The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:57 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie Thum
MesajScris: Dum Iun 05, 2016 4:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 25, 2012 1:17 pm
Mesaje: 4
Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie Thump 12 ?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Dum Iun 05, 2016 7:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Salut ! Sunt un utilizator de echipamente audio Behringer si pot spune contrar declaratiilor multora ca au scule destul de bune la preturile pe care le practica . Detin varianta pasiva B215 de la Behringer si sunt multumit !Tot de la ei detin activele B812 Neo si pot spune ca toate patru fac fata cu succes intr-o sala de spectacole de aproximativ 2000 de metri cubi in regim de sonorizare spectacol de muzica . Specificatiile nu sunt totdeauna cele corecte , dar asta se intampla la toate firmele ! Toti baga din burta ,(si cand spun asta ma refer inclusiv la producatorii cu pretentii) , atat in ceea ce priveste puterea nominala cat si cu privire la frecventa la care coboara . La boxele active , la putere nominala este specificata de fapt puterea amplificatorului si nu puterea difuzorului ,care la B215 este 250 w.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Dum Iun 05, 2016 7:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Istrate Nicusor scrie:
Salut ! Detin varianta pasiva B215 de la Behringer si sunt multumit !Tot de la ei detin activele B812 Neo si pot spune ca toate patru fac fata cu succes intr-o sala de spectacole de aproximativ 2000 de metri cubi in regim de sonorizare spectacol de muzica.

Ma intreb daca la aceste sonorizori se aude mai departe de primele 5 randuri.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Dum Iun 05, 2016 8:16 pm 
Oancea Catalin scrie:
Istrate Nicusor scrie:
Salut ! Detin varianta pasiva B215 de la Behringer si sunt multumit !Tot de la ei detin activele B812 Neo si pot spune ca toate patru fac fata cu succes intr-o sala de spectacole de aproximativ 2000 de metri cubi in regim de sonorizare spectacol de muzica.

Ma intreb daca la aceste sonorizori se aude mai departe de primele 5 randuri.


Domnule Catalin... l-ati luat putin peste picior si ati cam ras de el aici.... va urmaresc raspunsurile si am vazut ca sunteti un om excelent.. dar raspunsul de mai sus o sa-l deranjeze.
Am avut si eu o boxa behringer made germany ceva pe 15 inch ... si suna chiar bine... Acum ca sunt facute in china... nu prea mai sunt bune de nimic..


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Dum Iun 05, 2016 9:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Da se aude ! Eu stiu asta si nu trebuie sa coving pe nimeni ! Nu confundati auditia dintr-o sala de spectacole cu bubuiala dintr-un club !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Dum Iun 05, 2016 9:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Nicustoica scrie:
Oancea Catalin scrie:
Istrate Nicusor scrie:
Salut ! Detin varianta pasiva B215 de la Behringer si sunt multumit !Tot de la ei detin activele B812 Neo si pot spune ca toate patru fac fata cu succes intr-o sala de spectacole de aproximativ 2000 de metri cubi in regim de sonorizare spectacol de muzica.

Ma intreb daca la aceste sonorizori se aude mai departe de primele 5 randuri.


Domnule Catalin... l-ati luat putin peste picior si ati cam ras de el aici.... va urmaresc raspunsurile si am vazut ca sunteti un om excelent.. dar raspunsul de mai sus o sa-l deranjeze.
Am avut si eu o boxa behringer made germany ceva pe 15 inch ... si suna chiar bine... Acum ca sunt facute in china... nu prea mai sunt bune de nimic..

N-are de ce sa se supere si nu am luat pe nimeni la misto. Daca dansul nu a ascultat si alte boxe in afara de Behringer, nu este problema mea. Si cand spui ca faci sonorizare in regim de spectacol cu 4 boxe Behringer, mi se pare aberatie. Am ascultat la diferiti lautari atat Behringer pasive cat si active. Ori ca dai cu polonicul intr-o tigaie, ori ca asculti la ele, tot dracul ala e...Pretul lor spune tot.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 7:23 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
[/quote]N-are de ce sa se supere si nu am luat pe nimeni la misto. Daca dansul nu a ascultat si alte boxe in afara de Behringer, nu este problema mea. Si cand spui ca faci sonorizare in regim de spectacol cu 4 boxe Behringer, mi se pare aberatie. Am ascultat la diferiti lautari atat Behringer pasive cat si active. Ori ca dai cu polonicul intr-o tigaie, ori ca asculti la ele, tot dracul ala e...Pretul lor spune tot.[/quote]

Daca imi cad Berry pe mana(mai ales acele modele active care costa 1200-1300 lei , de noi luate) intr-un weekend de formatie live+dj le fac praf,distrug tot in ele, pot sa le arunc dupa..si el tine spectacole la 2000 m3 cubi..a masurat el tavanul si a rezultat ca la inaltime de minim 3 m ai suprafata 666 m2, deci undeva la 30 L x 20L..La 5 m inaltime, ai 400 m2, undeva la 30x13..NU TE SUPARA, pui un XA2 cu 4/4 cu inca 4 VL 212 de control si nu te auzi la suprafata asta.Nu stiu ce in stil tineti spectacolul, la suprafata aceea sau volumul de aer, sunt multi care merg cu line array daca chiar e spectacol. Inca ceva..intr-o sala de spectacol,mai ales la muzica usoara sau rock, trebuie sa se auda bubuiala de care zici tu, mai tare, dar mai clara si curata.
Zice bine Catalin...haideti fratilor sa fim realisti..cat dai atat face. De la Behringer pot sa laud, cu sinceritate deplina,mixerul X32, in rest...ma abtin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 8:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Este sala de auditii a unui liceu de arta si are dimensiunile de 22 / 15 metri , cu un maxim de inaltime in fata scenei de 8 metri , 6 metri in spatele scenei si 4 metri in spatele salii .Revenind la titlu omul vrea sa il ajutati sa aleaga intre doua modele de la firme low cost ,asta insemnand ca nu isi permite sau nu se justifica sa investeasca in Dyna., RCF , Turbosound sau alte avioane supersonice !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 8:59 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Dintre cele 2 optiuni, as merge pe Mackie, desi nu am ascultat acel model.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 9:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Am inteles contextul, este liceu, nu sunt bani, dar nu putem face afirmatii ca organizezi spectacol intr-o sala considerabila cu Behringer.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 9:52 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Serban Danila scrie:
Am inteles contextul, este liceu, nu sunt bani, dar nu putem face afirmatii ca organizezi spectacol intr-o sala considerabila cu Behringer.

Repetitii sau conferinte as mai fi crezut...in fine, daca audienta dumnealui e multumita de sunet, degeaba ne dam noi aici cu pumnii in piept.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 1:13 pm 
nu cred ca sant peste acele berry mackie . am avut ocazia sa aud asa ceva si m-au lasat rece , sunet mediocru . trebuie sa intelegem ca , financiar nu poti produce un produs de calitate cu 2 lei . chiar am un amic bun din bucuresti care era entuziasmat de oferta celor de la thomann acum ceva timp la niste boxe active berry . l-am avertizat ca acele incinte au carente mari la sursa in comutatie a modulelor de amplificare si ce credeti . a trimis 2 asemenea incinte inapoi la thomann cu aceasta problema (intradevar pe cheltuiala celor de la thoman ) . pana la urma a ajuns la mackie srm 450v3 dar si acum ii pare rau dupa rcf-urile vandute din cauza greutatii .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 5:27 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Belintan Claudiu scrie:
nu cred ca sant peste acele berry mackie . am avut ocazia sa aud asa ceva si m-au lasat rece , sunet mediocru . trebuie sa intelegem ca , financiar nu poti produce un produs de calitate cu 2 lei . chiar am un amic bun din bucuresti care era entuziasmat de oferta celor de la thomann acum ceva timp la niste boxe active berry . l-am avertizat ca acele incinte au carente mari la sursa in comutatie a modulelor de amplificare si ce credeti . a trimis 2 asemenea incinte inapoi la thomann cu aceasta problema (intradevar pe cheltuiala celor de la thoman ) . pana la urma a ajuns la mackie srm 450v3 dar si acum ii pare rau dupa rcf-urile vandute din cauza greutatii .

As fi ales Mackie datorita brand-ului. Banuiesc ca la cat costa cele mentionate mai sus de colegul, nu fac nici astea mare branza fata de Behringer. Dar macar poate sunt mai rezistente si mai bine lucrate. Si eu la fel l-as incuraja pe colegul nostru, ca sa stranga putin cureaua si sa-si achizitioneze ceva din seria SRM, chiar si sh.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 6:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 25, 2012 1:17 pm
Mesaje: 4
Multumesc pentru parerile voastre da chiar sunt nehotarat si nu stiu ce sa aleg sunt la inceput :D boxele care le voi achizitiona le voi folosi la petreceri de max 100 pers acuma depinde si de sala stiu asta.bugetul pe care il am este de 2400 lei.sau ar mai fi varianta boxe pasive dar as sari bugetul pe care il am .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe active :Behringer Eurolive b215d sau Mackie
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 6:59 pm 
BT-XPRO 15 + amplificator ... la asta nu te-ai gandit?
Sau asta boxa activa . 500dsp


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România