The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:50 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Horn DIY
MesajScris: Lun Mai 07, 2018 10:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 21, 2018 6:12 pm
Mesaje: 10
In urma unui schimb m-am ales cu 2 difuzoare de la B&C 15hpl76 si cu De610+ME90 ca horn. Tot ma gandeam ce sa fac cu ele numai ca-mi venise in cap sa fac ceva in genul JBL pd595, dar neavand schita incintei am zis sa improvizez.. am mers la depozit am comandat 2 foi de OSB (18mm) la noi ajunge foarte greu MDF-ul sau Pal-ul si din acest motiv am fost obligat sa merg pe OSB.
Am mers pe schema incintei de mai jos, insa fara hornul din interior.
Fişiere ataşate:
CUB Bas 15.jpg
CUB Bas 15.jpg [ 65.75 KiB | Vizualizat de 4458 ori ]


In interior am facut astfel:
Fişiere ataşate:
adouaparte.png
adouaparte.png [ 7.49 KiB | Vizualizat de 4458 ori ]

Fişiere ataşate:
primaparteboxa1.png
primaparteboxa1.png [ 10.4 KiB | Vizualizat de 4458 ori ]


Nu vreau sa ma judecati, totul a fost un test facut cu un prieten, spiritul DIY. Boxa e full completa mochetat, colturi rotunjite, manere. Placa de OSB pe care sta difuzorul e dubla. Poze cu boxa voi atasa atunci cand o sa vina prietenul acasa. Referitor la sunet, ma asteptam sa iasa o "tiganie" (cum imi place mie sa zic), insa boxa suna binisor, zic binisor deoarece inltele mai trebuiesc putin atenuate. Nu stiu care este acordajul incinte, nu am facut simular, insa pe la vreo 300W sa zic (dintr-un XP3000 phonic) cursa difuzorului aproape ca nici nu se observa... acum astept parerea voastra cu toate ca unii o sa radeti :lol: :lol: filtrul folosit este dintr-o boxa electro voice ZX5-90PI frecventa de taiere fiind la 1,5khz, testul a fost facut impreuna cu 2 basi de 18 PWH scurt dotati cu E18 versiunea proel, sunetul era sa zicem echilibrat, inaltele fiind date prea tari, mixerul folosit a fost un dynacord 600-2 cu eq pe 0 la fel si pe canale. Sper sa nu fiu criticat, astept parerea voastra. Daca am unele greseli la text, ma scuzati


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Horn DIY
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 10:54 am 
Tu speri sa nu fii criticat insa ai pus doua difuzoare intr-un horn care nu a fost creat pentru ele, cu un filtru de la o incinta basreflex care are cu totul alte difuzoare.

Ai cum sa masori raspunsul in frecventa?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horn DIY
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 11:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 21, 2018 6:12 pm
Mesaje: 10
Nu am cum sa masor... Totul a fost doar un test, difuzoarele vor fi puse intr-un fullrange de aici de pe forum (schita)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horn DIY
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 2:59 pm 
Si filtre?

Intreb pt ca ai niste difuzoare bune si ar fi pacat sa le pui unu generic.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horn DIY
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 3:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 21, 2018 6:12 pm
Mesaje: 10
Pai ca filtru cred ca voi lua de aici de la poweraudio.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horn DIY
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 4:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Mai bine faci filtrele dupa masuratori ale difuzoarelor tale in incinta finala... nu ca poweraudio.ro nu ar face filtre bune, dar cu masuratori exacte pot iesi excelente. Cine stie iti poate confirma si cam asta cred vrea sa iti sugereaze Mihai Cimpoeru


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horn DIY
MesajScris: Mar Mai 08, 2018 7:55 pm 
Nu poti sa faci un filtru fara sa ai boxa in fata sa o masori.
Din ce localitate esti?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horn DIY
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 1:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 21, 2018 6:12 pm
Mesaje: 10
Sunt din Tulcea... Cum am spus proiectul de mai sus a fost un test... iar cu fullrange-ul ce urmeaza sa fie mai are de asteptat


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România