The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:21 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Joi Oct 31, 2019 10:10 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Noi 29, 2010 11:30 pm
Mesaje: 30
Localitate: greci
Daca nu am postat in locul corect imi cer scuze anticipat!
Doresc sa fac o incinta dar nu stiu ce proiect ar fi potrivit pentru difuzoarele ce le detin. Am intrat in posesia a unui difuzor faital-pro 12hp1030 si a unui 6pr150
As dori ceva planuri pentru construcția unei incinte pentru aceste difuzoare din partea unora care se pricep in acest domeniu. Difuzoarele au preturi foarte ridicate deci bănuiesc că si calitatea este bună. Voi achiziționa si un horn+driver pentru acestea.
As dori ca proiectele sa fie cat mai compacte pentru ca si asa difuzorul de joase are 12kg!
Am atasat si link pentru fisierul pentru winisd.
Intenționez să le folosesc alături de un amplificator 800-1000w clasa D pentru scopuri casnice sa zic asa. La o petrecere,gratar sau pentru auditii personale. ,etc.

Caracteristici : https://faitalpro.com/en/products/LF_Loudspeakers/product_details/index.php?id=201050130
https://faitalpro.com/en/products/LF_Loudspeakers/product_details/index.php?id=101020110
http://www.loudspeakerdatabase.com/Faital/12HP1030#8%CE%A9


Multumesc .


Fişiere ataşate:
20191025_195944-1032x581.jpg
20191025_195944-1032x581.jpg [ 186.55 KiB | Vizualizat de 9549 ori ]
20191025_195933-1032x581.jpg
20191025_195933-1032x581.jpg [ 180.57 KiB | Vizualizat de 9549 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Sâm Noi 02, 2019 6:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Noi 29, 2010 11:30 pm
Mesaje: 30
Localitate: greci
Nimeni!?
Parca ar fi de pe luna difuzorul acesta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Lun Noi 04, 2019 7:48 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
dinca silviu scrie:
Nimeni!?
Parca ar fi de pe luna difuzorul acesta!


Nu este de pe luna, de fapt nu este nimic special. Sunt o gramada de proiecte de 12' pe forum:

viewforum.php?f=92

Inteleg ca vrei sa construiesti o singura boxa. Apoi, nu stiu din ce cauza doresti sa faci pe 3 cai...te complici degeaba cu filtrul; vinde mediile si cumpara un driver sanatos de 1' si gata.
viewtopic.php?f=92&t=10106
viewtopic.php?f=92&t=9659

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Lun Noi 04, 2019 9:25 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Noi 29, 2010 11:30 pm
Mesaje: 30
Localitate: greci
Multumesc pentru raspuns.
Daca nu este deloc special de ce costa 1500ron?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Lun Noi 04, 2019 11:17 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
dinca silviu scrie:
Multumesc pentru raspuns.
Daca nu este deloc special de ce costa 1500ron?


Pui fript ai maincat la restaurant dar si acasa...sau de la Kaufland. Puiul crud costa peste tot 6-9 ron/kg.
Din ce cauza cel de la restaurant este mai scump? :)

Platesti serviciile, locatia, chelnerul, imaginea nu neaparat calitatea.

Ce doresti ca construiesti cu aceste componente? Si din ce cauza doar o bucata?
Difuzorul acela are Fs mic, adica coboara jos(scoate bass); bineinteles platesti asta cu pierderea sensibilitatii...doar 95dB! - alte difuzoare au 100dB, dar au nevoie de acompaniament niste subwofere.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Lun Noi 04, 2019 11:47 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Noi 29, 2010 11:30 pm
Mesaje: 30
Localitate: greci
Am doua bucati din fiecare.
Cel mai mult doream sa aflu ce tip de incinta i s-ar potivi ,inchisa, bassreflex,bandpass si cam la ce litraj sa ma orientez,frecventa de acordaj tinand cont ca coboara destul de mult la frecvente joase.
Intentionez sa le folosesc pentru acasa nu pentru evenimente din aceasta cauza doresc sa le fac cat mai compacte.
Stiu ca avand bobina de 4 inch si 1000w are sensibilitate redusa,de aceia voi folosi un amplificator de 800-1000w rms pentru incinta.
O sa fac incinte active.
Voi pune si medii caci nu prea urca in frecventa(se aude infundat) si ce combinatie driver si horn credeti ca ar fi potrivite pentru ele din magazinul poweraudio?

Va multumesc si scuzati timpul rapit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Mie Noi 06, 2019 11:15 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
dinca silviu scrie:
Am doua bucati din fiecare.
Cel mai mult doream sa aflu ce tip de incinta i s-ar potivi ,inchisa, bassreflex,bandpass si cam la ce litraj sa ma orientez,frecventa de acordaj tinand cont ca coboara destul de mult la frecvente joase.
Intentionez sa le folosesc pentru acasa nu pentru evenimente din aceasta cauza doresc sa le fac cat mai compacte.
Stiu ca avand bobina de 4 inch si 1000w are sensibilitate redusa,de aceia voi folosi un amplificator de 800-1000w rms pentru incinta.
O sa fac incinte active.
Voi pune si medii caci nu prea urca in frecventa(se aude infundat) si ce combinatie driver si horn credeti ca ar fi potrivite pentru ele din magazinul poweraudio?

Va multumesc si scuzati timpul rapit.


incinta va fi Bassreflex
Recomand daca le faci active sa folosesti ci o solutie de crossover si amplificare individuala a componentelor. Sa nu pui filtre pasive
Recomand acest driver care este chiar exceptional : https://www.poweraudio.ro/driver_oberton_ND2546?search=254

Ca si incinta , daca vrei sa fie compact poti face o incinta de aproximativ 50 de litri acordata pe la 50Hz

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Mie Noi 06, 2019 1:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Noi 29, 2010 11:30 pm
Mesaje: 30
Localitate: greci
Multumesc mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Mie Noi 06, 2019 1:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Noi 29, 2010 11:30 pm
Mesaje: 30
Localitate: greci
Mircea Bartic scrie:
dinca silviu scrie:
Am doua bucati din fiecare.
Cel mai mult doream sa aflu ce tip de incinta i s-ar potivi ,inchisa, bassreflex,bandpass si cam la ce litraj sa ma orientez,frecventa de acordaj tinand cont ca coboara destul de mult la frecvente joase.
Intentionez sa le folosesc pentru acasa nu pentru evenimente din aceasta cauza doresc sa le fac cat mai compacte.
Stiu ca avand bobina de 4 inch si 1000w are sensibilitate redusa,de aceia voi folosi un amplificator de 800-1000w rms pentru incinta.
O sa fac incinte active.
Voi pune si medii caci nu prea urca in frecventa(se aude infundat) si ce combinatie driver si horn credeti ca ar fi potrivite pentru ele din magazinul poweraudio?

Va multumesc si scuzati timpul rapit.


incinta va fi Bassreflex
Recomand daca le faci active sa folosesti ci o solutie de crossover si amplificare individuala a componentelor. Sa nu pui filtre pasive
Recomand acest driver care este chiar exceptional : https://www.poweraudio.ro/driver_oberton_ND2546?search=254

Ca si incinta , daca vrei sa fie compact poti face o incinta de aproximativ 50 de litri acordata pe la 50Hz



Am introdus fisierul wdr difuzorului de joase in winsd si pentru 50litri 50hz acordaj as avea un port bassreflex de 28cmx4,7cm cu lungimea de 24,5cm.
Intrebarea mea este daca volumul intern al incintei il calculez cu tot cu locul care il ocupa portul bassreflex in incinta sau fara acesta,daca iau in calcul si volumul intern ocupat de difuzorul de joase si daca voi face incinta trapezoidala voi lua in calcul suprafata portului din partea interioara care va fi mai mica binenteles decat la exterior incinta fiind trapezoidala?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Mie Noi 06, 2019 3:05 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
volumul efectiv este ce ramane dupa ce se scad porturile difuzoarele si alte ranforsari si accesorii prezente in incinta.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Caut proiect faital-pro
MesajScris: Joi Noi 07, 2019 11:17 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Noi 29, 2010 11:30 pm
Mesaje: 30
Localitate: greci
Mircea Bartic scrie:
volumul efectiv este ce ramane dupa ce se scad porturile difuzoarele si alte ranforsari si accesorii prezente in incinta.

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România