The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:35 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Joi Iun 08, 2017 9:26 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Va salut!

Urmaresc de mult timp forumul, am si ateva perehi de boxe onstruite pana acum, multe informatii de aici de pe forum mi-au fost de folos in construirea lor, insa pana acum nu am postat nici un proiect de-al meu aici pe forum, asa a de data aceasta m-am decis sa postez si aici pas cu pas etapele constructiei.

Pentru inceput, voi preciza scopul si durata "vizitei". Precizez ca nu ma ocup de sonorizari decat ocazional, mai mult ma ocup cu depanarea amplificatoarelor de putere si electronica audio in general si, de asemenea, constructia de sisteme audio la comanda, atunci cand si primesc comenzi :lol: Am o persoana care se poate numi "client" care isi doreste un sistem audio de putere medie si pe cat de performant posibil. De asemenea, persoana respectiva nu vrea sa alerge dupa componente, piese si alte minuni, isi doreste sistemul facut "la cheie". In acelasi timp, in urma auditiilor ultimului meu proiect (o pereche FR cu RCF MB15N401 si P-Audio WN-D 63 plus filtre custom) persoana respectiva s-a declarat incantata de toate aspectele atat sonore cat si optice si s-a decis sa mearga in totalitate pe mana mea in ceea ce priveste constructia sistemului.

Dupa o mica analiza, m-am decis asupra unui sistem asa zis 2.2 adica doi sateliti si doi basi. Deoarece clientul a cerut ca sistemul sa fie cat mai usor transportabil si sa incapa pe cat posibil intr-un VW Sharan fara banchete in spate, analizand in acelasi timp si mediul unde va fi folosit preponderent sistemul, m-am decis sa construiesc doua subwoofere clasice tip bass-reflex, cat mai compacte dotate cu difuzoare de 15" si doi sateliti pe doua cai cu woofere de 12" si drivere cu iesire de 2".

Mai precis, subwooferele vor fi clone usor modificate dupa Outline DVS 115 SW, pentru ca am un feeling special pentru acest design, imi place foarte tare cum arata, iar pentru sateliti, am urmat sfatul lui Mircea si voi construi doi sateliti dupa proiectul de aici: http://www.forum.poweraudio.ro/viewtopic.php?f=92&t=10106

Ca si difuzoare am trasat si aici niste directii de urmat: sa fie pe cat posibil pe neodymium, datorita avantajelor clare pe care le prezinta, incepand cu avantajul major al greutatii si continuand cu power compresion-ul imbunatatit si etc, etc, nu le mai reiau acum ca se stie foarte bine despre ce vorbesc. Ca sa nu mai spun ca eu personal in urma diferitelor constructii abordate si implicit a difuzoarelor folosite, am luat hotararea de a evita pe cat posibil difuzoarele cu magnet clasic de ferita, pentru ca spatele meu nu e de fier si odata cu varsta trebuie menajat si acesta, iar in regim de dj mobil am constatat pe pielea mea ce inseamna sa-ti rupi carca cu monstri cu ferita in maruntaie, si mi s-a cam luat de ferita, mai ales ca acum, cel putin in oferta de la poweraudio, aproape orice difuzor cu ferita isi are si omolog cu neodymium, aceeasi firma si acelasi model si aproape aceleasi specificatii, asa ca in mod clar prefer neodymiul chiar daca e ceva mai scump, dar la carat, mai ales daca ai musculatura dezvoltata de la ferite, cu astea numa te joci :twisted: :twisted: :lol:

Acestea fiind spuse, si fiindca am asa un feeling special pentru o anumita firma din mai multe motive, am ales sa folosesc in acest proiect doar difuzoare de la OBERTON, bineinteles variantele cu magnet NEO. In urma discutiilor cu Mircea, caruia i-am expus ceea ce vreau sa fac am primit recomandari pentru urmatoarele difuzoare:

- pentru subwoofere: OBERTON 15NXB700
http://www.poweraudio.ro/difuzor_oberton_15NXB700?search=15nxb

- pentru sateliti: woofer OBERTON 12NB450
http://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/Oberton_difuzoare_profesionale/difuzor_oberton_12NB450?filter=16

- pentru sateliti: drivere OBERTON D5073 :twisted: si hornuri P-AUDIO PH-2723
http://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/Oberton_difuzoare_profesionale/driver_oberton_D5073?filter=26
http://www.poweraudio.ro/Horn_P-audio_ph-2723?search=2723

Pentru inceput o sa pun o galerie de poze cu difuzoarele, n-am mai pozat si accesoriile pentru boxe si filtrele care vor fi si ele custom Nexus Acoustics, special pentru aceasta combinatie de difuzoare:
https://postimg.org/gallery/o1dwl8zi/892b73c1/

Cam atat deocamdata, tin la curent pe masura evolutiei acestui proiect.

Ca fapt divers, ieri dupa ce am primit coletele, am zis sa dau un pic de muzica in difuzoare, asa de curiozitate, fara cutii, fara filtru, fara nimic, vreau sa spun ca misca un volm impresionant de aer, chiar si cel de 12 are o excursie, ceva de speriat... si au si un sunet interesant. Pe cel de 15" am vrut sa vad cum se comporta doar ca si subwoofer si i-am dat semnal procesat printr-un Behringer DCX2496 intre 30 - 120 Hz, Linkwitz-Riley cu 24dB/oct... l-am pus intr-un colt de camera, fara cutie fara nimic si cu vreo 200W la borne aveam impresia ca o ia blocul la plimbare!!! :twisted:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Joi Iun 08, 2017 9:32 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
O intrebare, aici in zona de nord a Moldovei, in speta Suceava, se gaseste pe undeva placaj la preturi NORMALE??? As vrea sa fac cutiile din placaj, dar putinii distributori din zona care aduc placaj au niste scoruri de ma doare mintea!!! Pana acuma folosit doar PAL de EGGER, de la Radauti, le-am spus pentru ce am nevoie si mi-au trimis baietii un PAL foarte fain, in sensul ca la o grosime standard de 18 mm, coala are o greutate destul de mica in comparatie cu cel PAL-ul folosit pentru mobila.

Totusi de data aceasta, as incerca niste cutii din placaj de mesteacan daca as gasi undeva, de preferat undeva unde sa mi-l si taie la dimensiuni. De curiozitate, cam cat costa in mod normal coala de placaj de 18mm de mesteacan sau plop??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Joi Iun 08, 2017 10:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Revin: deja intampin ca sa spun asa niste probleme in ceea ce priveste subwooferele, Asa cum am spus as vrea sa fac niste clone dupa Outline DVS 115SW, pentru ca imi plac tare mult specificatiile si aspectul lor, dar nu gasesc prea multe detalii constructive despre ele pe internet. Am gasit doar cateva date in fisa tehnica cum ar fi dimensiunile exterioare LxlxH = 450x550x550 mm si specificatia ca sunt facute din placaj de 15mm, dar in ceea ce priveste dimensiunile porturilor de bass-reflex nu am gasit nimic. Luand in calcul grosimea materialului, diametrul standard al difuzorului de 15" si facand putina "inginerie inversa" mi-a iesit din calcule o dimensiune a portului de bass-reflex de aprox 130x30mm. Oare e bine asa, sau gresesc undeva? Stiu ca practic sunt 4 porturi, dar totusi parca mi se par mici, cel putin asa in teorie. Si tot imi lipseste ceva, imi lipseste adancimea portului, dar aceea se mai poate experimenta la acordajul incintelor.

Va rog frumos, imi poate face cineva o simulare de incinta cu dimensiunile astea, sa vedem daca dimensiunile porturilor sunt cat de cat corecte?? Nu prea ma pricep sa simulez incinte in calculator, spre rusinea mea :oops:

Normal ca ulterior voi reconsidera proiectul in sensul ca voi face adaptarea pentru material de 18 mm, pastrand neschimbat volumul intern


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Joi Iun 08, 2017 10:52 am 
Salut,

Porturile de la Outline DVS 115 SW sunt intradevar mici si pufaie la putere mare.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Joi Iun 08, 2017 11:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Scuze ca mai intreb odata, asa sunt ele in realitate sau asa ti-a dat simularea?? Multumesc frumos pentru raspuns.

In orice caz, se pare ca am doua variante, ori reproiectate cutiile de Outline cu majorarea porturilor, si aici iarasi ar fi doua variante, ori renunt la "manerul" de pe mijloc si folosesc acel spatiu pentru majorarea porturilor de bass, ori pastrez neschimbat aspectul original si modific inaltimea incintei, pentru a mari suprafata porturilor si implicit mai scurtez din adancime, ca sa pastrez volumul intern neschimbat, varianta care recunosc ca nu ma prea incanta.

Ori, mai simplu, ma reorintez spre alt tip de proiect de subwoofer bass-reflex, caz in care v-as ruga sa-mi recomandati ceva....

Acesta http://www.forum.poweraudio.ro/viewtopic.php?f=92&t=11185 ar fi compact, dar oare nu-i .... prea compact??? :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Joi Iun 08, 2017 12:12 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
as face proiectul de la Outline cu urmatoarea modificare

dublata inaltimea porturilor (inaltam incinta)

reacordam ca sa fie potrivit pentru Oberton 15NXb700

Acel difuzor nu e jucarie. Misca mai mult aer decat multe difuzoare de 18" :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Joi Iun 08, 2017 12:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Mircea Bartic scrie:
Acel difuzor nu e jucarie. Misca mai mult aer decat multe difuzoare de 18" :wink:


Cu asta sunt complet de acord, pe testate!!! Chiar misca muult, mult aer, statia pe care l-am probat nu duce mai mult de 200W in 8 ohmi si deja de pe la jumatatea volumului incepea difuzorul sa joace cazacioc in pat (ca nu am avut curaj sa-l asez pe magnet, pe podea) sarea in sus de numa din cauza curentilor de aer din spatele lui!!! o sa fac azi un video daca am timp...

In privinta cutiei, asta e varianta care imi place cel mai tare. Numai ca odata cu modificarea inaltimii, se modifica un pic si volumul intern, eu l-as lasa asa, mai mare. E bine??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Joi Iun 08, 2017 4:16 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
mai mare e mai bine in cazul asta

incinta aceea este destul de compacta.

Pierzi putina eficienta din cauza asta :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Vin Iun 09, 2017 7:03 am 
Nu vorbesc din simulari ci din teste. Porturile sunt atat de mici incat la 600w simteai aerul de la 2 m.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Vin Iun 09, 2017 8:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Am inteles. In concluzie, o sa dublez inaltimea porturilor, de la 30mm o sa le fac de 60, chiar 70 mm pentru ca difuzorul folosit chiar impinge aer mult, deocamdata o sa pastrez configuratia originala, iar in ultima instanta, daca tot nu va fi suficient, o sa degajez si fanta de pe mijloc, cea cu"manerul" care in poze apare infundata, si daca nici asa nu o sa fie bine atunci proiectul chiar este o cauza pierduta si nu mai merita sa-mi bat capul cu el...o sa revin cu mai multe amanunte, acum ma duc in pat ca's rupt de spart in pereti pe la instalatii electrice!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Sâm Iun 10, 2017 5:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
dc nu iti ei o freza de facut canalurile in pereti? la cateva instalatii electrice tiai scos banii pe ea si numai ajungi rupt acasa cu bataturi in palme.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Sâm Iun 10, 2017 9:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Salut! Am freza, dar aia doar iti traseaza santurile, din urma trebuie sa vii tot cu rotopercutorul sa spargi canalul cu dalta, plus ca acum de cateva zile am ajuns la mansarda, sunt 14 camere la nivelul ala, fiecare camera cu baie proprie, in fiecare camera sunt doua cap scara plus un cap cruce, cate 6 locuri de priza, lustra plus doua aplice veioza la pat plus intrerupatoare separate, in baie lampa la oglinda, priza, lampa in tavan, ventilator si loc de senzor de prezenta, nu mai zic cate 2 locuri de TV, doua de net, unul de telefon fix, doua locuri de "radioficare" pe 110V si cam atat mi-aduc aminte... Per total am estimat peste 700 locuri de aparat, asta fara instalatiile exterioare!!! Mansarda e integral din lemn, asa ca am facut toata instalatia in cablu armat CYABY 3x1,5 si 3x2,5 mm, vreau sa spun ca efectiv m-am saturat pana peste cap de belit cabluri de armatura si doua izolatii!!!

In fine, deviem de la topic... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Lun Iun 19, 2017 9:40 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Va salut! Am refacut calculele pentru proiectul incintei de subwoofer, am luat in calcul inaltimea porturilor de bass-reflex majorata de la 30 la 60mm, si implicit inaltimea incintei majorata, de asemenea am luat in calcul majorarea grosimii materialului de la 15mm cat era in proiectul original la 18mm, si in plus, pentru calcularea voluului intern, am considerat o distanta de 40mm de la fata placii pe care se prinde difuzorul si pana la "marginea" cutiei.

Luand in calcul cele de mai sus incinta originala ar avea aproximativ 105 litri volum intern (pentru simplificare, nu am mai scazut volumul ocupat de difuzor), cu dimensiunile exterioare de 450x550x550mm (latime x inaltime x adancime). Dupa recalculare, cu majorarile de rigoare, mi-a iesit o incinta de aproximativ 127 litri volum intern, cu dimensiuni exterioare de 456x616x556mm (latime x inaltime x adancime). In foaia de catalog a difuzorului observ ca se specifica acolo ca masuratorile s-au facut in cutie de 125l acordata la 56 Hz, deci ca si volum cred ca ma aflu destul de aproape de adevar, acuma cu acordajul nu stiu ce sa zic, as fi fain daca as putea cobora si mai jos....

Nu stiu cat ar fi ok sa pun adancimea placii de acordaj la porturile de bass reflex, am considerat arbitrar o adancime de 100 mm de la fata cutiei... daca va fi nevoie cred ca voi mai scurta acea placa... ca sa recordez corect incinta.

Pareri, idei, corecturi???


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Lun Iun 19, 2017 10:03 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Porturile trebuie sa aiba 250mm adancime


Fişiere ataşate:
Oberton 15NXB700.pdf [64.08 KiB]
Descărcat de 265 ori

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem 2.2 - OBERTON FULL NEODYMIUM
MesajScris: Lun Iun 19, 2017 11:13 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Am inteles, multumesc pentru simulare. O sa merg zilele astea sa dau comanda de material debitat.... cred ca o sa le fac din PAL pana la urma, pretul pentru placaj este cam maricel, cel putin ce am gasit aici in zona mi se pare cam prea scump. Revin cu poze de la debitare!!! 8)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România