The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:08 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Vin Noi 08, 2019 10:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 01, 2018 9:49 am
Mesaje: 11
salutare tuturor.
am cumparat 2 boxe ev elx 115, noi ,acestea se aud bine la pretul lor, dar nu foarte bine.
am 2 difuzoare rcf MB 15N301 500w.8ohm si 2 drivere rcf ND350 50w.8 ohm toate noi,cumparate pentru un proiect nefinalizat.
Daca inlocuiesc difuzoarele din boxele EV cu cele RCF credeti ca obtin performante mai bune? trebuie schimbate si filtrele?
va multumesc anticipat pentru sfaturi.


Ultima oară modificat de ionelandrei pe Dum Noi 10, 2019 2:02 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Vin Noi 08, 2019 5:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
Poți face o proba. In jumate de ora ai schimbat difuzoarele in ele, dacă și hornurile și prinderile la driver se potrivesc.
Legat de filtre, ar trebui sa comanzi 2 filtre custom , pentru a sta liniștit ca totul se aude perfect.
Dacă le desfaci, nu pierzi garanția?
Eu in locul tău as face 2 incinte pentru acele difuzoare.
Totuși , contează și procesarea lor ( a celor noi Ev). Ce echipamente folosești?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Dum Noi 10, 2019 2:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 01, 2018 9:49 am
Mesaje: 11
Utiu Laurentiu scrie:
Poți face o proba. In jumate de ora ai schimbat difuzoarele in ele, dacă și hornurile și prinderile la driver se potrivesc.
Legat de filtre, ar trebui sa comanzi 2 filtre custom , pentru a sta liniștit ca totul se aude perfect.
Dacă le desfaci, nu pierzi garanția?
Eu in locul tău as face 2 incinte pentru acele difuzoare.
Totuși , contează și procesarea lor ( a celor noi Ev). Ce echipamente folosești?


folosesc un mixer SOUNDCRAFT EFX12 si un amplificator PHONIC XP 3000.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Dum Noi 10, 2019 9:23 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
Ce te nemulțumește la ele? Bassul, mediile, înaltele?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Lun Noi 11, 2019 10:15 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 01, 2018 9:49 am
Mesaje: 11
Utiu Laurentiu scrie:
Ce te nemulțumește la ele? Bassul, mediile, înaltele?

calitatea sunetului este OK.As vrea mai multa putere,SPL mai mare,poate difuzoarele RCF au randament mai bun,caracteristicile difuzoarelor ev evs15k nu le cunosc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Lun Noi 11, 2019 4:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Posibil sa trebuiasca ranforsate suplimentar si cutiile... Te-ai intrebat daca merita?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Lun Noi 11, 2019 7:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 01, 2018 9:49 am
Mesaje: 11
TomAlex scrie:
Posibil sa trebuiasca ranforsate suplimentar si cutiile... Te-ai intrebat daca merita?

nu stiu daca se merita dar as incerca.
va rog frumos, daca cineva imi poate da caracteristicile difuzorului evs 15k,sau un sfat unde le pot gasi,v-as fi recunoscator,asa as putea face o comparatie si as lua o decizie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Mar Noi 12, 2019 9:01 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
Am căutat pe net specificațiile difuzorului Ev Evs15k dar nu am găsit parametrii acestui difuzor. Poate găsește altcineva și le postează aici. Oricum , pare ca echipează multe boxe pe parte de woofer. Așa , ochiometric e un difuzor cu șasiu de tabla, magnet de ferita....
Difuzorul Rcf e mult peste el, după părerea mea. Are șasiu de aluminiu, magnet neo, bobina dublu stratificata, etc.
In locul tău aș face asa : as comanda 2 filtre custom pentru difuzoarele Rcf , le-as baga in cutiile Ev și as asculta cum suna. Oricum pe parte de bass sigur vei avea performante mai bune datorită difuzorului Rcf care e mai mult mai solid ca cel Ev.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Mar Noi 12, 2019 9:10 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
EVS15K este un OEM Low cost fabricat in china. Cam toate seriile lansate in ultimii 10 ani nu urmeaza fiolozofia veche si urmeaza sa dea un tun si sa scoata cat mai multi bani posibil folosindu-se de marca Dynacord si EV cat inca mai inseamna ceva in mintea oamenilor.

E un difuzor de nivelul unui HP-15W.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Mie Noi 13, 2019 1:23 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 21, 2014 4:27 pm
Mesaje: 21
ionelandrei scrie:
salutare tuturor.
am cumparat 2 boxe ev elx 115, noi ,acestea se aud bine la pretul lor, dar nu foarte bine.
am 2 difuzoare rcf MB 15N301 500w.8ohm si 2 drivere rcf ND350 50w.8 ohm toate noi,cumparate pentru un proiect nefinalizat.
Daca inlocuiesc difuzoarele din boxele EV cu cele RCF credeti ca obtin performante mai bune? trebuie schimbate si filtrele?
va multumesc anticipat pentru sfaturi.


Pune intr-o singura boxa RCF -urile si fa comparatie intre ele. RCF - EV


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Mie Noi 13, 2019 5:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 01, 2018 9:49 am
Mesaje: 11
Cristi Isaincu scrie:
ionelandrei scrie:
salutare tuturor.
am cumparat 2 boxe ev elx 115, noi ,acestea se aud bine la pretul lor, dar nu foarte bine.
am 2 difuzoare rcf MB 15N301 500w.8ohm si 2 drivere rcf ND350 50w.8 ohm toate noi,cumparate pentru un proiect nefinalizat.
Daca inlocuiesc difuzoarele din boxele EV cu cele RCF credeti ca obtin performante mai bune? trebuie schimbate si filtrele?
va multumesc anticipat pentru sfaturi.


Pune intr-o singura boxa RCF -urile si fa comparatie intre ele. RCF - EV


Astazi am demontat difuzorul din boxa EV,pentru a-l inlocui cu RCF,din pacate nu am reusit deoarece RCF-ul are diametrul interior mai mare cu circa 2 mm si ar fi trebuit sa largesc gaura la boxa ceea ce nu vreau sa fac deocamdata.
Am facut insa o alta proba pentru a vedea calitatile difuzorului RCF.
L-am montat intr-o boxa activa LEVEL 615 de la MPE AUDIO,care ar avea dupa spusele producatorului 500w pe bas si 200w pe inalte(in realitate are doar 225w pe joase si 30w pe inalte)
am pus boxele una langa alta si am dat cei 225w in RCF si circa 500w in EV.
Spre rusinea firmei Electrovoice boxa sa, nu se auzea mai incet,practic nu se auzea deloc, se auzea doar cand reduceam la jumatate volumul la rcf.
Oricum la acelasi nivel al volumului boxa echipata cu RCF se aude extraordinar de bine , cea EV are un sunet sec si pierdut ,ai impresia ca boxa este la mare distanta de tine.
Nu stiu caracteristicile difuzorului EV dar sunt convins ca are SPL cu minim 6 DB mai putin ca RCF.
Acum sunt convins ca pretul difuzorului RCF (aproape cat toata boxa ELX 115) este justificat si este proportional cu randamentul si calitatea sunetului sau


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Mie Noi 13, 2019 9:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
Vinde acele boxe Ev, sigur le vei vinde la bani frumoși unui client fidel Ev care cumpara sigla , fără sa știe de fapt ce se afla la interior.
Îți construiesti , sau dai comanda de 2 incinte (recomand ceva proiect fullrange)pentru difuzoarele Rcf (plus filtre custom) și vei avea 2 boxe cu care vei face fata multor provocări pe parte de sunet și putere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare boxa ev elx115
MesajScris: Joi Noi 14, 2019 7:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 01, 2018 9:49 am
Mesaje: 11
Utiu Laurentiu scrie:
Vinde acele boxe Ev, sigur le vei vinde la bani frumoși unui client fidel Ev care cumpara sigla , fără sa știe de fapt ce se afla la interior.
Îți construiesti , sau dai comanda de 2 incinte (recomand ceva proiect fullrange)pentru difuzoarele Rcf (plus filtre custom) și vei avea 2 boxe cu care vei face fata multor provocări pe parte de sunet și putere.


multumesc mult pentru sfaturile voastre.Cred ca asta este cea mai buna solutie.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România