The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:51 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Electro-Voice MTL-2
MesajScris: Mie Oct 07, 2015 1:07 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Salutare.
Nu prea am vazut pe forumul asta discutii despre ev mtl-2 si as vrea o parere de la cei care ati apucat sa ascultati asa ceva. Eu am gasit cateva persoane, prieteni, cunostinte, care le-au laudat si mi-au povestit despre ele ca si cum erau niste legende...
Am inteles ca e pe principiul manifold si am avut ocazia sa ascult Adamson Spektrix, care seamana, parerea mea si mi-a placut cum a sunat.
De curios, am cautat pe net, am gasit un proiect pe un forum, mai detaliat, am comandat lemn si m-am apucat de el.
Initial trebuia sa fac probele cu 2 difuzoare b&c 18NW100, dar proprietarul nu a avut timp, asa ca am bagat 2 . ew18hn ce imi erau la indemana prin depozit.
Ca si sunet, pot sa spun ca asta caut de foarte mult timp si nu prea am gasit nici la horn 1850, nici la goliath, nici la fx20, nici la planar scurt, nici la br simplu. Sunt foarte curios acum cum va suna cu b&c...
Ce nu mi s-a parut prea ok, era presiunea cam mica, as zice, pentru un bass 2x18. Nu am apucat sa fac inca teste comparative 1 la 1 dar vor urma.
Oricum cand l-am scos in exterior, parca mi-am schimbat parerea. Arunca foarte bine sunetul la distanta, chiar si frecventele foarte joase sunt prezente la 15m distanta.
Ce imi place la el, este ca nu e deranjant langa el si nu se pierde mult la distanta si un plus ar fii dimensiunile destul de reduse pt un 2x18.
Am ascultat chiar acum cateva saptamani turbosound tsw218 si suna intr-un mare fel, dar sincer mult prea deranjant langa el, nu stiu, poate sunt eu prea pretentios, dar am plecat cu dureri de urechi din clubul respectiv, trebuia sa stau pe varfuri sa nu imi vibreze creierii in cap.
Intrebarea mea e daca se merita sa imi fac 4/8 bucati mtl-2, este destul de eficient, o sa am probleme cu ei la sonorizari sau o sa imi distrug difuzoarele?
Intreb daca distrug difuzoarele pentru ca azi la teste, pe un canal martin ma6.8q, adica 1700w/4 ohmi am simtit miros de ars venind de la difuzoare si pana acum nu am avut probleme, dar in incintele goliath...
Rog pe cei mai experimentati sa ma sfatuiasca si sa imi explice, daca se poate, cu argumente de ce e ok, de ce nu e ok... chestii de genul, sa inteleg, pentru ca acum sunt in cautare de niste basi permanenti sa zic asa. 8 bucati la fel si sa stau linistit.
Ceva poze...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Electro-Voice MTL-2
MesajScris: Mie Oct 07, 2015 10:24 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
tot ce ai observat se datoreaza faptului ca acest tip de ininta are un raspuns bun pe partea sub 60-70 de Hz dar foarte prost peste (inclusiv delay mare)

celelalte tipuri de boxe aveau raspuns crescator si comportament din partea de time domain mult mai bun. Creierul tau iti spune ca nu e deranjant pentru ca nu ai SPL si nu ai group delay mic in banda de peste 60-70Hz (ceva tipic pentru hornuri cum sunt TSW218)

La MTL vei avea nevoie de topuri care sa coboare si sa aiba autoritate.
Diferenta de SPL va fi majora. Un goliath il va umului din punctul asta de vedere.

Daca vrei infra si nu te deranjeaza sa adaugi amplificatoare suplimentare, poate fi si asta o varianta de luat in calcul.

eventual incearca sa faci un experiment cu un bassreflex de 2x18" simplu.
nu e o gluma ;)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Electro-Voice MTL-2
MesajScris: Mie Oct 07, 2015 9:40 pm 
Incerca si cu 18nw100...ew alea sunt jucari pe langa b&c!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Electro-Voice MTL-2
MesajScris: Joi Oct 08, 2015 10:57 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
http://www.poweraudio.ro/Difuzor_BCspea ... earch=18nw

trebuie verificat daca incap in manifold

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România