca de banii unui Arena spre ex, sa faci 2 basi, in acelas litraj, vei fi mult mai versatil, il poti cara de unul singur si la capitolul SPL nici nu mai vorbesc ce avantaj ai fata de banalul BR al DB-ului. Eu am comparat MTH30 cu difuzoare Hipower L12-8481 cu un DB Arena pe 15". Nici vorba sa se apropie de SPL-ul MTH-ului. Poate 2 bucati s-ar fi apropiat, dar efectiv nici 2 nu l-ar fi intrecut la SPL.
Cine zice ca firmele mai mari nu fac TH-uri ?
Danley Soundlabs e unul dintre cei care folosesc TH-uri pe bas.
Si Danley nu e chiar o firma oarecare.
http://www.danleysoundlabs.com/products ... ped-horns/

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 5:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:39 am
Mesaje: 53
Localitate: iasi
Eu stiu foarte bine ce poate MTH-ul, spl foarte mare la 60hz dupa care incepe sa coboare diminuand spl-ul. Atat eu cat si Cristi Nechiforiuc(sper sa nu se supere ca aduc vorba despre el) am facut acest test. Rezultatul a fost clar, DB arena, ori cu 200w ori cu 600 facea senzatii fata de mth care facea si el poc, poc. Sunt constient ca cu un bas cu hp18 merg de la egal la egal. Sunteti oricand invitati la un test,al meu este MTH-ul cu RCF LF12G301 si nu DB arena pe care il laud asa mult. Acu fiecare crede ce vrea, si sa nu v-aud cu comparatii gen hp18 cu DB arena. Clar MTH-ul bate un 18 low cost spre mediu dar nu mai mult. Noroc!


Ultima oară modificat de Alex Ursu pe Sâm Aug 11, 2012 7:16 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 5:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
eu contra astuia am testat.
http://www.dbtechnologies.com/index.php ... _amdbt_pi1[category]=87&tx_amdbt_pi1[product]=113&cHash=954106468de4ecb739a3325e69118047
Intr-un local din Zalau sunt 2 astfel de subwoofere. V A R Z A totala !
Nu isi merita deloc banii.
Nu am auzit ala PRO pe 18". Nu ma pot pronunta.
Abia acuma am vazut pretul DB-ului... 42 mil aprox.
Ohooo. Sa nu uitam ca trebuie comparat si din punctul asta de vedere. Eu de 42 mil imi fac lejer 4 TH-uri, fie ele MTH, fie ele THAM12 cu difuzoare serioase, dotate full. DPDV al pretului, ar incepe sa fie egala comparatia. Eh, dpdv al portabilitatii, SPL-ului, versatilitatii, clar castiga cele 4 TH-uri.
Eu m-am luat la tranta cu 2 CUBO12-uri cu difuzoare medium L12-8481 cu 2 basi Beyma 18P1000FE. Am mai zis-o... la SPL la zona peste 60hz am fost cel putin cot la cot cu ele. La extensie clar am pierdut, nu poti compara 2 basi 12" de 80L fiecare cu 2 basi de 18" de 200L fiecare.
In fine, fiecare isi face ce vrea.
Eu am acum 4 CUBO12. Am in plan sa fac 4 THAM12-uri cu Selenium 12WS600.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 6:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:39 am
Mesaje: 53
Localitate: iasi
Eu vreauun singur bas, cat mai strong, nu neaparat sa coboare mult, un 45hz cel mult. Bun, in urma simularilor si testelor facute de tine, Ionut in special am decis sa fac MTH. Nu aveam un amplificator bun si puternic asa ca am luat legatura cu un prieten.

Am luat JBL MPX300 si dai probe, in urma probelor DB arena suna a subwoofer care-ti creea senzatii, MTH-ul fiind si el cat se poate de prezent dar totusi slabut in comparatie cu Db-ul. Sa nu mai facem atata haz degeaba, nu fac reclama nimanui si asta e doar ce rezulta din uma testelor. Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 7:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
Nu contest testul tau.
Interesant faptul ca ai zis ca incepe sa pice dupa 60hz.... Eu am simtit contrariul.. dupa 60 incepe sa iasa la iveala totul....
Pe la 90hz e deja lux...

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 7:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:39 am
Mesaje: 53
Localitate: iasi
De la 60hz in jos ma refeream, oricum dupa 90 hz suna huruit. Dar intre 50si 90hz face treaba buna. Succes!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 8:40 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
Atasez cele zise de tine :
Alex Ursu scrie:
Eu stiu foarte bine ce poate MTH-ul, spl foarte mare la 60hz dupa care incepe sa coboare diminuand spl-ul.

De aia am crezut ca ai zis ca peste 60hz pica...
Ai avut posibilitatea sa pui un HPF pe la 60hz cu but 24 si sa le testezi asa unul langa altul ? Sa te joci cu Pan-ul ( Balansul ) si sa faci left-right, la fel dat putere in ambii basi. Ai un generator de frecvente ? Ai testat asa din 10 in 10hz sa zicem ? E normal sa coboare mai jos cel de 18", dar nu stiuc e sa zic despre zona de 60hz+ pana la 90-100hz.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 9:12 pm 
Fechete Ionut scrie:
Nu pot sa dau Quote... nu stiu de ce, dar atasez asa cele zise de tine :
"Eu stiu foarte bine ce poate MTH-ul, spl foarte mare la 60hz dupa care incepe sa coboare diminuand spl-ul."
De aia am crezut ca ai zis ca peste 60hz pica...
Ai avut posibilitatea sa pui un HPF pe la 60hz cu but 24 si sa le testezi asa unul langa altul ? Sa te joci cu Pan-ul ( Balansul ) si sa faci left-right, la fel dat putere in ambii basi. Ai un generator de frecvente ? Ai testat asa din 10 in 10hz sa zicem ? E normal sa coboare mai jos cel de 18", dar nu stiuc e sa zic despre zona de 60hz+ pana la 90-100hz.

el are si difuzorul bulit, de istetz ce e :lol: :lol: :lol:
viewtopic.php?f=59&t=15702
si mai pune si mocheta intre difuzor si panoul de prindere, o alta idee brilianta :lol: :lol: :lol:
Si eu am fost foarte dezamagit de proiect la prima proba, atunci am pus doar filtru lowpass la 100 Hz, a sunat groaznic, imi venea sa-i dau foc, dar, cand l-am procesat putin (highpass BT la 40 Hz/24dB/octava, +3dB la 45 Hz si low pass LR la 80Hz/24dB/octava) s-a schimbat situatia mult in bine, acum frate suna, tremura tot in jur, iar la 1000W/incinta fac senzatie basuletii astia


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 10:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:39 am
Mesaje: 53
Localitate: iasi
Istet sau nu, amplificatorul avea ceva, baga distorsiuni aiurea si arunca membrana aiurea din cauza s-a rupt spideru,dar s-a putut lipi fara nici o problema. Nu era de la high pass ca pusesem chiar si la 60hz si tot nu era ok, acum pe JBL a mers bine cu hp la 30hz si low pass la 90hz. Crezi ca-i mare procesare ce ai facut tu pe langa ce-am setat eu? doar +3db la 45 hz? High passul la 30 hz din JBL nu-l deranja deloc, cursa e sub control. Zici ca e o idee rea sa etansezi difuzorul cu un cerc de mocheta? de ce?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm 
Alex Ursu scrie:
Istet sau nu, amplificatorul avea ceva, baga distorsiuni aiurea si arunca membrana aiurea din cauza s-a rupt spideru,dar s-a putut lipi fara nici o problema. Nu era de la high pass ca pusesem chiar si la 60hz si tot nu era ok, acum pe JBL a mers bine cu hp la 30hz si low pass la 90hz. Crezi ca-i mare procesare ce ai facut tu pe langa ce-am setat eu? doar +3db la 45 hz? High passul la 30 hz din JBL nu-l deranja deloc, cursa e sub control. Zici ca e o idee rea sa etansezi difuzorul cu un cerc de mocheta? de ce?

pentru ca nu etanseaza perfect, trebuia sa nu pui mocheta aceea, mult mai bine calca garnitura difuzorului


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 11:37 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Va ofer cateva idei despre cum trebuie facuta procesarea la un subwoofer care are eficienta marita ( si nedorita ) in zona superioara a spectrului de joase .
Proiectele sunt bestiale dar prea mari pentru scopul propus ( subwoofer compact ) , iar daca cineva ar reusi asa ceva cu 2x12" ...ar castiga la Loto .
Nu cred ca este cazul sa incercam sa facem vreo comparatie cu TH12 ...ar fi absurd .


Fişiere ataşate:
18Sound 2x21 Manifolded.pdf [2.44 MiB]
Descărcat de 498 ori
18Sound 2x18 Manifolded.pdf [2.21 MiB]
Descărcat de 489 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 11:50 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
@Alex Ursu
Nu ma intereseaza faptul ca doresti sau nu sa-ti vinzi " investitia " in viitor si sa dai UP dupa UP aici : viewforum.php?f=19 , pur si simplu mi-am exprimat parerea aici : viewtopic.php?p=144043#p144043
Altii s-au exprimat mai diplomatic , dar trebuie sa retii faptul ca legile fizicii nu pot fi incalcate , mai ales de o firma cu specific Low Cost a grupului RCF care face cercetari de piata pentru a nu compromite numele RCF cu proiecte ratate ( ca in cazul unor modele din seria ART seria 7 , 4PRO etc ) , asa cum este cazul subwoofer-elor in cauza .
Adica dB technology...
Ei vand iluzii deoarece boxe cu SPL mare , dimensiuni mici , usoare , ieftine si perfect lineare de la 10 Hz cu difuzoare fabricate pe planeta Terra si diametrul de 18" nu se pot construi .
Boxele alea sunt de ras , exista alternative mult mai eficiente la preturi echivalente .
Trebuie sa pricepi ca in industria de profil exista o oarecare inertie tehnologica , nu pot schimba totul peste noapte .
Cu siguranta in viitor subwooferele vor fi doar Tapped Hornuri si Hornuri pentru aer liber , eventual pentru sonorizari in interior Band Pass-uri sau hibride intre Hornuri si Band Pass .
Faptul ca tu nu poti percepe asta nu schimba viitorul .
Cat despre priceperea ta in constructia boxelor...daca la un proiect cu wn15 si bmd450 cu multe variabile pot intelege ca nu a iesit perfect , nu prea mai este nimic de comentat cu privire la TH care rupe " RCF"uri ...procesat " la sange " cu cel mai chior crossover de la Behringer...
Pai de aia nu accepti TH , pentru ca tie nu ti-a reusit .
Asta nu inseamna ca TH sunt proaste !

Pastreaza doar pentru tine parerile depre moderatori .
Conform regulamentului , in acest spatiu virtual noi discutam doar despre concepte si idei , nu combatem persoane ci ideile doar daca este cazul si pentru asta folosim argumente tehnice pe cat posibil mai clare .
Te rog sa revezi regulamentul , nimeni nu are nimic cu tine !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Dum Aug 12, 2012 12:07 am 
P Victor / hpavictor scrie:
Va ofer cateva idei despre cum trebuie facuta procesarea la un subwoofer care are eficienta marita ( si nedorita ) in zona superioara a spectrului de joase .
Proiectele sunt bestiale dar prea mari , iar daca cineva ar reusi asa ceva cu 2x12" ...ar castiga la Loto .
Nu cred ca este cazul sa incercam sa facem vreo comparatie cu TH12 ...ar fi absurd .

band pass-urile suna foarte foarte fain (am X1 cu SD18EL), insa nu-mi place ca au group delay-ul foarte mare, practic nu pot fi folositi cu formatii pe muzica live


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Dum Aug 12, 2012 12:17 am 
victor, uite, mai de graba as incerca asa ceva
http://www.danleysoundlabs.com/products ... ns/th-412/
si mai radeau astia cu cateva topicuri in spate cand am spus ca 4 x tapped horn = 142 dB, abia acum am vazut si eu. Sunt multe proiecte super pe site-ul ala. Interesant e si "Portofolio" in BUTLER UNIVERSITY BULLDOGS unde se folosesc mini TH-urile.
Si cea mai tare zicala: Listen to any one of the Danley Tapped Horn family of subwoofers. It will change the way you think about subwoofers.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Dum Aug 12, 2012 12:26 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Band Pass-urile in conceptia mea sunt doar pentru zona de infra , pentru restul spectrului trebuie hornuri , sau TH .
Adica spectrul de frecvente joase sa fie redat cu doua cai specializate : Infra bass si Upper bass .
Abia atunci poti avea si extensie dar si kick , dozabile in orice proportie este necesara .
Dezavantajul dpdv material este evident : boxe multe , procesare , amplificatoare si cabluri , toate foarte scumpe .
Dar calitatea redarii ar fi perfect corespunzatoare .
Se poate accepta la aplicatii fixe , in interior , unde conteaza foarte mult calitatea redarii , cum ar fi cluburi , discoteci de lux .

Band Pass-urile pot fi folosite cu succes deplin doar ca un canal auxiliar , pentru completarea redarii deficitare in partea de joase ( intre 40 Hz si maxim 70 Hz ) la un sistem full range adevarat ( spre exemplu in completare la un 2x12" BR + 2" sau 2x15" BR + 2" , desigur este evident pot exista si alte combinatii utile ).
Asa procedeaza Nexo , care au ceva experienta si renume...iar solutia lor ( adica Band Pass-ul reda pana in 70 Hz ) este OK si pe muzica Live .
Despre muzica Playback nu mai discutam , totul este la superlativ !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 394 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România