The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:32 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 10, 2007 4:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 10, 2006 5:21 pm
Mesaje: 111
Localitate: ZALAU
poti sa pui o schema cu amplifu modificat si o schema de cablaj?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 10, 2007 5:31 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 10, 2006 5:21 pm
Mesaje: 111
Localitate: ZALAU
poti pune si schema de cablaj si schema electrica cum ai modificato :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 11, 2007 1:44 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 05, 2006 11:55 am
Mesaje: 189
Localitate: BN / CJ
arata super bine si amplifu si cutiile la boxe.
PRo PRo. :wink:
Spor la munca in continuare!

_________________
Let The Music Take You There


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 12, 2007 9:50 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 08, 2007 5:20 pm
Mesaje: 86
Localitate: Bucuresti
am si condensatoare pe fiecare final in parte de 680uF la 200V deci 24 de condensatoare pe fiecare modul de amplificare, caci sunt doua la fel, superdioda e pusa exact intre finali, iar despre modificari majore nu se pune problema doar am stabilizat schema un pik mai bine sa nu mai fuga tensiunea odata cu temperatura iar superdioda este acum un BD139 bine ales k factor de amplificare... in rest este acelasi AV800 pe care banuiesc k il cunosteti deja cu totii pe forumu asta, partea prefinala nu mai exista pt k era relativ instabila, in schema electronica "Veche" acest amplif era facut numai cu bipolare si in varianta pe care o stiti cu totii sunt inlocuite tranzistoarele prefinale, finale si superdioda cu mos-fet-uri. tensiunea de alimentare o puteti creste cu modificarea condesatoarelor de filtraj la o valoare mai mare pe la 160V,200V si acest modul il puteti alimenta cu maximum de tensiune de +-120V asta fara a pune in punte modulele de amplificare caci acolo este alta mancare de peste si nu ma apuc sa va axplic pt k deja ma dor degetele de scris...loool :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 12, 2007 10:01 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 08, 2007 5:20 pm
Mesaje: 86
Localitate: Bucuresti
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 12, 2007 10:06 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 08, 2007 5:20 pm
Mesaje: 86
Localitate: Bucuresti
astea sunt alte amplificatoare de 7+7 finali dar am pus pozele cu ele k sa vedeti cum am pus condesatoarele si pe alea de la 12+12 ca nu le mai gasesc ;))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 12, 2007 10:46 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 1:25 am
Mesaje: 414
Localitate: Iashington
mie imi place cum a scris LOUD ! pe ele :twisted: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 12, 2007 11:31 am 
sincer, mie mi se pare ca astea sunt cele mai sexy kituri diy pe care le-am vazut pana acuma :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 12, 2007 2:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
SPL scrie:
partea prefinala nu mai exista pt k era relativ instabila,
.......................
tensiunea de alimentare o puteti creste cu modificarea condesatoarelor de filtraj la o valoare mai mare pe la 160V,200V si acest modul il puteti alimenta cu maximum de tensiune de +-120V


Ai lasat cele 12 perehi conduse doare de etajul de amplificare? :shock:


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 08, 2009 9:41 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 13, 2007 9:53 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 08, 2007 5:20 pm
Mesaje: 86
Localitate: Bucuresti
stii tu ce stii si nu te contrazic dar asa cum am mai spus acest modul alimentat la +-115V nu merge pus in punte caci acolo tranz finale depasesc SOA lejer, adevarat finalii sunt irfp240/9240. Am dat tensiune din variac pana la +-160 cu semnal de intrare mic. La tensiune asta SOA este depasit cu mult dar la +-115 crede-ma k merge perfect statia de un an in impedantza de 3 ohmi pe canal cu 2 C18600LF si niciodata nu am avut probleme cu ea. arde driverele si mediile daca nu esti atent intr-o clipa...loool. am mai zis in ce consta modificarea facuta si ma repet.
tranzistoarele prefinale nu mai exista in schema, supedioda nu mai este irf610 acum este un BD139 pt k mos-ul fugea prea rau cu temperatura iar tranz bipolare sunt mai bune pe superdiode ;) in configuratia asta nu am mai avut probleme cu temperatura vs. curent de mers in gol cum aveam inainte cu schema de baza care am mai spus initial a fost conceputa sa mearga numai cu bipolare peste tot in locul mos-ilor de astazi....asa k learn back;) bafta baietzii!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 13, 2007 11:18 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
exista o explicatie de ce merge la 115 si de ce a rezistat la 160V semnal mic.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 08, 2009 9:41 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 14, 2007 10:29 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 08, 2007 5:20 pm
Mesaje: 86
Localitate: Bucuresti
abuzez de el k vreau tare si clar dar daca gaseam pe piata mosi si cu canal p de puere mare si care sa tina si tensiune mare crede-ma k faceam un amplif la +-200V dar cum nu exista trebuiesc abordate alte scheme si eu nu vreau sa renunt la asta.superdioda este pusa exact intre finali dar stim cu totii f bine k nu toate tranz au acelasi beta asa k tatonam mai multe tranz pana merge totul ok;) bafta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 14, 2007 12:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
nu e chiar tot una intre finali sau calare pe un final.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 08, 2009 9:43 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 14, 2007 2:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 08, 2007 5:20 pm
Mesaje: 86
Localitate: Bucuresti
Sa stii k ma gandeam intr-una din zile sa inseriez finalii sa pun cate 20si 20 pe fiecare ramura de alimentare si sa-i dau +-200v dar pe urma trebuia sa modific partea de atac destul de mult si m-am gandit la ce pret astronomic o sa ajung si am renuntat...oricum nu prea ai ce face cu o tensiune de alimentare asa de mare pt k fie vorba intre noi nu prea tine nici un difuzor atata tensiune utila pe el k sigur o sa fie pe acolo o tensiune medie de 100 si ceva de V si curent cat casa de mare...si pe urma apare problema difuzoarelor...sigur trebuie unu de 21":D cu bobina de 6" si cat costa mai bine te lasi de spotu asta.....loool:))).
Asta o faci doar asa sa iti demosntrezi tie ceva dar nu sa incepi sa produci la scara larga pt k nu se renteaza...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 20, 2007 10:27 pm 
Pana la urma ai terminat boxele active ??


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România