The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:57 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Lun Ian 20, 2014 2:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 14, 2010 9:25 am
Mesaje: 130
Localitate: bihor
daca sant 36 grade la umbra garantat se incalzesc cand le tii la volum mare chiar fara sa intre in clip, si eu le fol in 4 ohm, si asa puneam un ventilator mare in spatele rackului care sa le ajute, ca altfel nici o sansa , doar la max 60% din volum le puteai folosi,in regim de live mai ajung si spre clip uneori accidental,iar daca erau f calde intra si mai repede in clip decat in mod normal


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mar Ian 21, 2014 1:44 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Astfel de situatii le consider exceptii . Ep este din categoria amplificatoarelor care nu trebuiesc folosite decat accidental in astfel de situatii .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 1:02 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 14, 2010 9:25 am
Mesaje: 130
Localitate: bihor
da probabil, dar astea merg asa in fiecare vara cel putin o data pe saptamana max la 2 saptamani,pana acum n-a cedat nici unul,vom vedea ,pana merg nu le schimb,oricum am incercat si alte modele putin mai scumpe si tot cam aia e, doar cele peste 1000e pot sa zic ca se vad diferente semnificative


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 7:53 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Cate amplificatoare cu pretul ( real ) de peste 1000 Euro ai folosit pana acum ?

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 9:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 14, 2010 9:25 am
Mesaje: 130
Localitate: bihor
cateva db hpa3100,,dynacord lx2200,sl2400 dpa 1400,dt6800,kind xt2000,acestea au fost fol in aceleasi conditii,si kind pot sa spun ca mi-a placut cel mai mult apoi dyna si dt6800(aici nu ma refer la cum suna ci la comportamentul in conditii de caldura fluctuatii de tensiune, inclusiv aproape de clip), hpa3100 /2ohm intra in prot daca are odb pe intrare,am mai folosit un model mai vechi outline care mi-a placut, la fel si pam1400,-rezistente si la pret real ma refer la pretul de nou al aparatului cu care poti sa-l cumperi acum ,
am facut o comparatie i buc hpa3100 aprox 1000e-2x1700/2ohm parca ceva de genu si 2buc ep4000/4ohm aprox650e
db avea 4 dif pe canal in paralel-2ohm si ep 2 dif pe canal-4ohm
deci in total 8 dif-identice(15mb700-eighteen) toate ,crosover la 1600hz,in varianta cu ep merg fara brobleme si ai undeva la 350w/dif aprox,la db intra in prot repede,si nu il poti folosi la volumul la care poti fol ep,desi zice ca are 1700/2 ohm in realitate puterea nu e disponibila chiar daca o are ca intra protectia,chiar am vrut sa vand ep-urile si in loc de 2 sa pun un db ca tot aia ar fi ca si putere, dar nu e ,daca cele 2 ep aveau o anumita ,,forta,,auditiv , db -ul avea undeva pe la 70% maxim ,deci nu castigam nimic dimpotriva pierdeam putere si ma costa si350 e in plus,restul sant mai scumpe si nu poti face o comparatie de genul,dar oricum eu voiam sa schimb cu ceva mai bun, sa nu mai am stres cu caldura vara, si sa reduc numarul amplificatoarelor,ceva pe la 1400w/2ohm reali si disponibiliin regim continu nu doar varfuri, si pretul sa fie decent nu de 4 ori mai mare,oricum la 1000e amp bun tot nu are mai mult de 2x700/4ohm,doar ca e de firma si mai robust


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 12:47 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Mai bun ?
Cam greu la doar 1000 de Euro !
Recomand doar amplificatoare de la firmele MC2 , Camco , Lab Gruppen , iar daca folosesti un sistem audio in minim 3 cai audio merg si amplificatoare in clasa D de la Powersoft sau alte firme cu pedigree .
Atentie , calitatea costa !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Lun Ian 11, 2016 11:13 am 
P Victor scrie:
Parerea mea personala este ca acest defect a fost intentionat de catre producator si reprezinta un concept numit " fiabilitate controlata " in care aparatul are o viata limitata de constructor de aproximativ 5 ani , dupa care se considera ca clientul isi va cumpara un produs asemanator .../// Evident , acest lucru nu se intampla la firmele serioase , ci doar la gunoaiele Low Cost Low Quality Big Shit , facute pe vaporul numit China saracilor .
Exista si o alta China , cea a bogatilor ...dar voi nu aveti bani sa pipaiti produsele alea !


MARE DREPTATE AI !!!

Dar eu nu cred ca exista o China a bogatilor , poate tot a hotilor. A existat odata o Japonie , Europa, America dar in anii 70-80 cand s-au facut lucruri calumea ce functioneaza si astazi . Si inca mai exista firme ca Genelec , Dynacord, Dynaudio, care inca nu s-a vandut galbejitilor. Pe tot ce scrie ''made in China'' e fiabilitate controlata - for garbage destiny


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Lun Ian 11, 2016 1:41 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
as sugera sa arunci o privire prin modelele de la Dynacord scoase in ultimii 5 ani...

O multime de gunoaie au lansat... :roll:

A-line
PSD

Stifturi....

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Lun Ian 11, 2016 2:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Mircea Bartic scrie:
as sugera sa arunci o privire prin modelele de la Dynacord scoase in ultimii 5 ani...

O multime de gunoaie au lansat... :roll:

A-line
PSD

Stifturi....


Complet adevarat.

Completari: seria de amplificatoare SL-specificatii mincinoase.
Seria Variline:Preturi umflate artificial.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Lun Ian 11, 2016 7:52 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Seria VL are preturi corecte.

Acelea sunt preturile necesare ca sa poti mentine un lant de distributie corect.

Mai ieftine nu pot fi decat daca sunt construite cu difuzoare proaste

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mar Ian 12, 2016 10:39 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Mi se par exagerate prin simplul fapt,ca exemplu atat seria D-lite cat si VL folosesc aceleasi difuzoare 18 sound. Practic ce e in D15 este si in VL152-difuzor de joase.
Diferentele sunt:carcasa, difuzorul de medii de 6'' 18 Sound din D15, si inalta DH3-D15, ND6-VL152.

Sa fie chiar asa o diferenta de mare(pe langa cele enumerate anterior) ca si cost de productie intre o carcasa de lemn si una abs? Nici filtrajul nu-mi pare a fi o diferenta mare dpdv al constructiei tehnice(PCB,circuit electronic,componente din ansamblu) intre ele.Stu ca intervin si alte costuri directe+indirecte(logistica,fabricatie,depozitare,seria vl s-a realizat in numar mai redus ca d-lite, etc.),dar cert este ca diferenta de pret este undeva la 3500 RON.Nu stiu daca e justificata-din punct de vedere al perceptiei asupra calitatii sunetului al clientului/utilizatorului final. Dar ma rog..

Aceasi opinie am intalnit-o si la alte persoane, posesoare de ambele modele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mar Ian 12, 2016 11:36 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
diferentele de pret sunt perfect justificate.

Costa de cateva ori mai mult sa faci un driver ca si ND6 decat un DH3

Una e sa produci o cutie incinta completa din lemn si alta e sa faci o incinta din plastic.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România